Na nejvyšší vrchol Českého středohoří a návštěva zříceniny hradu Ostrý

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Bílka - informační tabule o sochách, které lemují cestu na Milešovku
Bílka - informační tabule o sochách, které lemují cestu na Milešovku
lupa

Výchozí i cílové místo lze přizpůsobit druhu dopravy do oblasti. Já jezdím převážně vlakem a tak za výchozí místo jsem zvolil vlakovou zastávku Bořislav na trati z Lovosic do Teplic v Čechách.

vrchol Milešovky
vrchol Milešovky
lupa

Od zastávky jdeme žlutě značenou cestou do Bílky. U turistického rozcestí u malého rybníčku přejdeme na červeně značenou polní cestu a za obcí již začínáme strmě stoupat na vrchol Milešovky. Výstup nám dá trochu zabrat, ale výhledy do kraje dají zapomenout na vynaloženou námahu.

kromě bufetu je na Milešovce nově otevřena i restaurace
kromě bufetu je na Milešovce nově otevřena i restaurace
lupa

Z vrcholu sestoupíme zpět na rozcestí v západním svahu kopce a zabočíme ostře vlevo po červené na Milešov, sestupujeme několika serpentinami, až se dostaneme pod zámek. Zámek v Milešově vznikl přestavbou hradu a tyčí se vysoko na čedičové skále nad obcí.

výhled z Milešovky západním směrem
výhled z Milešovky západním směrem
lupa

Pokračujeme dále po červené, která vede po silnici, až na další turistické rozcestí. Zde uhneme vlevo na polní cestu. Po chvíli již stoupáme dubohabrovým lesem ke směrové odbočce na Zříceninu hradu Ostrý. Od odbočky stoupáme suťovitým svahem, občas se nabídnou výhledy do kraje. Do hradní zříceniny vstoupíme dochovanou bránou se zbytky zdiva v jejím okolí. Z nejvyššího bodu hradní zříceniny je krásný pohled na Milešov v pozadí s Milešovkou, ale nejen na ně.

zámek v Milešově
zámek v Milešově
lupa

Z vrcholu Ostrého už budeme jen klesat. Vrátíme se na rozcestí a pokračujeme od něj vlevo modře značenou lesní cestou, která klesá do Března. Jdeme dále po modré a z cesty se nám nabízejí pohledy na Boreč, Lovoš a další kopečky v okolí. Projdeme Režným Újezdem a modrá nás dovede až do centra Lovosic, cíle vycházky.

Za čím jedeme?

Rozhlédneme se do kraje z nejvyšší hory Českého středohoří Milešovky do zajímavé krajiny Českého středohoří s ostrými vrcholky kopců, na mnohých z nich stojí zříceniny hradů.

Prohlédneme si Zříceninu hradu Ostrý, který je turisty spíše opomíjený, ale kdo se rozhodne jej navštívit, nebude litovat.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

zámek v Milešově v pozadí s Milešovkou
zámek v Milešově v pozadí s Milešovkou
lupa

Přestože vrchol Milešovky umožňuje občerstvení, stejně jako je možnost navštívit známou hospodu U Mušketýra v Milešově, doporučuji si přibalit základní věci a hlavně pití do batohu. Od Milešova až do cíle v Lovosicích další možnost občerstvení není.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherný kruhový výhled z rozhledny na Milešovky je jedinečný a neopakovatelný.

tři hrady se vejdou do jednoho záběru, zleva Košťál, Házmburk a Skalka
tři hrady se vejdou do jednoho záběru, zleva Košťál, Házmburk a Skalka
lupa

Ze zříceniny hradu Ostrý se nabízejí rovněž krásné výhledy. Samotné místo má své neopakovatelné kouzlo a tajemnou atmosféru zasazenou do kulis čedičových skal. Při výstupu na hradní zříceninu míjíme četné skalky, suťová pole, mrazové sruby, prostě učebnice geologie jako na dlani.

Ostatní informace

Vstup na rozhlednu na Milešovce je zpoplatněn.

ještě pár kamenných schodů a jsme na zřícenině hradu Ostrý
ještě pár kamenných schodů a jsme na zřícenině hradu Ostrý
lupa

Zvláštní poděkování patří „Klanovi" - Honzovi Klanicovi, který mě pozval na 2. ročník výstupu na Milešovku s „Klubem přátel Milešovky“ a dal tak podnět pro vznik tohoto výletu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bořislav
(vzdálenost od místa: 3.5 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na nejvyšší vrchol Českého středohoří a návštěva zříceniny hradu Ostrý

11.05.2013 00:58

Já děkuju za Vaší účast na výstupu, jenom mě mrzí, že jsem se Vám nemohl plně věnovat a popovídat si. Tak  příště Smile Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace