Na zámeckou věž břeclavského zámku

Tipy na výlet, Lednicko - Valtický areál
Kam a jak jedeme?

Pohled na břeclavský zámek z parku
Pohled na břeclavský zámek z parku
lupa

Jedeme na jižní Moravu do města Břeclavi, která je vstupní branou do Lednicko-valtického areálu. Navštívíme zdejší zámek, který v nedávné době otevřel první část svých prostor pro veřejnost a to zámeckou věž jako vyhlídkové místo.

Za čím jedeme?

Pohled na břeclavský zámek z parku s dominantní vyhlídkovou věží
Pohled na břeclavský zámek z parku s dominantní vyhlídkovou věží
lupa

Prapůvodně zde na místě dnešního zámku stával hraniční hrad vybudovaný knížetem Břetislavem I. Po něm zdejší panství pak doslalo své jméno. Hrad zde sloužil jako jedno ze správních středisek knížectví středověké Moravy. Později zdejší přemyslovský hrad získali Žerotínové, kteří jej v 1. polovině 16. století přestavěli na renesanční zámek. Roku 1638 jej pak získali Lichtenštejnové, vlastnící i sousední panství lednické a valtické. Za tureckých válek a následující třicetileté války bylo zdejší městečko a hrad zpustošeny. Později v rámci rozsáhlých stavebních a krajinářských úprav byl zámek přestavěn v romantickém stylu jako součást komplexu Lednicko-valtického areálu. Byla k němu přistavěna zkosená věž navozující dojem hradní zříceniny. Sloužil za místo lovu a částečně hospodářským účelům. Kolem se rozkládal parkově upravený lužní les s pivovarem a mlýnem. Po roce 1945 nebyl objekt moc využíván a chátral. V nedávné době město Břeclav přistoupilo k jeho postupné rekonstrukci. Provedlo jeho statické zajištění a zabezpečení objektu. Jako první etapa zpřístupnění objektu bylo zprovoznění zámecké věže a otevření pro širokou veřejnost jako vyhlídkové místo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vrcholová část zámecké věže se zábradlím
Vrcholová část zámecké věže se zábradlím
lupa

Město Břeclav nabízí bezpočet restauračních i ubytovacích možností ve formě jak stylových restaurací, vináren, míst rychlého občerstvení, cukráren i pivnic, hotelů i soukromých pensionů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled přes střechy zámku k východu ke Staré Břeclavi
Pohled přes střechy zámku k východu ke Staré Břeclavi
lupa

Velice dobrým počinem bylo přikročení k první etapě otevření alespoň malé části zdejšího zámku, čímž se tento objekt dostane do podvědomí široké veřejnosti. Zároveň si návštěvník města udělá z vyhlídky ucelený obraz o rozsahu této městské aglomerace a jejího širšího okolí.

Ostatní informace

Pohled na nákupní střediska v centru Břeclavi
Pohled na nákupní střediska v centru Břeclavi
lupa

Vstupné na věž je spíše symbolické. Poplatek za výstup na věž je 20,- Kč, snížené (děti, studenti, senioři) pak 10,- Kč. Malí návštěvnící do 6 let jdou zdarma. Zámecká věž je přístupná v době července až září denně od deseti do osmnácti hodin mimo pondělí. Později asi obdobně jak v květnu a červnu, pouze o víkendech a svátcích. Věž dosahuje celkové výšky 32 m a na vrcholovou vyhlídku je zapotřebí vystoupat po 167 schodech z nichž prvních 60 je v objektu zámku kamenných a ve věži pak pokračuje 107 dřevěných. V první části lze přes mříž nahlédnout i do zámeckých prostor, kde probíhá technický a stavebně historický průzkum. K zámku lze dojít od nádraží po zeleně a žlutě značené turistické cestě. Motorizovaní si musejí zaparkovat na parkovištích v centru města nejlépe u nákupních center, v blízkém okolí zámku žádná parkovací místa nejsou k dispozici. Břeclav se nachází na turistických mapách KČT 1:50 000 č. 88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí nebo na podrobných turistických mapách GOL 1:25 000 Břeclavsko nebo Zahrada Evropy.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Břeclav
(vzdálenost od místa: 1.56 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na zámeckou věž břeclavského zámku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace