Na kole Českým středohořím

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Mirošovice od Lužic
Mirošovice od Lužic
lupa

České Středohoří je krajem vyhaslých sopek, z čehož vyplývá, že dnes nám po nich zbyly poměrně ostré svahy. A právě mezi těmito svahy jsme se rozhodli vyrazit na kole. Za výchozí místo jsme zvolili Most, začít výlet ovšem můžeme i v Bílině (je to o cca 20 km kratší).

Za čím jedeme?

Centrum Mirošovic
Centrum Mirošovic
lupa

Z Mostu vyrazíme po hlavní silnici č. I/15 směrem na Louny. Po 5 km dorazíme k obci Sedlec, kde odbočíme vlevo na Lužice. Konečně se dostaneme z hlavní silnice a budeme si tedy moci začít užívat zvolený výlet. Budeme projíždět mezi poli, některé z nich obdělávány jsou, jiné nikoliv. Obcí Lužice projedeme po hlavní silnici a následovat bude první výraznější stoupání na trase. Proti tomu co nás čeká dále je to ovšem slabota. Následuje klesání k obci Chouč, Na následující křižovatce se dáme vpravo a budeme zhruba 2 km mírně stoupat do Mirošovic. Zde přejedeme hlavní silnici a vydáme se směrem na Tvrdín. Konečně se blížíme k tolik vysněným vrcholkům Českého Středohoří.

Mrzlice
Mrzlice
lupa

Ve Tvrdíně odbočíme vpravo směrem na Měrunice. Všechny obce, které jsme doposud při výletu navštívili obývá běžně jen několik desítek maximálně stovek obyvatel. Jinak tomu nebude ani v dalších obcích, přes které povede naše cesta. V Měrunicích se dáme vlevo směrem na Červený Újezd. Začínáme konečně výrazněji stoupat, nicméně po několik km následuje mírné klesání ke křižovatce, kde musíme odbočit vlevo, abychom dorazili do již zmiňovaného Červeného Újezdu. Do něho ovšem budeme muset nejprve vystoupat. Musím říci, že v této části trasy jde opravdu do tuhého, nicméně nic není nezvládnutelné. V Červeném Újezdu se dáme vpravo směrem na Dřevce.

Pohled na jihozápad od Měrunic
Pohled na jihozápad od Měrunic
lupa

Po odbočení pokračujeme ve stoupání, které nás dovede až do nadmořské výšky 620 m.n.m. Odměněni budeme jednak nádherným výhledem po okolní krajině (zejména směrem na jih), navíc nás bude následně čekat klesání, při kterém si jistě odpočineme. Nicméně ani klesání to není zrovna jednoduché. Při sjíždění do obce Dřevce a pak následně i samotnou obcí musíme dbát zvýšené opatrnosti, jelikož sjezd je to vskutku strmý. Další obcí, kterou pojedeme je obec Skalice. Z ní se vydáme směrem na Štěpánov, do kterého ovšem nedorazíme, protože zhruba po 2 km odbočíme vpravo do obce Lhota. Jakmile dorazíme do zmiňované obce, začneme klesat až do obce Mrsklesy. Tou projedeme rovně směrem na Lovosice. V této části výletu se ocitneme na rozlehlém poli, ze kterého se můžeme kolem sebe rozhlédnout po okolních kopcích jako např. Lovoš, Hazmburk, Košťálov, Milešovka atd. Navíc se můžeme podívat i na místa, která jsme projeli před malou chvílí a která se nyní zdají být tak vysoko.

Okolní louky
Okolní louky
lupa

Na následující křižovatce se dáme vlevo směrem do Milešova. Cestou můžeme sledovat, jak se neustále přibližujeme k nejvyšší hoře Českého Středohoří k Milešovce. Zdá se být tak vysoko. Přitom po pravé straně míjíme Zříceninu hradu Ostrý, ke které vede značená cesta. Následuje Milešov, který leží neuvěřitelně blízko Milešovce. Jako by ta hora na něho chtěla spadnout. V samotné obci se nachází renesančně barokní zámek ze 17. století, který je ovšem veřejnosti nepřístupný, jelikož se v jeho útrobách nachází domov důchodců. Z Milešova se vydáme směrem na Štěpánov. Zpočátku následuje poměrně prudké stoupání, které nás dovede až do nadmořské výšky 520 m.n.m. nad obec Lukov. Následně budeme projíždět z kopce Lukovem a následně i Štěpánovem až klesneme opět k nadmořským výškám okolo 400 m.n.m. Nyní nás již čeká poměrně poklidná cesta bez výraznějších kopců. Přitom se bude držet směrem na Bílinu. Pojedeme okolo "Radovesické výsypky," až dorazíme do obce Razice. Z ní se vydáme do Hrobčic. Zdánlivě to vypadá, že nyní nás již nic zajímavého nečeká. Ale opravdu jen zdánlivě. Jakmile totiž projedeme Hrobčicemi, vydáme se směrem na Liběšice. Po počátečním mírném stoupání nás čeká výraznější klesání, při kterém můžeme po pravé straně sledovat jednu z nejkrásnějších hor Českého Středohoří vůbec a to Bořeň. Jedná se o skalnatý vrchol, jehož převládající horninou je znělec. Pro svůj tvar a hlavně pak i pro svojí výšku je tento kopec viditelný i ze vzdálenějších míst.

Skalice se Solanskou horou (638 m.n.m.)
Skalice se Solanskou horou (638 m.n.m.)
lupa

Poté co se přiblížíme k obci Liběšice, dáme se vlevo směrem na Svinčice. Protože v těchto chvílích již máme v nohách více než 50 km, dá nám následující kopec poměrně zabrat. Odměnou nám ovšem bude kromě pocitu zdolání dalšího kopce skutečnost, že se budeme moci opět podívat po okolní krajině z výšky. Přitom se můžeme kochat pohledem na okolní pole, na Bořeň nebo snad na kopce, ve kterých jsme se před malou chvílí tolik trápili. Jakmile sjedeme dolů, pojedeme směrem na Sedlec a odtud se po silnici I/15 vrátíme zpět do Mostu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Lipská hora
Lipská hora
lupa

Vzhledem k tomu, že uvedená trasa vede převážně malými vesničkami v Českém Středohoří, ve kterých je to s občerstvením problematické (výjimku tvoří snad jen Milešov), doporučujeme vzít drobnou svačinu s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V průběhu výletu projíždíme nádhernou krajinou východní části Českého středohoří.

Ostatní informace

V průběhu výletu nenavštívíme žádná zpoplatněná místa.

Využít lze také alternativní způsob dopravy po Českém středohoří a Podřipsku: Středohorský motoráčekDalší informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Druh:
do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Most
(vzdálenost od místa: 1.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na kole Českým středohořím

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace