Na Mladějovské hradisko

Tipy na výlet, Svitavsko
Kam a jak jedeme?

Panoráma z Mladějovského hradiska
Panoráma z Mladějovského hradiska
lupa

Na Hřebečský hřbet do oblasti obce Mladějova na Moravě a jeho jeden výrazný ostroh, zvaný zde odborně kuesta, kde původně stávalo staroslovanské hradisko a později středověký hrádek. Po těchto stavbách se do dnešních dnů dochoval už pouze dvojitý val s příkopem, dobře viditelný z přístupové cesty. Dnes zde stojí jednoduchá asi 8 m vysoká trámová konstruce rozhledny (či spíše posed), vybudovaná zde před šesti lety. Z ní se naskýtá široký rozhled do okolní krajiny směrem na jižní část Lanškrounska a severní část Moravskotřebovska. Přímo pod námi leží malebná obec Mladějov s roztroušenými statky. Za ní pak další obdobná obec Rychnov, nad níž se tyčí majestátný a pověstmi opředený Rychnovský vrch. Při dobré viditelnosti se na horizontu zleva objeví nejdříve panoráma Orlických hor, pak Králického Sněžníku, celý hřeben Jeseníků a Zábřežské vrchoviny.

GPS: 49°49'18.608"N, 16°34'37.878"E

Za čím jedeme?

Rozhledna na Mladějovském hradisku
Rozhledna na Mladějovském hradisku
lupa

Zaparkovali jsme ve střední části Mladějova na upravené ploše poblíž muzea železnic a po žlutě značené cestě, která tudy prochází, se vydalí horní části obce kolem několika rázovitých statků (jedním z nich byla i památkově chráněná rychta) vzhůru směrem k lesu. Podešli jsme hlavní trať, nad obcí pak i koleje lesní železničky a nad ní u bývalé mladějovské hájenky přešli na zelenou značku. Po ní strmějším výstupem kolem dnes již nefunkční studánky až do sedla. Odtud pak krátkou odbočkou přes bývalé valy až na vrchol vyvýšenimy k rozhledně. Celká délka je kolem 3 km.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pohled na Orlické hory a Králický Sněžník
Pohled na Orlické hory a Králický Sněžník
lupa

Využili jsme služeb blízkého Rychnona na Moravě. Ubytovali jsme ve velice pěkné ubytovně obecního úřadu zvané Na rychtě, kde jsou sice jednoduše, ale pěkně zařízené pokoje a prostorná společná kuchyňka s jídelnou. V týdnu si lze zde v místní obecní jídelně zajistit i oběd. Polévka, hlavní jidlo a čaj nás přišlo na rovných 50,- Kč. Večeři jsme zvládli ve zdejší restauraci U housliček (asi 1,5 km od ubytovny, odtevírají od 10.30 hod.).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled na masív Králického Sněžníku a Jeseníky
Pohled na masív Králického Sněžníku a Jeseníky
lupa

Jednoduchost konstrukce rozhledového místa, které bylo zbudováno místními lesníky ve volném čase asi před šesti lety. Dále pak jedinečný rozhled s nezvykle širokou výsečí rozhledu, která je nejširší ze všech rozhledových míst na Hřebečském hřbetu. Doporučuji všem sem zavítat co nejdříve, neboť konstrukce má už téměř za zenitem a není jisté jak dlouho ještě vydrží. Ideální by bylo sehnat někde finanční prostředky pro vybudování kvalitního a trvalejšího výhledového místa. Při celkové výšce stavby cca 8-10 m by nemusely být ani tak vysoké.

Ostatní informace

Pohled na hřeben Jeseníků
Pohled na hřeben Jeseníků
lupa

Na rozhlednu mohou pohodlně vylézt všechny věkové kategorie, které již nebo ještě zvládnou lezení po žebříku. Vyhlídkový ochoz se nachází asi 6 m nad zemí. U rozhledny je i informační tabule o historii kopce a malý přístřešek s lavičkami.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mladějov na Moravě
(vzdálenost od místa: 1.02 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Mladějovské hradisko

19.02.2012 17:33
Nádherné výhledy divoké lesy.Dá se přespat.
04.07.2012 10:42

Lubomír Hakl

Možná by Vás zajímalo, že rozhledna již není - zbyly jen uřezané kůly (mám foto). Vzhledem k okolnímu porostu tedy není ani žádný rozhled.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace