Naučná stezka Po stopách K. V. Raise

Tipy na výlet, Podzvičinsko
Kam a jak jedeme?

Naším cílem je malebné Podzvičinsko, resp. jeho část v oblasti mezi Lázněmi Bělohrad a Zvičinou. Po Naučné stezce se vydáme se za poznáním kraje K. V. Raise.

Za čím jedeme?

Byšičky
Byšičky
lupa

Naučná stezka Po stopách K. V. Raise je rozdělena do dvou částí, první část tvoří okruh z Lázní Bělohrad na Byšičky a zpět. Částí druhou je trasa Lázně Bělohrad - Zvičina, do které odbočíme u Annamariánských lázní.

Byšičky
Byšičky
lupa

NS začíná v zámeckém parku u Památníku K.V.Raise, který byl vybudován v budově bývalé oranžerie. Nedaleko parku nalezneme Infocentrum, na kterém je umístěna pamětní deska s označením místa, kde stával Raisův rodný dům. K zastavení třetímu u Fričova muzea dojdeme místní částí zvaná Třetí strana, v této části se nalézá několik krásných roubených chalup. Od Fričova muzea pokračujeme po červené značce až k poutnímu kostelíku sv. Petra a Pavla na Byšičkách. Kostelík sv. Petra a Pavla na Byšičkách patří k nejstarším památkam na Podzvičinsku. První zmínka o něm pochází již z roku 1267. Je jedinou památkou na ves, která byla zničena za třicetileté války. Původně románský kostel byl do téměř dnešní podoby upraven roku 1718. Definitivní podobu kostelu dala přístavba věže v roce 1850. Z vyhlídky u kostela se nabízí výhledy na Bělohradsko, Mlázovický chlum, Veliš, Zebín, Bradlec, Kumburk a Tábor. Na Byšičkách červenou značku opouštíme a po značce žluté se lázeňským parkem Bažatnice vracíme zpět k Lázním Bělohrad. Než však dojdeme k odbočce u slatinných lázní můžeme se zastavit u Annamariánského pramene a ochutnat pramenitou vodu. U Anenských slatinných lázní se první část stezky uzavírá. Nyní již pokračujeme směrem ke Zvičině.

výhledy ze Zvičiny, v pozadí Bezděz
výhledy ze Zvičiny, v pozadí Bezděz
lupa

U turistického rozcestí u Anenských slatinných lázní se chytneme žluté značky, které se držíme na dalších cca dalších 11 km až ke Zvičině. Brzké zastavení (č. 6) máme u přírodního koupaliště Pardoubek. Dále pokračujeme skrz obce Brtev a Vřesník, právě z návrší za obcí Vřesník se nám nabízí krásné výhledy na jihozápadní část Podzvičinska. Po příchodu k asfaltové silnici můžeme odbočit k oblíbenému vyhlídkovému místu K.V.Raise. Místo se dle kamenného sloupu s vysekaným nápisem K. V. Rais nazývá Raisova kniha. My však pokračujeme dále po žluté značce a přes obec Borek a samotu na Podemladí již máme Zvičinu nadohled. Od rozcestí zvaném, Vyšehrad již pokračujeme společně s červenou značkou do obce Zvičina a dále k blízkému vrcholu Zvičiny.

Raisova chata na Zvičině
Raisova chata na Zvičině
lupa

Z louky pod Raisovou chatou se nabízí panoramatické výhledy do Polabí s Kunětickou horou, na Jičínsko, Bradlec, Tábor, Kumburk, Novopacko, Staropacké hory, hrad Pecka, vzdálený Bezděz ale i Trosky (věže jsou v zákrytu). Z plochy u lesa pod chatou máme výhled na Ještěd, celý masiv Krkonoš, Královecký špičák i vrcholky Javořích hor. Z vyhlídky za vysílačem jsou to výhledy na Královédvorsko, Kladsko a Orlické hory. Rozjímat zde u Raisovy chaty nebo u kostela sv. Jana Nepomuckého můžeme nekonečně dlouho…..

Lázně Bělohrad - památník K.V.Raise
Lázně Bělohrad - památník K.V.Raise
lupa

Na NS je celkem 14 informačních tabulí s popisy zajímavých míst, 6 na okruhu Lázně Bělohrad - Byšičky a dalších 8 na trase Lázně Bělohrad - Zvičina. Několik informačních tabulí se však nachází i mimo stezku, umístěny jsou v těchto lokalitách: na Krkonošské vyhlídce, v obcích Hřídelec, Dolní Javoří, Lány, Uhlíře, Bystrého mlýna, v pramenné oblasti řeky Javorky a u Valů s mohylovým pohřebištěm.

Trasa výletu je i s převýšením vyznačena zde: http://www.turistika.cz/trasy/trasa-naucna-stezka-po-stopach-k-v-raise

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Annamariánský pramen
Annamariánský pramen
lupa

K nadlábnutí máme po cestě dvě místa, hospůdky v Lázních Bělohrad, nebo až v Raisově chatě na Zvičině. Ale při tomto výletu by jsme zcela jistě svačinu a lahev s vodou měli mít s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Lázně Bělohrad -Třetí strana
Lázně Bělohrad -Třetí strana
lupa

Na tomto výletu si každý příznivec najde své, někomu se bude líbit prostředí lázeňského města, nebo lázeňský park Bažantnice, dalšího okouzlí návrší s poutním kostelíkem na Byšičkách, ale zcela jistě se budou líbit výhledy do kraje z vyhlídkových míst na Zvičině.

Ostatní informace

Bažantnice
Bažantnice
lupa

Mapka s popisem trasy naučné stezky je k získání v Informačním centu v sídle CK Hoška tour v severní části náměstí K. V. Raise v Lázních Bělohrad, viz: http://www.turistika.cz/mista/lazne-belohrad-informacni-centrumDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horní Nová Ves
(vzdálenost od místa: 5.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Naučná stezka Po stopách K. V. Raise

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace