Na jihu Švihovské vrchoviny.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Věckovice, pohled od jihu v pozadí Velká Doubrava
Věckovice, pohled od jihu v pozadí Velká Doubrava
lupa

Jednou z velmi zajímavých částí Švihovské vrchoviny je pásmo několika vrcholů, které začíná Bělčí ( 711 m.n.m.) na severu a pokračuje k jihozápadu. Přibližně v jeho polovině si mezi horami prorazila svoji cestu řeka Poleňka. Jižně nad ní se zvedá nejvyšší hora tohoto pásma, Velká Doubrava ( 727 m.n.m.). Od té pokračuje táhlý, úzký hřbet k jihu, kde je nejvyšším vrcholem Velký Bítov ( 713 m.n.m.). O něm je známo, že je z jeho vrcholu hezký pohled jižním směrem na hory Šumavy. Je to lákavé a tak zbývalo najít výchozí místo tohoto výletu. Volba padla na osadu Věckovice, která se tulí pod svahy Malého Bítova ( 668 m.n.m.), kde je možné parkovat. Odtud se vydáváme po žluté, směrem k jihu, která vede jižními svahy hřebene.

Za čím jedeme?

Věckovice, pohled na vrch Bezí
Věckovice, pohled na vrch Bezí
lupa

Cesta od osady prochází mezi pastvinami a jsou odtud zajímavé výhledy. Na východě je ves Drslavice, hora Bezí a o něco dále Klatovy. Sever mají pro sebe Velká a Malá Doubrava. Na jihu je obec Tětětice s nedávno opraveným zámečkem. Nad ní vstupujeme do lesa a jdeme k rozcestí Bítovy. Odtud značka míří na hřeben, kde ji opouštíme. Po vrcholové pěšině jdeme k jihu. Snažíme se držet hřebene, ale ten je v některých úsecích neprostupný. Na jednom rozcestí se dopouštíme chyby a sotva znatelnou pěšinou se dostáváme k pasece na západním svahu, kde končíme. Omyl ale má i své plus. Pod námi se otevírá pohled k západu, se kterým jsme vůbec nepočítali. Vidíme odtud údolí Poleňky, obec Poleň a o něco dále vrchol se zříceninou hradu Pušperka. Na severu je rozhledna Bolfánek nad Chudenicemi. Při okraji lesa se vracíme na hřeben. Stezka je na světě a po ní sestupujeme do sedla mezi oběma vrcholy. Smrkový les přechází v listnatý a po dalším stoupání máme před sebou borovicové mlází, před kterým stojí kamenná pyramida. Jsme na vrcholu.

Viditelnost se hodně zhoršila a mladé borovice dosti omezují výhled k jihu. Ale pásmo Šumavy vidíme společně s bavorským pohořím Hoher – Bogenu. Ještě zápis do vrcholové knihy, ten poslední je týden starý, a stejnou cestou se vracíme zpět. I když je do začátku jara ještě daleko, trsy náprstníků červených to vidí jinak. Nad rozcestím Bítovy pokračujeme po hřebeni Malého Bítova. Ten je poměrně úzký a svahy k východu a západu jsou dosti příkré. Občas se otevře výhled k západu. Kromě Poleně je vidět i věž bývalé tankové střelnice. Keře v okolí jsou obalené žlutým lišejníkem a je tu dosti malých prohlubní. Zřejmě to jsou bývalé vojenské zákopy. Docházíme na vrchol Malého Bítova a poté sestupujeme severním svahem k cestě od Poleně a po červené pokračujeme k východu. Při stezce je hezká barokní kaple sv. Blažeje z roku 1784. Je tu i turistický přístřešek. O deset minut později jsme na parkovišti.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na občerstvení v této oblasti se nikde nenarazí. Obvykle využíváme nedaleké Klatovy, kam je to autem kolem 10 minut. Totéž bude platit i o ubytování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bítovy, cesta východním svahem
Bítovy, cesta východním svahem
lupa

I když tudy vede několik turistických cest, málokdy v těchto končinách někoho potkáme. Přitom je to velmi okouzlující kraj a rádi se sem vracíme. Navíc je tu stále co objevovat, především výhledy do okolí jsou hezké a zdejší flóra a fauna je více než zajímavá.

Ostatní informace

Velký Bítov, pohled od severu
Velký Bítov, pohled od severu
lupa

Délka celé cesty je mezi 6 a 7 kilometry s celkovým převýšením kolem 200 metrů. Stezky jsou většinou hodně kamenité. Oblast je součástí mapy KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bezděkov u Klatov
(vzdálenost od místa: 4.83 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na jihu Švihovské vrchoviny.

13.02.2015 11:26
Koukám, na tom Velkém Bítově by někdo měl postavit rozhlednu. Byl by ještě lepší výhled.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace