Na Stradonku po NS Perucko

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Rozhledna Stradonka
Rozhledna Stradonka
lupa

Kdo by neznal příběh o knížeti Oldřichovi a krásné Boženě. Měl se před více jak tisíci lety odehrát v Peruci. Městys, ležící na jižním okraji Českého Středohoří, to je i výchozí bod tohoto výletu. Po malebném okolí Peruce nás provede naučná stezka Perucko, z které však i odbočíme, aby jsme se z rozhledny Stradonka, která leží na místě bývalého hradiště pokochali krásnými výhledy na České Středohoří.

Za čím jedeme?

Zámek Peruc
Zámek Peruc
lupa

Naše putování může začít na peruckém nádraží. Odtud se po modré značce dostaneme na perucké náměstí, kde je k vidění kostel sv. Petra a Pavla vystavěný na začátku 18. století. Naproti kostelu stojí zámek, kde je již znovu zpřístupněná Pamětní síň Emila Filly, malíře, který zde trávil poslední roky svého života. V barokní sýpce u zámku je pak možné navštívit i Muzeum české vesnice. Kousíček pod zámkem se pak nachází Boženina studánka, místo, kde mělo dojít k setkání knížete Oldřicha a pradleny Boženy, kterou pak kníže pojal za svou manželku. Knížete Oldřicha samotného pak připomíná majestátný tisíciletý Oldřichův dub.

Kostel sv. Petra a Pavla v Peruci
Kostel sv. Petra a Pavla v Peruci
lupa

Od dubu pokračujeme po modré ke Krásné vyhlídce. Pěkně upravené místo nabízí opravdu úchvatný výhled na České Středohoří. Člověk jen musí mít štěstí na počasí. Já ho bohužel neměl, ale i to málo co bylo vidět stálo za to.

Boženina studánka
Boženina studánka
lupa

Z Krásné vyhlídky pak pokračujeme do osady Chrastín, kde opustíme trasu naučné stezky Perucko a vydáme se vpravo po dost špatně značené žluté stezce k rozhledně Stradonka. Stradonka leží na místě bývalého hradiště Stradonice, a i když je vysoká pouhých 6 metrů, nabízí krásný výhled do kraje.

Text s pověstí o Oldřichovi a Boženě
Text s pověstí o Oldřichovi a Boženě
lupa

Od rozhledny pak jdeme stále po žluté směrem na Stradonice. U místního hřbitova zahneme doleva a klesáme dále do obce. Ze Stradonic pokračujeme po žluté směrem na Chrastín a v údolí Débeřského potoka se znovu napojíme na trasu naučné stezky. Naučná stezka, která nás nyní dovede až do cíle putování v Peruci je osazena informačními tabulemi, z kterých se toho turista spoustu dozví o přírodě, zdejším kraji a i o příbězích a osudech místních lidí.

Peruc - radnice
Peruc - radnice
lupa

Naučná stezka nás postupně provede okolo Stradonického rybníka, přes přírodní rezervaci V hlubokém k Čertově lávce a ke krásné studánce, která byla upravena do podoby lázní. Dále se dostaneme k kempu, kde dříve stával cukrovar a okolo rybníka Majlant doputujeme až do osady Débeř. Odsud je moc pěkná vyhlídka do údolí Débeřského potoka, který překonáme u bývalé vodárny a pomalu se začneme vracet do Peruce. Zde u nákupního střediska naučná stezka končí a mi se po modré značce můžeme přesunout nazpět k vlakovému nádraží

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dost dobře jsem se nasytil a napil v restauraci hotelu Oldřichův dub, která se nachází u peruckého kempu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Oldřichův dub
Oldřichův dub
lupa

Kdyby bylo ideální počasí, tak bych možná napsal že výhledy na České Středohoří a zdejší příroda. Ale co mě zaujalo nejvíce, tak to byly dokonalé texty na všech dvaceti informačních tabulích na naučné stezce.

Ostatní informace

Krásná vyhlídka
Krásná vyhlídka
lupa

Zámek Peruc má otevřeno pouze v hlavní turistické sezóně tj. od května do září. Kromě Muzea české vesnice je nyní již otevřena i Pamětní síň Emila Filly poté co ji asi před rokem navštívili zloději a odnesli některá malířova díla.

Já jsem tento výlet absolvoval na konci března, vše bylo ještě uzavřené, takže jsem utrácel jen za vlak a nějaké to jídlo a pití.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Pátek
(vzdálenost od místa: 2.56 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Stradonku po NS Perucko

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace