Neděle s Vyhlídkou

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Ranní pohled z okna ven
Ranní pohled z okna ven
lupa

Nedělní ráno, ačkoliv nesnídám džbánek piva, už pohled z okna naznačuje, že skuteční babí léto se dostavilo se vší parádou (a horkovzdušným balónem ovšem s nepochopitelným nápisem Jaro). Nicméně je třeba počkat až se trošku oteplí, což se nakonec dá využít k malé údržbě kola, čímž naznačuji, jak se můžu do cíle dopravit.

Za čím jedeme?

Hraběšice
Hraběšice
lupa

Když jsem v prosinci navštívil tehdy rozestavěnou rozhlednu u Vyhlídky v Nové Vsi nad Dolní Moravicí, v skrytu duše žila myšlenka, že objekt navštívím hned po otevření, které se ovšem konalo až počátkem června, tedy skoro půl roku od inkriminovaného prosince. Mezitím i díky mírné zimě byla rozhledna dávno hotová, ale protože jak se něco buduje za peníze z EU (tedy za naše peníze, které my do Bruselu pošleme, oni něco málo přidají, vzápětí sice zase něco uberou na úředníky, pak pošlou zpátky), musí se dodržovat termíny dané projektem. Tedy otevřeno (určitě s patřičným rautem) až 1.6.2014. Takže nějak se příležitostí nedostávalo, nebo se prostě nechtělo. Tudíž jak se blíží závěr sezony, je třeba dohnat veškeré resty.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Boží muka na Tra´tovce
Boží muka na Tra´tovce
lupa

Celkem tradičně směr Krásné, Traťovka, Hvězda, čímž se vyhnu i motorestu na Skřítku, který mi poslední dobou poněkud vadí svým nabízeným sortimentem, tudíž občerstvovací zastávka až po sjezdu do Žďárského Potoka, tedy k motorestu Zastávka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prostřední skála a Petrovský vrch
Prostřední skála a Petrovský vrch
lupa

Ovšem než se sem vyhrabu, nějakou dobu to trvá. Prvotní úmysl byl sice jet na Vyhlídku v podstatě bez zastávky, ovšem vymetená obloha, téměř průzračný vzduch veškerá předsevzetí bere vniveč. Pár prvních fotek již od Traťovky, tedy na Hraběšice, ale i dál do údolí Moravy až někam do hloubi Zábřežské vysočiny. Jak se jede dál na Hvězdu, otvírá se i pár průseků směrem nad Sobotín a přilehlé vršky, i za Hvězdou odkryli dřevorubci několik nových pasek, tím i výhledů. A jak se přibližuje skalka na Krtinci, vzpomínám na Frantovu výtku, že většina kolemjdoucích (kolemjedoucích) vyleze na skalku u cesty a dál je to nezajímá. K mé nedokonalé omluvě musím poznamenat, že v 90% jsem tu byl vždy v zimě na běžkách a to se nikomu nechce brodit hlubokým sněhem, ale teď je možnost rest napravit a poněkud se spustit pod zmíněnou skalku. Tabulka turistického značení skutečně uvádí, že jsou v okolí skalní útvary s výhledy na Sobotínsko. Původně byl výhled už ze zmíněné skalky u cesty, ten už minimálně v době vegetace neexistuje, nicméně stačí seběhnout (lépe opatrně sejít) po hřebínku a jsme na celkem rozsáhlé mýtině, kde jsou i nějaké ty výhledy (hlavně na přilehlý hřeben od Ztracáků k Břidličné, skromně vykukují vrcholky kolem Mravenečníku. Ale je tu hlavně další skalní útvar (nebo útvary). Už od pohledu daleko zajímavější než je ten krtinec u cesty. Moc se o nich rozepisovat nebudu, bo jak už je jednou popsal Franta, není co dodat.

Výhled pod Hvězdou
Výhled pod Hvězdou
lupa

Od Krtince je to už vlastně kousek k státní silnici č. 11, tím i k samotnému sedlu Skřítek, do Žďárského Potoka pak pěkně z kopce. Za motorestem odbočka k Anenské huti, a pak lesní asfaltkou s modrou cykloznačkou č. 6077, vlastně to od nás ani tak daleko není. Jen se nesmí zapomenout na odbočku s označením Štěrkovec, ale celkem 3 směrovníky se snad nedají přehlédnout. Před rozhlednou sice láká turistu horská chata Na Vyhlídce, ale co kdyby nám něco uteklo, tedy vzhůru na rozhlednu.

lupa

Už první krůčky jsou příjemné, dle tabulky s označením projektu jde skutečně o dotovanou stavbu, a díky tomu je zřejmě vstupné nulové. V přízemí budovy, kromě pokladny, neboli Infocentra s nějakými letáčky a upomínkovými drobnostmi je i malé obecní a požární muzeum, k tomu zřejmě nějaká technická místnost a zamýšlená úschovna zavazadel.

Sobotín
Sobotín
lupa

Těleso rozhledny je betonové s dřevěným obložením. Ocelové točité schodiště má v několika patrech odpočinkový (a vyhýbací ochoz). Počasí je skutečně skvělé takže i rozhled z vyhlídkové plošiny je skutečně velice koukatelný. Jak se dalo předpokládat, výhled někam na západ (či jihozápad) je poněkud ukryt za přilehlým návrším Štěrkovce, to hlavní co asi ale pozorovatele upotá je ovšem mohutný masiv Velké hřebenovky, tedy s postranním výběžkem Ostružné, zpza níž vystupují vrcholy od Velkého Máje až k Vysoké holi, se sbíhajícími údolími Malého a zejména Velkého kotle. Ten je tu v celém svém majestátu. Tím už jsem u severního výhledu, který víceméně tvoří výhled na sestupující hřeben od vrcholu Temné ke Kopřivné, v dáli spíš odhaduji nějaké vrcholky Brantické vrchoviny. Celý východ až jih je vyplněn pásmem Nízkého Jeseníku. Ten je ve své podstatě spíš takovou náhorní plošinou, Z ní razantně vystupuje sopka Velký Roudný, skromněji Malý Roudný, kteráý pokračuje táhlým hřebenem na nejvyšší Slunečnou, 800 m. Díky kostelíku se nedé přehlédnout Uhlířský vrch. Kdo by neznal jak se který kopec jmenuje, nevadí, jednotlivé směry na vyhlídce jsou popsány na panoramatických fotkách. Spíš odhadem někde na jihu tuším větrné elektrárny, to budou nad Šternberkem, tedy tam jak se jezdí Ecce Homo.

TIM
TIM
lupa

Skoro by se ani nechtělo odjíždět, ale konec září už je nepříjemné brzkou tmou a člověk by chtěl ještě něco málo vidět. Poněkud odrazující je ovšem nabídka Starobrno na zmíněné horské chatě, ale říkám si, že není to tak daleko do Karlova, tedy na Mravencovku a pak dlouhý sjezd. Hned první Zátiší je mi velice sympatické, pak přes celý Karlov, v Malé Morávce je dokonce v neděli otevřen obchod, tudíž se dají doplnit i zásoby. Pak už přeci jen co nejjednodušší cestou na Dolní Moravici, přes kopec (Moravická hora) do Rýmařova a ještě větší kopec (Skřítek) k východišti.

Ostatní informace

Vše podstatné, tedy výše vstupného (0,- Kč) bylo uvedeno, rozhledna by měla být otevřena celoročně o víkendech, prázdniny denně. Viz foto. Mimo toto tel. 604 712 992 tři dny předem.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Malá Morávka
(vzdálenost od místa: 3.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Neděle s Vyhlídkou

29.09.2014 16:30
Výletní počasí i fotky ti tentokrát skutečně vyšly náramně. Jenom nechápu, proč by jsi měl snídat džbánek piva, když tvým běžným ranním menu je energetický drink zvaný slivovice ...
Re:
29.09.2014 19:32
Bys měl vědět, že jsem parafrázoval český text slavného hitu Sunday morning coming down ...
Neděle s Vyhlídkou
29.09.2014 21:14
... máte dar slova (a inteligentní humor) !!!! pěkný článek, pěkný kraj, pěkné fotky.... jen tak dál...
29.09.2014 21:40
A jak pěkně o mě píše, šak teď už ví, že necigáním...
nedělní výlet
01.10.2014 11:20

Zdena Krůpová
Moc pěkné fotky, jako bych tam byla s tebou, neděle se fakt vydařila

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace