Naučná stezka Panský vrch

Tipy na výlet, Slavkovský les, Doupovské hory
Kam a jak jedeme?

Židovský hřbitov
Židovský hřbitov
lupa

Panský vrch se nachází u obce Drmoul, nedaleko Mariánských Lázní. Jeho výška je 649 m.n.n.m. a naučná stezka, která je zde vybudovaná nás provede po zajímavostech, které se na úbočí a úpatí Panského vrchu nacházejí.

Za čím jedeme?

Ideálním výchozím bodem je rozhledna na Panském vrchu, kde se dá i pohodlně zaparkovat.

Panská rozhledna
Panská rozhledna
lupa

Rozhledna Panský vrch je železná stavba vysoká 55 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 40 metrů.Byla otevřena v roce 2008 a slouží i jako telekomunikační vysílač. Na vyhlídkovou plošinu se dostaneme po zdolání 207 schodů a naskytne se nám kruhový výhled na blízké i vzdálené okolí. Vidět můžeme Mariánské Lázně, Lázně Kynžvart, Dyleň, Slavkovský a Český les.

Dále naše cesta pokračuje ke dvěma pramenům minerální vody.

Výhled z Panské rozhledny
Výhled z Panské rozhledny
lupa

Prvním zastavením je pramen Panské kyselky. Pramen vyvěrá ve starém dutém kmeni, vede k němu povalový chodník a je opatřen altánkem. Pověst praví, že pokud si Panskou kyselkou omyjí děvčata tvář na Velikonoce, budou stále hezká. Dalším pramenem, který se nachází nedaleko je pramen Štolní kyselky. Své jméno získal díky tomu, že vyvěrá z bývalé, dnes již zasypané hornické štoly. K prameni se dostaneme taktéž po dřevěném povalovém chodníku a je chráněn dřevěným přístřeškem.

Výhled z Panské rozhledny
Výhled z Panské rozhledny
lupa

Dále naše cesta pokračuje k lesnímu židovskému hřbitovu. Na hřbitově je umístěno asi 300 náhrobků a některé z nich jsou doopravdy uměleckým dílem. Pochovávalo se zde mezi lety 1683 až 1938.

Výhled z Panské rozhledny
Výhled z Panské rozhledny
lupa

Od židovského hřbitova se trasa naučné stezky vrací zpět k rozhledně na Panském vrchu. Druhá větev naučné stezky pak pokračuje přes motokrosový areál. Zde se bohužel v den naší návštěvy konaly závody a tak jsme si tuto část NS nemohli projít.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Celá cesta nám zabrala asi 2 hodiny, takže jsme šli zcela bez nějakých zásob. U pramenů Panské i Štolní kyselky pak byly i hrníčky, takže vodou jsme se občerstvili přímo z pramenů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíc nás asi zaujal lesní židovský hřbitov. Nádherné náhrobní kameny ve stínu lesního porostu, toto místo má své neskutečné kouzlo s nádechem magičnosti.

Ostatní informace

Všechny popisované cíle jsou volně přístupné, akorát rozhledna je kvůli bezpečnosti uzavřena v zimním období. Vstup se na rozhlednu neplatí.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mariánské Lázně
(vzdálenost od místa: 4.73 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Naučná stezka Panský vrch

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace