Na Soláň, nejen na halušky

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Cestujeme autem z Kladna do Beskyd, kde mám rodinné kořeny a jedu navštívit milé lidi z našeho rodu.

Za čím jedeme?

Horský hotel Čarták
Horský hotel Čarták
lupa

Když zažijete, nebo dostanete něco krásného, zanechá to ve Vás trvalé vzpomínky. Ať už je to věc hmotná a či nehmotná. Myslím, že gurmánské zážitky patří k oběma kategoriím, nejdříve je to hmotná věc a později se to přemění v nehmotný zážitek. Tak takový gurmánský zážitek jsem zažil asi před pěti lety na Soláni. V restauraci Čarták jsme poobědvali jejich výbornou kyselicu a luxusní halušky. V pozdějších letech jsem ochutnal několikrát mé oblíbená jídla, ale to co jsem jedl na Čartáku nemělo konkurenci. Z legrace jsem kamarádům říkal“ Máš rád halušky?“ V případě kladné odpovědi jsem jim vyprávěl o jedné restauraci, kde je špicově vaří, ale má to jedinou chybu: ta restaurace je 400 km od Kladna.

Tak jsem využili náš krátkodobý pobyt na Moravě a nenechali si tento gastronomický zážitek ujít.

Horský hotel Čarták
Horský hotel Čarták
lupa

Ráno něco po deváté hodině vyrážíme autem na Soláň z Veřovic , kde jsme byli ubytováni během naší krátké dovolené. Na Soláňském sedle máme sraz, se spřáteleným kmenem, který je na dovolené v nedalekých Velkých Karlovicích. Po chvilce telefonování se konečně scházíme na parkovišti před hotelem Čarták. Společně zajdeme do Zvoničky, (informačního centra), která zde byla postavěna v roce 2006. V info centru najdete dostatek informačních materiálů, různé suvenýry i umělecká díla valašských umělců. Po zakoupení turistických vizitek a drobných suvenýrů, vyrážíme na menší procházku, aby nám před obědem vyhládlo. Našim cílem je dojít na vrchol Soláně a pokochat se výhledy na vrcholy Beskyd. Po cestě na vrchol vidíme vzorně posekané horské louky a na nich seno v panácích, jako v dávných dobách. Počasí nám přeje, je polojasno, jen výhledy na okolní kopce jsou trochu v oparu. Po krátkém pobytu na vrcholu Soláně jdeme zpět a naše nohy nás nesou do Horského hotelu Čarták na halušky. Asi po 30 minutách pohodové chůze usedáme v hotelové restauraci k obědu. Oběd byl výborný a byli jsme spokojeni na 100 %. Sice naše skupinka udělala v restauraci trochu rozruch, ale s příjemnou obsluhou jsme se loučili v pozitivní náladě. Potom jsme se auty přesunuli do Velkých Karlovic a odpoledne strávili sportem a odpočinkem.

Dřevěné sochy na Soláni
Dřevěné sochy na Soláni
lupa

Soláňské sedlo patří k jedním nejkrásnějším místům Valašska, vrchol Soláň leží v nadmořské výšce 861 m. Za krásného počasí jsou ze Soláně překrásné výhledy na vrcholy Beskyd, můžete vidět Smrk, Kněhyni, Radhošť i další. Na opačnou stranu se díváte na Javorníky a na Slovensko. Sedlo je výborný výchozí bod k výletům do blízkého okolí. Soláňské sedlo je dobře přístupné autem po celý rok a parkoviště pro vašeho plechového miláčka je dostatečně velké.

Ve fotogalerii jsiu i fotky Soláně z mého archivu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Poobědvali jsme v restauraci Horského hotelu Čarták, výborné jídlo, příjemné prostředí, milá obsluha a rozumné ceny. Ubytováni jsme byli ve Veřovicích v penzionu Danka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se nám vše ! Ochotní lidé a krásná příroda.

Ostatní informace

informační centrum na Soláni

http://www.zvonice.eu/

penzion Danka ve Veřovicích

http://penziondanka.armovaciprace.cz/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velké Karlovice zastávka
(vzdálenost od místa: 4.58 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Soláň, nejen na halušky

24.07.2014 13:33
Opravdu je tam krásně, soudím dle fotek, sám jsem tam zatím nikdy nebyl, ale doufám, že snad někdy i v těchto místech se má maličkost objeví.
24.07.2014 16:24
Honzíku, pěkně jsi to popsal, nedávno jsme na Soláni byli s Frantou také, ve Velkých Karlovicích několikrát, tato krásná valašská oblast opravdu za návětěvu stojí.
24.07.2014 16:59
No ti je ale smůla. Také jsme tam byli tento víkend a zrovna vkládám cestopis z prvního dne. Tak teď budou dva. Ten můj je sice ještě o dalších dvou hřebenech, jenže se to tak sešlo. Potvrzuji, že je tam krásně, a brynzové halušky a borůvkové knedlíky jsou opravdu vynikající!
24.07.2014 18:19
Správna voľba na výlet, mám to miesto rád, opäť sa tam zas vrátim. Rudolf

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace