Na kole z Mukařova do Úštěka

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Náš výlet jsme započali v Roudnici nad Labem. Rozhodli jsme se využít veřejné dopravy, abychom nebyli omezeni jen na okružní jízdu.

S pomocí cyklobusu jsme se přepravili do Mukařova, odtud jsme se vydali po silnici do Verneřic a dále větším stoupáním do Velké Javorské. Cestou jsme minuli odbočku na Bobří soutěsku, která vede údolím potoka do Kravař. Pokud máte dostatek času, zastavte se u odbočky a pěšky se vydejte několik stovek metrů alespoň k části této přírodní památky. Bobří vodopád je vysoký asi 2 metry a vznikl v místě pukliny čedičové skály.

Dalším stoupáním jsme se dostali nad Velkou Javorskou s nádherným výhledem na Vlhošť a Ronov. Odtud poté po polní cestě (asi 1,3 kilometru) na pozoruhodnou dřevěnou rozhlednu Strážný vrch. Tato rozhledna je vysoká 12 metrů a nachází se v nadmořské výšce 601 metrů. Rozhledna je otevřena celoročně a je volně přístupná.

Poté jsme se vydali opět do Velké Javorské a po silnici jsme sestoupali do obce Heřmanice, dále do Janovic a Kravař. Městečko Kravaře se rozprostírá na hranici Českého středohoří a CHKO Kokořínsko. V Kravařích se nachází jedna z největších roubenek v České republice a určitě stojí za prohlédnutí. Roubenka se nazývá Vísecká rychta a byla postavena v roce 1797.

Z Kravař jsme se rozhodli vyjet na zříceninu Ronov, na který jsme měli po celou dobu vyjížďky krásný výhled. Cesta vede po zelené turistické značce a vyznačuje se prudkým stoupáním. Pokud se stoupání bojíte, nebo nemáte rádi lesní cesty, doporučuji nechat kolo pod kopcem, neboť se budete vracet stejnou cestou. Na kopci se nacházejí pozůstatky hradu – obvodní zdi, které jsou volně přístupné.

Po prohlídce zříceniny jsme se vrátili zpět do Kravař a dále do Konojed obhlédnout místní zámek a kostel. Nakonec jsme se vydali po silnici do Úštěka, kde jsme si čekání na Středohorský motoráček zpříjemnili válením u jezera Chmelař. Pro cestu zpět do Roudnice nad Labem jsme zvolili historický Středohorský motoráček, který je sám o sobě zajímavostí.

Za čím jedeme?

Vydali jsme se za Bobří soutěskou, Rozhlednou Strážný vrch, Víseckou rychtou v městečku Kravaře, zříceninou Ronov, zámkem Konojedy, jezerem Chmelař a Středohorským motoráčkem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se ve vyhlášené restauraci U Doušů v Kravařích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celá krajina Českého Středohoří je překrásná, mně se nejvíce líbil výhled ze Strážného vrchu, manželovi jízda motoráčkem.

Ostatní informace

K plánování jsme využili web www.stredohori-podripsko.cz, který nabízí i možnost rezervace jízdenek na motoráček.

Cyklobusem jsem jeli v 10 z Roudnice a z Úštěka v půl 5.

Délka 33 kilometrů

Trasa je zakreslená zde: http://mapy.cz/s/3I0lDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Úštěk
(vzdálenost od místa: 0.01 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na kole z Mukařova do Úštěka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace