Naučná stezka Mrtvé dřevo v Hradeckých lesích

Tipy na výlet, Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Kam a jak jedeme?

Začátek naučné stezky
Začátek naučné stezky
lupa

V Hradeckých lesích se zásluhou Městských lesů a odborníků z Výzkumné stanice pěstování lesa v Opočně a Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti zrodila nová naučná stezka Mrtvé dřevo. Protíná přírodní památku Sítovka, která byla vyhlášená PP v roce 1960, rozšířená v roce 1983.

Za čím jedeme?

Mapka naučné stezky
Mapka naučné stezky
lupa

Naučná stezka vznikla na základě poznatků z podrobného mapování lesního porostu, konaného v roce 2014 v uvedené lokalitě. Výsledky mapování jsou uvedené na šesti informačních panelech umístěných podél naučné stezky. První větší panel (stejný je i poslední) poskytuje všeobecné informace, další čtyři menší panely s označením L, M, O, a R jsou tematické.

Panel L – Struktura lesního porostu

Lesní cesta, po které naučná stezka vede
Lesní cesta, po které naučná stezka vede
lupa

Při mapování jižní části Sítovky bylo spočítáno, že na ploše 8,14 ha roste 3.811 stromů (počítány byly jen stromy mající ve výšce 130 cm tloušťku kmene minimálně 7 cm). V objemu to představuje 599 m3 dřeva. Z 12 druhů stromů má největší zastoupení lípa srdčitá (43,9%), smrk ztepilý (26,0%) a borovice lesní (15,1%). Více prozradí přiložená tabulka ofocená z informačního panelu.

Panel M – Přítomnost a význam mrtvého dřeva

Krmítko
Krmítko
lupa

Pojmem mrtvé dřevo se označuje dřevo v různém stádiu rozkladu, ať už se jedná o stromy stojící nebo padlé. Mrtvé dřevo je důležitou součástí ekosystému, zajišťuje koloběh živin a energie, poskytuje bydlení a potravu živočichům. Vliv na rozklad dřeva má jeho poloha (ležící dřevo se rozloží dříve než stojící), dřevokazné houby a také imise (kyselé deště). Doba rozkladu dřeva se uvádí obecně 10 až 100 let. Zajímavý je pohled do tabulky na panelu, ve které se uvádějí doby rozpadu jednotlivých dřevin v Sítovce. Mrtvého dřeva je zde 434 m3. Nejsilnější kmeny padlých stromů mají průměr i přes 60 cm. Největší zastoupení mrtvého dřeva má borovice lesní (48%), následuje dub letní (17%), smrk ztepilý (15%) a lípa srdčitá (13%). Mrtvé dřevo se v Sítovce neuklízí, jeho likvidace se ponechává přirozenému procesu.

Panel O – Organismy vázané na mrtvé dřevo

U informačního panelu L
U informačního panelu L
lupa

Pro mnoho druhů hub, rostlin a živočichů mrtvé dřevo vytváří nezbytné životní podmínky. Výskyt některých živočichů, zvláště kůrovců (lýkožrouta smrkového a lýkožrouta vrcholkového) je však potřeba mít pod kontrolou, aby se nepřemnožili. Mohli by napáchat velké škody na zdravých jehličnatých porostech.

Tabulka zastoupení dřevin stromového patra v Sítovce
Tabulka zastoupení dřevin stromového patra v Sítovce
lupa

Podkorní a dřevokazní hmyz slouží jako potrava mnohým ptákům a šplhavcům (strakapoud velký a datel černý). V dutinách rozpadajících se stromů hnízdí sýkory, lejsci, brhlík a další ptáci. V ležících větvích a kmenech se ukrývají divoká prasata a srnci. Díky mrtvému dřevu se zde vyskytuje několik druhů brouků, jako jsou tesařík piluna, lesan lodničník či kovaříci. Nejdůležitějšími organismy pro rozpad dřeva jsou houby, protože jako jediné dokáží rozkládat lignin. Mnoho druhů hub však infikuje i zdravé stromy a způsobuje jejich postupné odumírání. Mezi nejčastější druhy dřevokazných hub patří ohňovec borový, hnědák Schweinitzův, pstřeň dubový a sírovec žlutooranžový.

Panel R - Rostliny a živočichové

Poslední tematický panel se věnuje ještě podrobněji rostlinám, houbám a živočichům (ptactvu, obojživelníkům, plazům, motýlům a broukům).

U informačního panelu M
U informačního panelu M
lupa

Jednotlivé panely jsou na dohled od sebe. Naučná stezka je totiž velice krátká, měří pouhých 500 metrů. Pohodlná lesní cesta, po které naučná stezka vede, je spojnicí žluté a modré turistické značky. Naučná stezka začíná na lomu žlutě značené cesty od Křivé lípy k rozcestí Sítovka, a končí na modře značené cestě od Hradečnice k Mazurovým chalupám (u lečového kamene 93/ 104). Nejlépe se zorientujete při pohledu na přiloženou mapku.

Naučná stezka je sama o sobě krátká, ovšem než k ní dojdete z některého místa na okraji Hradeckých lesů, podniknete několikakilometrovou procházku, a to podle vlastní volby.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tabulka rozpadu mrtvého dřeva
Tabulka rozpadu mrtvého dřeva
lupa

Pokud se neobčerstvíte někde na okraji Hradeckých lesů, v jejich nitru se vám mnoho možností nenaskytne. Jen v bufetu U Vlka (bývá otevřený za příznivého počasí) a na Mazurových chalupách (také nemají stále otevřeno).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled do lesa na mrtvé dřevo
Pohled do lesa na mrtvé dřevo
lupa

Téma naučné stezky „mrtvé dřevo“ nemusí každému znít lákavě. Panely podél stezky jsou však velice pěkně zpracované. Z textů na nich, doplněných fotografiemi, mapkami a tabulkami, jsme se dověděli mnoho zajímavého. Naučná stezka předčila naše očekávání.

Ostatní informace

Totéž
Totéž
lupa

Do nitra Hradeckých lesů se dostanete nejsnáze z Malšovic po Hradečnici nebo z Nového Hradce Králové po Písečnici. Využít můžete MHD č. 9 (autobus) nebo č. 2 (trolejbus). Při dopravě autem lze zdarma zaparkovat u lesního hřbitova. Možností přístupu do Hradeckých lesů je více. Záleží na tom, kam máte nemířeno.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Blešno
(vzdálenost od místa: 5.44 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Naučná stezka Mrtvé dřevo v Hradeckých lesích

Nová NS
10.02.2016 21:16
Zrovna v neděli jsme tam směřovali odpolední procházku a byli její existencí mile překvapení. Je fajn, že už je o ní článek i zde.:) My tam šli z Bělečka přes Mazury, dále po žluté téměř ke Křívé lípě, pak neznačeně krásnou cestou k památné borovici a od ní po běžkařské přímo k Vlkovi. Zpět do Bělečka už jen po Hradečnici, s krátkou petiční zastávkou u Dvou šraňků.
Re: Nová NS
10.02.2016 23:33
Tak to jsme se možná i potkali :-). My jsme šli od lesního hřbitova k hájovně u Dvou Šraňků, k výběhu divočáků, k nádrži Na Olšině, po popsané naučné stezce k Mazurovým chalupám, do Hoděšovic, odtud ke Křivé lípě, Císařské studánce a kolem nádrže U Kříže na lesní hřbitov (poklidit hrob, ne skonat po našlapaných kilometrech :-)). Bylo hezky, jarně, vůbec to nevypadalo na první polovinu února.
19.02.2016 23:44
prima procházka s pejskem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace