Na vrch Výhon k Akátové rozhledně

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Akátová rozhledna
Akátová rozhledna
lupa

Židlochovice, město na soutoku Litavy a Svratky, to je místo odkud se vydáme na tento výlet. Do Židlochovic jsme přijeli autem a zaparkovali jsme u místního infocentra. V infu jsme obdrželi i mapku blízkého okolí města a vyrazili jsme. Naše cesta vedla po zelené značce na vrch Výhon, tyčící se nad městem, kde byla postavena moc pěkná rozhledna. Od ní jsme se pak vydali přes místo zvané Popraviště, po NS Krajinou Výhonu a posléze po značce žluté zpět k infocentru v Židlochovicích. Celá trasa je dlouhá asi 5 kilometrů.

Za čím jedeme?

Cesta k rozhledně
Cesta k rozhledně
lupa

Židlochovice - první zmínka o městě pochází z první poloviny 13. století. Dominantou města je zámek, který byl přestavěn do své nynější podoby na přelomu 17. a 18. století z vodní tvrze. Sídlilo zde mnoho významných šlechtických rodů a nyní je tento lovecký zámek v majetku Lesů ČR. Pro veřejnost není běžně přístupný, slouží jako hotel a konferenční centrum. Přístupný je zámecký park, vybudovaný v anglickém stylu.

Výhledy z Akátové rozhledny
Výhledy z Akátové rozhledny
lupa

Zvonice - je pozůstatkem hřbitovního kostela sv. Barbory. Vznik kostela se datuje do roku 1350 a v jeho okolí se pohřbívalo až do roku 1891. V polovině 19. století, poté co byl kostel několikrát v minulosti postižen požárem byl kostel postupně rozebrán a zůstala z něj do současnosti jen zvonice. Nyní je okolí zvonice parkově upraveno.

Výhledy z Akátové rozhledny
Výhledy z Akátové rozhledny
lupa

Výhon - dominanta kraje u Židlochovic, nejvyšší bod Dyjsko-svrateckého úvalu s výškou 355 m.n.m.. Svahy Výhonu, který je nesmírně zajímavý z geologického hlediska, jsou osázeny vinohrady a sady s ovocnými stromy. V roce 2002 zde byl zřízen přírodní park, který je významný svou skladbou místní flory a fauny.

Výhledy z Akátové rozhledny
Výhledy z Akátové rozhledny
lupa

Akátová rozhledna - byla postavena na vrchu Výhonu v roce 2009 a jak její název napovídá, je celá z akátového dřeva smontovaného ocelovými spojovacími prvky. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 14,5 metru a je z ní krásný kruhový výhled do okolí. Spatřit odsud můžeme Židlochovice, Pálavu, Novomlýnské nádrže, Rajhrad, Bílé Karpaty, Brno a při skvělé viditelnosti jsou prý vidět i Alpy.

Výhledy z Akátové rozhledny
Výhledy z Akátové rozhledny
lupa

Popraviště - místo, kde se v minulosti uskutečňovaly popravy židlochovické. Jelikož v Židlochovicích kata neměli, jezdil si sem přivydělávat kat brněnský. V součastnosti je místo pietně upraveno a je u něj info tabule, z které se dá vyčíst mnoho zajímavého o historii a uskutečňování hrdelního práva ve městě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výlet jsme zvládli za dopoledne, takže jsme jen dokoupili zásoby tekutin v obchodě a žádné restaurační místo jsme nenavštívili.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Měli jsme kliku na počasí, takže největším zážitkem byl výhled z Akátové rozhledny.

Ostatní informace

Rozhledna je celoročně volně přístupná, vstup se neplatí.

Popraviště
Popraviště
lupa

Infocentrum v Židlochovicích má otevřeno od května do září celý týden od 9 do 17 hodin s přestávkou na oběd od 12 do 13 hodin. Od října do dubna pak jen ve všední dny ve stejných časech a v pátek pouze do 13 hodin.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vojkovice nad Svratkou
(vzdálenost od místa: 3.47 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na vrch Výhon k Akátové rozhledně

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace