Na Velký Kosíř

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Zámek Čechy pod Kosířem
Zámek Čechy pod Kosířem
lupa

Vyrážíme z vlakové zastávky v Čelechovicích na Hané po žluté turistické značce, tak zvané Mánesově cestě. Žlutá značka jde až na Velký Kosíř společně s trasou naučné stezky Velký Kosíř, která představuje přírodu tohoto přírodního parku. My ovšem nejdeme ve směru naučné stezky, ale v protisměru.

Vrcholová kniha na Velkém Kosíři
Vrcholová kniha na Velkém Kosíři
lupa

První část trasy vede po silnici, ze které asi po kilometru a čtvrt odbočíme na lesní cestu vedoucí po okraji přírodního parku. Čeká nás zhruba pět kilometrů krásnou přírodou (a to hlavně na jaře a v létě, i když i na podzim mají svahy Velkého Kosíře své nezaměnitelné kouzlo). Po těchto pěti kilometrech dojdeme k rozcestí u parku kolem zámku Čechy pod Kosířem - odsud vede k zámku značená odbočka.

Vrchol Velkého Kosíře s odpočívadlem
Vrchol Velkého Kosíře s odpočívadlem
lupa

Od zámku nás čeká zprvu prudké a pak táhlé stoupání na vrchol Velkého Kosíře. Po vystoupení na vrchol se zapíšeme do místní vrcholové knihy a posvačíme na odpočívadle. Na vrcholu se oddělí naučná stezka, která se vrací zpět do Čelechovic.

Z vrcholu se vydáme na rozcestí Nad Gabrielovem, odkud sejdeme po lesních cestách kolem Malého Kosíře do Slatinic k vlakové zastávce.

Celková délka je zhruba 15 kilometrů (včetně zacházky k zámku v Čechách pod Kosířem).

Za čím jedeme?

Rozcestník na Kosíři
Rozcestník na Kosíři
lupa

Jdeme za krásnou přírodou parku Velký Kosíř a také na Zámek Čechy pod Kosířem. Ještě před nedávnou dobou zde sídlila zvláštní internátní škola, ta byla ale přestěhována a zámek je od roku 2006 průběžně opravován a zpřístupňován veřejnosti. První z expozic byla Mánesova síň.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na jídlo jsme se nezastavovali v žádné z hospůdek či restaurací po cestě - měli jsme vlastní zásoby, občerstvili jsme se na odpočívadle na Velkém Kosíři.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tabule naučné stezky
Tabule naučné stezky
lupa

Byla nám umožněna prohlídka interiéru zámku v době těsně po vystěhování zvláštní internátní školy. Bylo víc než zajímavé projít se prostorami, které byly zdevastované nevhodnými přestavbami a využitím, zámek působil jako tělo bez duše, která se vytratila v době zkonfiskování státem.

Ostatní informace

Zámek Čechy pod Kosířem

otevírací doba:
duben-říjen, út-ne 9:30-17:00

vstupné:
plné vstupné 20,- Kč
snížené vstupné 10,- KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Na Velký Kosíř

Mánesova cesta
23.02.2009 18:20

Kolchar
Celkem pěkný příspěvek. Podle popisu je vidět, že autorka na místě byla. Jen bych rád poukázal na dost velkou chybu v úvodu. Žlutá turistická značka z lázní Slatinice, přes vrchol, Čechy pod Kosířem do Čelechovic na Hané, se jmenuje "MÁNESOVA CESTA" a ne Máchova. Ta je snad někde v Litoměřicích - tady maloval Josef Mánes, když byl hostem rodu Sylva-Taroucca na zámku.
RE> Mánesova cesta
04.03.2009 10:50
Dobrý den, děkuji za upozornění, to je tak, když si to po sobě dvakrát nepřečtu. :o) Opraveno.
další muzea
21.08.2009 18:12

Barbora
V Čechách pod Kosířem je od letošního roku otevřeno ještě jedno muzeum - je poblíž Hasičského muzea a mají tam staré vozy, bryčky, kočáry apod. Objevila jsem to náhodou, když jsme jeli na kolech z Kosíře. Podrobnosti na http://www.historickekocary.cz/
Lom kar.song na velkem kosiři
23.01.2012 00:14

tom

Surprisewink

rad chodím na vylety na kosiř k poznavaní jsou tam dvě místa. U kaple kde je paleontologiký lom se slídou a cedičovými kameny. a ještěje zde jeden lom kde jsou nadherne vyjevy ve skalach a rastrove kameny vzal bych tam i někoho kdo se zajímá o archeologii R.tek@email.cz

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace