Na samém konci Středočeské pahorkatiny.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Na Skále, na vrcholu
Na Skále, na vrcholu
lupa

Středočeská pahorkatina je se svými 6328 km2 nejrozsáhlejší pahorkatinou v celé zemi. Dělí se na další čtyři celky, ale náš zájem patří tentokrát tomu na západě - Blatenské pahorkatině. Ta je na rozhraní se Šumavským podhůřím zakončena Nepomuckou vrchovinou a její poslední vrchol se jmenuje Na Skále ( 718 m.n.m.). Je to zcela jistě jeden z nejhezčích vrcholů celé pahorkatiny. Celý protáhlý vrchol pokrývá starý bukový les a nejvyšším bodem hory je krásné skalisko. Pod hranicí lesa jsou na svazích louky, ze kterých se otevírají daleké výhledy na vzdálené pásmo Šumavy. Na východním svahu hory je rozložena víska Hradiště, které dominuje hezký zámeček. Směrem na východ je vidět nejvyšší vrchol celé Středočeské pahorkatiny, Drkolná ( 729 m.n.m.).

Za čím jedeme?

Na Skále, vrcholová skála
Na Skále, vrcholová skála
lupa

Naše cesta začíná na malém nádražíčku v Malonicích. Odtud se vydáváme okreskou k osadě Střítež. Hned za nádražím se otevírají nádherné pohledy k jihu a východu, na pásmo Svatoborské vrchoviny. Za Stříteží opouštíme silnici a jdeme do Soustova. Na malé návsi je skupina starých lip, mezi kterými je jedna skutečně impozantní.. Pokračujeme k osadě Bernartice, kolem ohrady se stádem lam. V samotné osadě upoutají boží muka se sv. Janem z Nepomuku. Za Bernarticemi začíná stoupání do obce Boříkovy. Na zdejší návsi je pomník padlým ve světové válce. Deska na pomníku připomíná smrt pilota britského královského letectva. Je zde i stará tvrz a opět se otevírají pohledy k jihu, na hory Šumavy. To již máme na dohled naši cílovou horu a vísku Hradiště. Za zastavení stojí zdejší zámeček a poté již vstupujeme do lesa pod vrcholem. Ten se vynořuje znenadání a na jeho nejvyšším bodě je vztyčen kříž. Hřebenem kolem skal prochází pěšina. Výška skal je kolem 10 až 12 metrů a jedinou vadou na kráse je, že odtud vidíme pouze do hlubokého údolí na jižní a západní straně. Sestupujeme na louky pod jižním svahem a procházíme lesem do Bernartic a odtud se stejnou cestou vracíme na nádraží v Malonicích.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hradiště, zámek
Hradiště, zámek
lupa

Jídlo a pití je nutné mít v batohu. V žádné vísce nelze nic zakoupit, ale taková svačinka na skále má také něco do sebe. Ubytovat se lze ve větších obcích v okolí nebo v blízké Sušici.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na Skále, stezka na vrchol
Na Skále, stezka na vrchol
lupa

Krásná příroda, nádherné lesy a louky nepotřebují komentář. Krajina tak trochu pohádková, uspokojí jistě každého. Drobné sakrální stavby jsou skoro na každém kroku a většina zdejších chaloupek má šikovné majitele. Na otázku nelíbilo tady nic nenajdete a líbilo dostává hvězdičku.

Ostatní informace

Na Skále a Hradiště
Na Skále a Hradiště
lupa

Turisté sem moc nechodí a nevede tudy žádná turisticky značená cesta, ale zabloudit se tady nedá. Celá cesta měří kolem 10 kilometrů a vše je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko. Malonice jsou na trati č. 185 z Horažďovic předměstí do Klatov.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Malonice
(vzdálenost od místa: 3.8 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na samém konci Středočeské pahorkatiny.

10.01.2014 21:55
Malebna krajina, prijemna prochazka.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace