Na nejvyšší vrcholy Krušných hor.

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Výlet po hřebeni Krušných hor na nejvyšší vrchol na české a německé straně.

Za čím jedeme?

Měděnec
Měděnec
lupa

Autem z Chomutova vyjíždíme po nové silnici směrem na Horu Svatého Šebestiána. Před Novou Vsí odbočujeme na Výsluní a Měděnec. Zde máme první zastávku. V restauraci Mědník si prohlížíme mini muzeum hornictví a života na Měděnci. Také si zde domlouváme prohlídku staré štoly Marie pomocná, kde se kutala měděná ruda. Po zajímavé prohlídce štoly krátkým výstupem se dostáváme ke kapličce na vrcholu Měděnce /910 m/. Otevírá se nám krásný kruhový výhled na Krušné hory a protilehlé Doupovské hory.

štola
štola
lupa

Pokračujeme hřebenovou silnicí s nádhernými a stále novými výhledy na Doupovské hory a údolí Ohře. Odbočujeme na nejvyšší vrchol Krušných hor, na Klínovec/1243 m/. Silnice na vrchol je ve výstavbě a tak je potřeba jízdě věnovat zvýšenou pozornost. Po dokončení bude silnice rozšířena o parkovací místa, která hlavně v zimě scházela. Také na vrcholu se intenzivně pracuje a tak je zde omezená možnost parkování. Neudržovaný hostinec a rozhledna byly pro velmi špatný stav uzavřeny. Konečně došlo na opravu rozhledny. Ta byla rozebrána a nyní se staví její replika.Bohužel na hostinec nejsou peníze a tak chátrá dál. Dominantou vrcholu je teď 80ti metrová telekomunikační věž. Sedačková lanovka z Jáchymova přiváží stále další turisty na vrchol. Většinou jsou ,tak jako my, zklamáni nehezkým staveništěm a dezolátním stavem horského hostince. Náladu nám vylepšují hezké výhledy, zvláště na protilehlý Fichtelberg.

výhled z Měděnce
výhled z Měděnce
lupa

Opatrně sjíždíme zpět na hlavní silnici a zastavujeme v lyžařském areálu Neklid. Nad silnicí jsou větrné elektrárny a u poslední z nich je malé parkoviště, z kterého vede betonová cesta k vrtulím. Dočetl jsem se o historickém hraničním kameni z doby panování Marie Terezie. Tak jsme se k němu vydali. Od poslední vrtule vede pěšina po státní hranici k lesu. V místě, kde se v minulosti stýkaly hranice Česka, Saska a panství Schwarzenbergů stojí nádherný trojboký hraniční kámen.

výhled ze silnice z Měděnce na Boží Dar
výhled ze silnice z Měděnce na Boží Dar
lupa

Vracíme se zpět k autu a sjíždíme do Božího Daru. Procházíme bývalým svobodným horním městem. Zastavujeme se v informačním centru, kde získávám letáky o Ježíškově cestě, o NS Božídarské rašeliniště a dalších zajímavostech v okolí. Vybrali jsme si 3 km dlouhou naučnou stezku Božídarské rašeliniště.

výhled ze silnice z Měděnce na Boží Dar
výhled ze silnice z Měděnce na Boží Dar
lupa

Zajímavě řešená cesta po povalovém chodníku, kde nás informační tabule upozorňují na zvláštnosti tohoto rašeliniště, těžbu rašeliny a rýžování cínovce, na místní flóru a faunu. Vycházíme u jednoho ze zastavení Ježíškovy cesty, zábavné cesty pro děti. Po silnici se vracíme zpět do Božího Daru. Přejíždíme státní hranici a hned za bývalou celnicí odbočujeme na druhý nejvyšší vrchol Krušných hor, na Fichtelberg /1214 m/. Krásnou silničkou se dostáváme na parkoviště /1€/na vrcholu u hotelu s rozhlednou. Je tu trochu větrno, za to však pěkný a daleký výhled. Také sem lanovka z Oberwiesentalu přiváží další a další turisty. Nádherný kruhový výhled z rozhledny /1€/ na německou část Krušných hor a zvláště na protilehlý Klínovec.

Udržovaný horský hotel a jeho okolí kontrastuje proti, před chvílí navštívenému, Klínovci. Připomíná nám to pohádku o Zemi krále Miloslava a Půlnočním královstvím.

Poslední pohledy do krajiny a pak již cesta domů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Cestou je mnoho možností na občerstvení. Na Božím Daru jsou ceny přizpůsobeny německým hostům.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherné výhledy po Krušných horách. Špatný vztah k památkám na naší straně.

Ostatní informace

Zpáteční cestu můžete spojit ještě s prohlídkou Jáchymova, Ostrova nad Ohří nebo Klášterce nad Ohří.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: České Hamry
(vzdálenost od místa: 5.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na nejvyšší vrcholy Krušných hor.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace