Na Zubatou žábu

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Nejdřív se pěchuje písek do bednění
Nejdřív se pěchuje písek do bednění
lupa

Tentokrát to bude docela krátký a ne příliš náročný výlet. A ačkoliv je lokalita dosažitelná i automobilem, snadnou dostupností si říká o pěší nebo cyklistickou vycházku. Naším cílem je Bludoveček, část obce Bludova, který nemůžeme přehlédnout ve směru na jihozápad od Šumperka.

Za čím jedeme?

Takovým vibrátoerem
Takovým vibrátoerem
lupa

Hlavním cílem, který láká výletníky na Bludoveček je bezesporu zdejší restaurant, ale abychom nevypadali jako hospodští povaleči, najdeme si i nějaký vznešenější důvod a tím je umění.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zadanou otázku dostatečně vysvětluje předchozí odstavec a nakonec i následující.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Ještě volně ložený
Ještě volně ložený
lupa

Na Bludovečku stála výletní restaurace, od nepaměti, přesněji řečeno od 2. poloviny 19. století. O sobotních večerech v letních měsících zde bývaly taneční večery, či hudební a jiná vystoupení, kam s oblibou docházeli obyvatelé nejen z Bludova, ale i z dalších českých vesnic, kupodivu i z německého Šumperka (tehdy Mährische Schönberga) sem docházeli měšťané, nedbaje na národnosti. Hospoda na Korbílku vydržela až do poválečných let, kdy zanikla ve víru budovatelského úsilí. Až polistopadový čas přinesl obnovu, lépe řečeno novostavbu na místě bývalého hostince. Bohužel restaurace dlouho nevydržela, se změnou majitele se změnil i způsob využití a nakonec i pánský klub tu tak dlouho neprosperoval. Tak se zdálo, že na Bludovečku zdechne pes. Naštěstí Bludovští si vzpomněli, že do Šumperka vede vcelku pěkná polní cesta, byť s mizerným povrchem, ale tak akorát, aby z toho byla něco jako cyklostezka (oficiálně jde o polní cestu se zákazem provozu mimo povolení). Tak si opravili svoji část cesty, Šumperáci poněkud otáleli, ale nakonec se opravila i městská část cesty a bylo jasné, že o výletníky nebude nouze. Chátrající budovy hospody se ujal nový majitel a s loňským létem byla provozovna otevřená.

lupa

K rozptýlení i zpestření pobytu přibyla i písková socha zdejšího bájného rytíře Bluda z Bludova, který někdy ve 13. století na návrší na Bludovečku vztyčil svůj hrad. Dá se říci, že socha zafungovala a ze začátku přilákala dostatek zvědavců. Bludoveček si brzy vytvořil dostatek příznivců. Socha byla vyvedena z písku a ačkoliv hrdě odolávala, nevydržela na věčné časy. Nakonec to byl i záměr, s novou sezónou bude nová.

lupa

Nyní se tedy můžeme podívat jak taková socha vzniká – do bednění se jemný písek musí zhutnit, prostě vytvořit malý pískovcový masiv. A z tvrdé hmoty se začne rodit nová. Autoři jsou stejní jako u Bluda. Konkrétně tedytéměř místní Jakub Zimáček (ze Šumperka) a Jan Zelinka z Brna. Není bez zajímavosti, že Jakub Zimáček je mistrem světa ve stavění pískových soch v Austrálii, či člen týmu, který v Guinessově knize figuruje pod výtvorem největší pískové sochy (tentokrát v Číně).

Odkrytí vrchního bednění
Odkrytí vrchního bednění
lupa

Ta letošní socha přímo odkazuje ke zdejší oblíbené pochutině. Ve výčepu je totiž k dostání pivo značky Zubatá žába. Znalci samozřejmě ví, že zubaté žáby jsou hojné na ne příliš vzdáleném Bruntálsku (tedy za horama, které jsou z Bludovečku vidět). Ačkoliv v Bruntáli právo várečné existovalo, informovaní vědí, že značka vznikla poněkud kuriózní cestou, zásluhou nejmenovaného TV sitcomu. Nicméně zde získalo celkem slušnou oblibu a tak je pivo s ozubeným obojživelníkem jedním z lákadel zdejšího lokálu.

Byla by to i pěkná pyramida
Byla by to i pěkná pyramida
lupa

Léto na Bludovečku ovšem není jen o vycházkách a vysedávání u orosené sklenice. Na prázdniny je letos přichystán i poměrně obsáhlý program, Vašek sice nepřijede s Evou, ale s Pepou, vystoupí tu oblíbené šumperské moderní country, nějaké disco a určitě sem přitáhne dost diváků i kinematograf bratří Čadíků.

Ostatní informace

Letní program najde zájemce ve fotogalerii.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bludov
(vzdálenost od místa: 2.75 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Zubatou žábu

03.07.2015 17:01
Na zubaté žáby jsem narazil v jedné horrorové povídce od S.Kinga, ale že se jedna taková mrška nachází i u nás (a dokonce u Šumperka), tož to by jeden netušil!
...
03.07.2015 17:10
Tomu vibrátoru na fotografii číslo 2 se u nás (asi i jinde) říká žába. Když už je na Bludovečku všechno žabí:-).
10.07.2015 07:00
Hezky napsaný článek! A pěkné fotky. Máte zpravodajský talent.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace