Naučná stezka Kladruby

Tipy na výlet, Plzeňsko
Kam a jak jedeme?

Klášter Kladruby
Klášter Kladruby
lupa

Naším cílem je město Kladruby a jeho okolí. Město se pyšní krásnou dominantou, kterou je místní benediktinský klášter. A u něj také začíná naučná stezka, která nás seznámí i se všemi zajímavostmi jak ve městě , tak i v jeho blízkém okolí. Jako dopravní prostředek pro cestu jsme zvolili auto, které jsme zaparkovali přímo před vstupem do kláštera.

Za čím jedeme?

Město Kladruby
Město Kladruby
lupa

Prvním zastavením naučné stezky je samotný klášter. Klášter byl založen na začátku 12. století českým knížetem Vladislavem I. u obchodní cesty z Čech do Norimberka. Samotný zakladatel kláštera je v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie i pochován. Klášter od něj dostali do užívání benediktíni, kteří zde počátkem 13. století postavili původní románskou basiliku. Ta byla na začátku 18. století barokně přestavěn podle plánů Jana Blažeje Santiniho do dnešní podoby. Po reformách císaře Josefa II. byl zdejší klášter zrušen a na začátku 19. století zakoupil klášterní objekt rod Windischgrätzů, který jej přestavěl na zámek a vlastnil ho až do poloviny 20. století. Rod samotný má v klášterním kostele svou rodinnou hrobku.

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie
lupa

Po prohlídce kláštera, která nás velice zaujala a to hlavně díky výborné průvodkyni, se vydáme na 6 km dlouhou cestu po naučné stezce. Ta je značena žlutou turistickou značkou. Postupně nás stezka zavede do bývalého divadla v přírodě, které se nachází v bývalém zámeckém parku, kolem zbytků pevnostního opevnění se dostaneme k řece Úhlavce. Dále se podíváme do samotného centra města s kostelem sv. Jakuba, u kterého je umístěno lapidárium kamenných křížů, které se nacházely kolem bývalé norimberské cesty. Z centra města se pak vydáme opět k toku řeky Úhlavky, mineme místní mokřady, kde jsme zahlédli i užovku a přes Pekelský mlýn nás stezka začne vracet zpět ke klášteru. Skoro celou cestu jsme na dohled klášteru, takže si ho můžeme prohlédnout ze všech stran a z různých vzdáleností. Za pozornost jistě stojí i zrekonstruovaný objekt pevnostního opevnění, který je trochu stranou naučné stezky, ale kdo do Kladrub přijíždí od dálnice D5, ten ho nemůže přehlédnout.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na temto výletě jsme si vystačili s vlastními zásobami z baťůžku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jednoznačně největším zážitkem byla návštěva kláštera.

Smutní jsme byli z toho, že víc jak polovina informačních panelů na naučné stezce je poničena vandaly.

Ostatní informace

Klášterní budova přebudovaná Windischgräzi na zámek
Klášterní budova přebudovaná Windischgräzi na zámek
lupa

Klášter: duben SO, NE a svátky 10-16, květen ÚT-ČT 13-16 a PÁ-NE 10-16, červen, červenec a srpen ÚT-NE 9-17, září SO, NE a svátky 10-16. V ostatních měsích je vstup jen pro předem objednané skupiny nad 15 lidí.

Vstupné: 90 Kč, zlevněné 60 Kč.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Stříbro
(vzdálenost od místa: 3.24 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Naučná stezka Kladruby

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace