Na dva vrcholy.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Pozvánka na dva vrcholy Českého středohoří v blízkosti Milešovky.

Za čím jedeme?

Ostrý z Milešovky, v pozadí Košťálov a Hazmburk
Ostrý z Milešovky, v pozadí Košťálov a Hazmburk
lupa

Autobusem z Bíliny jedu do Štěpánova. Po silnici pokračuji do Lhoty, kde odbočuji na červeně značenou cestu, která stoupá do sedla mezi vrchy Setenka a Lipskou horou. Na křižovatce lesních cest odbočuji na neznačenou cestu, která velice prudce stoupá na osmý nejvyšší vrchol Českého středohoří, na Lipskou horu /689 m/. Po dešti celkem nepříjemný výstup a později ještě těžší sestup. Počasí mi tento den nepřálo a tak vrcholové skály jsou zahaleny dešťovými mraky. Za jasného počasí je odtud nádherný a daleký výhled. Dnes vidím jen pár metrů okolo sebe. Nepříjemné počasí velí k brzkému sestupu.

pohled z Milešovky na Velemín, Mannsteinův kámen a Lovoš
pohled z Milešovky na Velemín, Mannsteinův kámen a Lovoš
lupa

Ze sedla pokračuji dál po červené přes obce Medvědice a Kocourov pod vrch Ostrý /553 m/. Na rozcestí přecházím na modře značenou cestu. Snadná cesta kamenitým svahem stoupá ke zřícenině hradu na vrcholu. Opět se dostávám do mraků a tak je vidět jen blízké okolí. Po prohlídce zbytků hradu sestupuji zpět na úbočí a po modré pokračuji do Března a po silnici do Velemína. Nádherná krajina ověnčená vrchy Lovoš, Boreč, Sutomský vrch, Lipská hora, Ostrý, Milešovka a Kletečná. Bohužel jejich vrcholy jsou zahaleny mraky.

výstup na Lipskou horu
výstup na Lipskou horu
lupa

Před Velemínem po pravé straně v poli je nenápadný, trávou a keři porostlý kopeček, Mannsteinův kámen. Zde se odehrála jedna z bitev sedmileté války, při které zde v roce 1757 zahynul pruský generál Mannstein. Na tuto vyvýšeninu nevede cesta a tak se musí přes pole. Není zde žádná připomínka na tuto historickou událost, ale je odtud krásný kruhový výhled. Do Velemína je to jen kousek. Odtud je autobusové spojení směrem na Teplice, Lovosice a Prahu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení cestou v Kocourově a pak v motorestu ve Velemíně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherná krajina Českého středohoří v okolí Milešovky.

Ostatní informace

Pro náročnější prodloužení trasy na MilešovkuDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Podsedice
(vzdálenost od místa: 5.44 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na dva vrcholy.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace