Na hrad Kamýk a do Litoměřic

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Jdeme na hrad Kamýk z Lovosic, kam jsme se dostali vlaky Českých drah a potom pokračuje pěška do Litoměřic.

Za čím jedeme?

Hrad Kamýk
Hrad Kamýk
lupa

Asi před dvěmi lety jsme s kamarády, kteří si hrdě říkají Klub přátel Milešovky,měli už na hrad Kamýk našlápnuto, ale ... někteří hosté našich členů vyvolali vzpouru a došli jsm jen ke Třem křížům na Kalvárii.

Vinice v Malých Žernosekách
Vinice v Malých Žernosekách
lupa

Tak jsme se rozhodli tento výlet opakovat a já jsem pečlivě tento výlet připravil do posledního detailu. Bylo pozváno dost členů i nečlenů našeho klubu, ale nějak se to sešlo a na výšlap jsme šli jen Já a Vítek ...

Přívoz v Malých Žernosekách
Přívoz v Malých Žernosekách
lupa

S Vítkem jsme si dali sraz v Lovosicích na vlakovém nádraží a počkali na vlak, který nás zavezl do zastávky Malé Žernoseky. Z vlaku jsme vystoupili a já jsem obdivoval rostoucí vinnou révu v okolí a šli jsme k Labi, přes které se dostaneme suchou nohou a to za použití přívozu. Do odjezdu přívozu jsme měli čas a protože po ránu bylo sychravo, zakupuji čaj. Po zahřátí lahodným nápojem se pomalu přesouváme k přívozu. Labe jsme v pořádku přepluli , s Vítkem jsme byli jediní pasažéři tohoto malého škuneru. Průvodce dneska dělá Vítek, on je zde skoro jako doma a na Kamýku již byl několikrát, pro mne to je dnes premiéra. Tak šlapeme do kopce za dalším poznáváním Českého středohoří. Projdeme vsí Velké Žernoseky a malinko za vsí váháme po jaké cestě jít, ale nakonec v dáli zahlédnu modrou TZ a už za doprovodu slunečních paprsků šlapeme dál. Přicházíme na kraj obce Malíč a já nahlas obdivuji chatičku u cesty a když jsme blíže u chaty vidím její majitelku při pletí záhonu a tak ji pohotově zdravím. Projdeme krásně upravenou vsí a dále cesta vede obrovským ovocným sadem, kde už jsou na stromech malá jablka, na horizontu je už vidět náš cíl, zříceninu hradu Kamýk. Na chvilku se nad sadem zastavujeme a kocháme se výhledy na kopečky Středohoří. Jako vždy mne Vítek zkouší, jak se který kopec jmenuje a já dokonce občas některý kopeček správně pojmenuji.

Záď škuneru
Záď škuneru
lupa

Po pokochání výhledy jsme došli do obce Kamýk, kde na nás na konci vesnice čeká stejnojmenná zřícenina hradu. Jdeme chvilku po místní silnici a odbočujeme doprava k hradu. Obcházíme malinký kopeček a asi po 200 metrech stojíme u zříceniny hradu. Zřícenina není volně přístupná, vchod na bývalé nádvoří je uzamčen a tak obdivujeme tuto památku jen z venčí. Opět se nám naskytnou krásné výhledy na kopečky Středohoří, sedneme si na skalku a trochu posvačíme z vlastních zásob.

Kostel ve Velkých Žernosekách
Kostel ve Velkých Žernosekách
lupa

Hrad Kamýkprvní zmínka o hradu je z roku 1319, kdy ho král Jan Lucemburský udělil v dědičné léno Jindřichovi z Kamýka. V letech 1352 – 1425 hrad vlastnili Zajícové z Házmburka a potom několika dalších majitelů. Roku 1431 hrad Kamýk koupil Vilém z Konic a ze Lstiboře. Páni ze Lstiboře hrad obývali až do jeho úpadku v roce 1632, kdy byl hrad během třicetileté války dobyt a zpustošen saským vojskem.

Počasí se začíná kazit a v dálce vidíme, že už prší a tak jdeme od hradu rychlým krokem do vsi, kde se někde schováme.

Vtipné
Vtipné
lupa

Přicházíme k autobusové zastávce, která nám asi na 20 minut poslouží jako úkryt před prudkým deštěm. Ze zastávky vidíme domek, kde je pamětní síň Bedřicha Smetany, který v roce 1860 v této vsi pobýval.

Vrch Strážiště
Vrch Strážiště
lupa

Je po dešti a naše nohy nás nesou do Litoměřic, jdeme po kraji silnice a opět se nám naskytnou krásné výhledy na mé oblíbené kopečky. Asi po třech kilometrech chůze po rovince a potom z kopce přicházíme na kraj Litoměřic.

Cesta  k cíli
Cesta k cíli
lupa

Litoměřice - toto krásné město leží na soutoku řek Ohře a Labe, na rozhraní úrodného Polabí a vrchů Českého středohoří. Zmínky o Litoměřicích sahají až do 10 století. V Litoměřicích najdete historické centrum, muzea, několik parků i kostelů. Toto malebné město určitě stojí za návštěvu a jeden den na prohlídku města nestačí.

Video o Litoměřicích : http://www.litomerice-info.cz/cz/mesto-litomerice/

Asi požární zbrojnice v Malíčově
Asi požární zbrojnice v Malíčově
lupa

Zase začíná trochu pršet a já s Vítkem krátký deštík přečkáme pod markýzou zavřené restaurace. To už mne Vítek vede po ulicích jeho rodného města do centra, kde máme v plánu poobědvat v restauraci Budvarka. Procházíme kolem krásně opravených měšťanský domů a konečně usedáme v restauraci k obědu. Dáváme klid naším nohám, které našlapaly asi 12 km a nějaký ten kilometr ještě dnes našlapou.

Pejsánek
Pejsánek
lupa

Po dobrém obědě jdeme do infocentra, které najdete na Mírovém náměstí, já si zakupuji turistické vizitky a domlouváme si výstup na rozhlednu Kalich. Jdeme společně s dvěma turisty na vyhlídku Kalich, vyšlápneme asi 150 schodů a po otevření okenic ve věži Kalich se nám naskytne úžasný výhled na město a jeho okolí. Vyhlídková věž je přístupná pouze v doprovodu průvodce a ten Vám okomentuje to co s vyhlídky vidíte. Nás prováděla milá slečna z infocentra, občas jsem se do výkladu zapojil. Když nám ukazovala horu Říp, já poznamenal „ tam jsme byli loni “ když nám ukazovala hrad Házmburk řekl jsem „ tam jsme byli před loni,“ a pak už jsem na chvilku mlčel a nechal průvodkyni domluvit. Do odjezdu vlaku z Litoměřic nám zbývalo dost času a tak mě Vítek po Litoměřicích ještě trochu provedl. Prošli jsme parkem kolem katedrály Sv. Štěpána a dále jsme pokračovali kolem starého litoměřického nádraží, kde je dne kavárna, na hradby Parkány.

http://www.turistika.cz/mista/parkany-jose-rizala-v-litomericich

a pak zpět na Mírové náměstí, kolem kašny a morového sloupu.

Vítka začalo pobolívat koleno a tak jsme už šli na nádraží a potom vlakem do Lovosic. V Lovosicích jsme se rozloučili a vyrazili do svých domovů

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se zčásti z vlastních zásob a obědvali jsme v Litoměřicích v restauraci Budvarka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se nám vše, krásné výhledy na České středohoří a Litoměřice mne doslova nadchly a určitě jsem zde nebyl na posled.

Ostatní informace

Kostely v Litoměřicích nejsou volně přístupné. Více informací se dočtete na webových stránkách litoměřic.

http://www.litomerice-info.cz/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litoměřice město
(vzdálenost od místa: 0.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na hrad Kamýk a do Litoměřic

12.07.2015 20:30
No konečně jsi zase něco napsal!!
12.07.2015 20:43
Tož, materiálu je dost, ale času málo, mějte se s Janou fajne Honza
13.07.2015 08:03
Zdravím Honzo! Taky jsem tam byla, je tam i opuštěný zámek, kde přebýval Bedřich Smetana na své svatební cestě se svojí druhou chotí nedaleko domu, kde má památeční desku. M.
13.07.2015 12:48
V tom koleně už naštěstí přestalo bodat, tak doufám , že už budu mít opět klid, nerad bych, aby se mi vrátili ty potíže z před asi 7 lety.
13.07.2015 17:54
Co jsem se přesunul, - alespoň víkendově, do Litoměřic, byl hrad Kamýk jeden z mých prvých výletů,- byť opačným směrem. I když samotný hrad nic moc, určitě stojí za návštěvu. A v Budvarce opravdu dobře vaří a pivo? Netřeba komentáře.
14.07.2015 08:33
Hezký popis cesty a pěkný výhled z Kalicha. Škoda toho počasí ale to si člověk nevybere. Zdrávi došli
14.07.2015 21:26
Děkuji Vám všem za podnětnou diskusi Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace