Na Roimund a Velký Vápenný

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

790 metrů vysoký Velký Vápenný je tím kopcem, který se míjí při cestě z Děčína do Liberce po pravé straně za Jítravou.

Za čím jedeme?

Sv . Kryštof
Sv . Kryštof
lupa

Dlouho jsem se rozmýšlel, z které strany k jeho vrcholu zamířit. Zkoušel jsem to od Jítravy a chtěl se za ní napojit na červenou zančku vedoucí od Loupežnického vrchu. Našel jsem sice jedno z nejlepších míst pro romantické bydlení, ale nepodařilo se mi zaparkovat tak, abych měl pocit, že zde můžu auto nechat. Navíc auto po zastavení na konci cesty obklopili psi, ke kterým jsem neměl důvěru. Skončil jsem teda v Křižanském sedle - mezi Novinou a Křižany. Je zde místo na odstavení aspoň tří vozidel. Nevýhodou tohoto místa je, že začátek i konec túry půjdeme po stejné cestě.
Vyrazíme po červené kolem turistického Rozcestí U kapličky svatého Kryštofa, vystoupáme na Malý Vápenný (686 m.n.m.) a mineme několik hraničních kamenů. Na rozcestí v místě zvaném Trávník je příjemné odpočívadlo a my se zde můžeme rozhodnout, kterou cestou se vydáme. Nyní nás čeká okruh o délce asi deseti kilometrů.
Pokud to necháte na mě, tak vyrazíme doprava po zelené trase k Buku republiky. Odtud po modré vyrazíme k jednomu z našich hlavních cílů - zřícenině hradu Roimund.
To je teprve ta lahůdka pro romantiky - na vrcholu za mohutnými valy a mezi obrovitými buky objevíme zeď bývalého hradu. Přestože nedaleko vede hlavní silnice do Liberce, máme pocit, že jsme se ocitli v hlubokých lesích skrývajících ještě velké divoké šelmy. Rozhlédnout se můžeme především západním směrem.
Z Roimundu vyrazíme po žluté značce a na pár minut se ocitneme v pralese, abychom po krátkém stoupání zase změnili barvu značení a po červené vystoupali na vrchol Velkého Vápenného. Ten sice nenabízí takový rozhled jako Roimund, ale objevíme na něm zase maličko jiná přírodní společenstva. Vysoká nadmořská výška a vápenec, který dal hoře jméno, udělaly své.
Všechny hlavní cíle jsme zdolali, a tak nás čeká už jen pohodový sestup po červené značce zpět k autu, zčásti po známe trase.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Rozcestník u Buku republiky
Rozcestník u Buku republiky
lupa

Musíme si vzít svačinu, protože během výletu nenarazíme na žádné zařízení. K ubytování doporučuji nedaleké Kryštofovo údolí, které je možná nejmalebnější vsí v okolí Liberce. Dokonce tam jezdí místní doprava. Podél cesty objevíme řadu penziónu. V hosodě naproti úřadu je výstava Betlémů. V obci je i unikátní orloj.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbila se mi ta divočina kousek od civilizace. Nelíbilo se mi, že tam lesáci stavějí autostrádu.

Ostatní informace

Nikde se nic neplatí, jde o výlet na divoko.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rynoltice
(vzdálenost od místa: 1.87 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Roimund a Velký Vápenný

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace