Na zříceninu hradu Kostomlaty

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Jedeme autem z Kladna na zříceninu hradu Kostomlaty nedaleko Milešovky.

Za čím jedeme?

Zřícenina hradu Kostomlaty
Zřícenina hradu Kostomlaty
lupa

Státní svátek 28. října jsme využili k malému výletu do mého oblíbeného a milovaného Českého středohoří. Rozhodli jsme se společně mi kluci a holky co spolu chodíme( nemyslím na rande, ale na pravidelný výstupy nejen na Milešovku), že navštívíme zříceninu hradu, který leží 2 km u stejnojmenné obce.

Rybníček po cestě
Rybníček po cestě
lupa

Oproti předchozím výletům naší party, nejedeme na výlet vlakem, ale autem. Dostupnost vlakem či busem o víkendu do Kostomlat o víkendu je nulová. Vlak do obce ještě nezavedli a autobusy sem zajíždějí jen ve všední den.

Pohled na hrad z přístupové cesty
Pohled na hrad z přístupové cesty
lupa

Jedeme z Kladna do Velemína, kde máme sraz s kamarádem Vítkem. Až do Lovosic jedeme po dálnici D 8 a pak dálnice končí a pak pokračujeme po silnici E 55. První obec po sjezdu z této dálnice je Velemín a tak společně s dalšími motoristy přijíždíme krokem do Velemína. Je jasné, že auta z čyřproudé dálnice není schopna dvouproudá silnice pojmout bez zácpy a tvoření kolon. Tuto dálnici snad dostaví v roce 2016, ale dost už fantazie a vraťme se k realitě.

Okno do přírody
Okno do přírody
lupa

Ve Velemíně na nás už Vítek čeká a pak společně počkáme na další dva členy naší výpravy. Ti jediní měli dost odvahy a přijeli na výlet vlakem a pak vlakobusem(náhradní autobusová doprava) do Velemína. Z přeplněného autobusu naši kamarádi vystoupili živí a zdraví a dále jsme už auty pokračovali do Kostomlat. V Kostomlatech na nás čekala poslední část naší výpravy, po srdečném přivítání se společně vydáváme po žluté TZ ke zřícenině hradu Kostomlaty. A světe div se jdeme do kopce, hrady obvykle bývaly na kopci. Stoupání je spíše mírné, nejdříve jdeme krajem lesa, potom míjíme krásný rybníček a pak pokračujeme pohodlnou polní cestou až ke zřícenině hradu. Po 2 km pohodové chůze krásnou podzimní přírodou stojíme před zříceninou hradu.

Hrad Kostomlaty
Hrad Kostomlaty
lupa

Hrad Kostomlaty (dříve Sukoslav ) byl původně gotický hrad, který postavili páni z Rýzmburka, počátkem 14. století. V roce 1335 hrad koupil markrabě Karel ( později Karel IV.) Roku 1434 byl hrad dobyt husity. Koncem 16. stol. přestal sloužit jako panské sídlo, byl opuštěn a od počátku 17. století zpustl. Zdroj informací www.hrady.cz.

Vyhlídková věž
Vyhlídková věž
lupa

Hrad je majetkem státu. O areál hradu vzorně pečuje Občanské sdružení pro záchranu hradu Kostomlaty. Hrad je celoročně přístupný a je zde otevřena opravená hradní věž, která slouží jako rozhledna. Věž je otevřena pouze o víkendech a to od 10 do 16 hodin.

Hrad Kostomlaty
Hrad Kostomlaty
lupa

Prohlédli jsme si zříceninu hradu a udělali skupinové foto. Společně s námi byla na hradě asi patnácti členná skupina turistů z Lovosic, kteří měli objednanou prohlídku hradní věže. Tak jsme se k nim připojili a dostali se na věž, sice počasí nebylo moc pěkné a tak výhledy nebyly zrovna luxusní. Zato jsme viděli krásně zbarvené okolní podzimní lesy, které by nedovedl namalovat ani akademický malíř. Přesto výstup na hradní věž po strmých dřevěných schodech byl opravdu pěkný zážitek.

Výhledy z věže
Výhledy z věže
lupa

Na hradě jsme pobyli asi 45 minut a vydali jsme se zpět do obce Kostomlaty pod Milešovkou. Na náměstí jsme si prohlédli krásnou dýňovou výzdobu, protože byl svátek Halloween. Potom jsme se auty přesunuli do obce Oparno a společně poobědvali v penzionu Oráč. Po zhodnocení letošní turistické sezony jsme se rozjeli do svých domovů.

Kamarádi, děkuji Vám všem za účast na letošních výletech a těším se na příští rok a na další společné výlety!

Zapsal Honza, samozvaný náčelník Klubu přátel Milešovky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se v Penzionu Oráč v Oparně a můžeme vřele doporučit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádvoří hradu
Nádvoří hradu
lupa

Líbíla se nám zřícenina hradu Kostomlaty a krásně zbarvené podzimní lesy. Líbilo se nám, že se o hrad zdarma starají dobrovolníci a jejich práce je na hradě vidět. Určitě jsme zde nebyli naposled.

Ostatní informace

Vstupné na zříceninu hradu i na hradní věž je dobrovolné.

Odkaz na web občanského sdružení :

http://hradkostomlaty.sweb.cz/index.htmDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žalany
(vzdálenost od místa: 2.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na zříceninu hradu Kostomlaty

21.11.2015 20:59
No to je dost, Honzo, že jsi zase něco vložil. Už jsem si skoro myslel, že tě přestala turistika bavit...
21.11.2015 21:22
Ahoj Františku, turistika mě pořád baví, ale nějak poslední dobou nestíhám. Díky za komentář a ahoj Honza
22.11.2015 09:04
Honzo pěkný výlet a hrad určitě stojí za návštěvu, ale od nás bohužel moc daleko...
Sukoslav...
04.12.2015 23:55

Vesuvanka
Honzo, zdravím Tě a děkuji za připomenutí krásného hradu, který jsme kdysi s Poutníky Českého středohoří navštívili a setkali jsme se tam i s dobrovolníky - nadšenci, kteří o hrad pečují. My jsme hrad znali ještě pod starším názvem Sukoslav. Moc hezké jsou i fotografie. Kromě hradu mě zaujal i rybníček, který jste potkali cestou. Těším se na Tvoje další výlety, zejména do milovaného Středohoří, na které ráda vzpomínám.
Re: Sukoslav...
06.12.2015 19:25
Jano, děkuji Ti za krásný komentář a jsem rád, že jsou v naší krásné vlasti lidé, kteří si zamilovali České středohoří jako já. Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace