Na další hradní zříceninu - tentokrát do Boskovic

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

lupa

Při loňské dovolené v Poličce jsme se jeden den vypravili vlakem na výlet do Boskovic na zříceninu hradu. Kdysi jsme zde měli špatné počasí, tak si to tentokrát vynahradíme - máme krásný den. Od vlakového nádraží jdeme kolem obchodu Albert - ulicí - hlavní třídou vzhůru k náměstí, kostelu sv. Jakuba.

lupa

Spodní konec náměstí je obklopen přestavěnými patrovými domy. Zaujme nás tu fontána s renesanční radnicí a atypickou vysokou věží. Vpravo začíná židovská čtvrt - bývala kdysi největší na Moravě, dnes se tam zachovala jen synagoga. V dusnu stoupáme okolo empírového zámku po pravé straně k zákrutě pod les. Na zámku jsme byli minule, uvnitř je nádherný. Odtud nás čeká 0,5 km stoupání na louku pod boskovickým hradem.

lupa

Chvilku si odpočineme na lavičkách u brány, a pak vstupujeme do hradu a jdeme s dalšími návštěvníky na prohlídku rozsáhlého hradního areálu. Hned za branou s kulatou věží a hradbami s romantickým cimbuřím je komplex hospodářských budov, dvě světničky s miniexpozicí o dějinách hradu, o jeho stavebním vývoji. Hrad byl založen roku 1312 slavným rodem pánů z Boskovic. Někdy ve 13. století byl rozbořen. Noví majitelé ho pak opravovali a zdokonalili opevnění. Roku 1950 byl hrad opuštěn posledními majiteli, kteří si nechali postavit kousek pod hradem barokní zámek.

Za čím jedeme?

lupa

Od roku 1950 hrad od rodu Ditrichštejnů převzal do socialistické péče stát a opravil ho. Opravy probíhají dosud. Pokračujeme v prohlídce - vstupujeme do prostor hradního paláce, také si prohlížíme hradní studnu. Zříceniny hradního paláce jsou vysoké tak 2 patra, obdivujeme v nich zachovalé okna, také nádherní výhledy k vstupnímu areálu hradu i města s okolím.

lupa

Po prohlídce nádherný hrad opouštíme a sestupujeme stejnou cestou, zastavíme se u hezkého parčíku se zámeckým skleníkem u cesty naproti zámku - je to pěkná prosklená budova se sloupovím - kdysi využívána jako zámecký skleník - oranžérie, dnes slouží ke kulturním účelům a výstavám a je součástí majetku města Boskovic.

lupa

U kašny je cedule s rybou a nápisem: Zde bydlím já, tak do vody nic neházejte. Sestupujeme tudy až k hlavní ulici, odbočíme vlevo, kde si ještě prohlídneme židovskou čtvrt. Spodní ulicí se vracíme spět na náměstí a jdeme na oběd. Potom už sestupujeme přes náměstí ulicí k nádraží a loučíme se definitivně s Boskovicemi.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V restauraci na hradním nádvoři jsme si dali vychlazené pivko, poobědvali jsme na hlavním náměstí v restauraci a naproti v cukrárně jsme se pak zastavili na dobrý zákusek a kávu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V Boskovicích si užijí milovníci historických památek, hrad i se zámkem stojí za návštěvu.

Ostatní informace

Vstupné do hradu - je 35 kč na osobu. V Boskovicích je možno navštívit i Westernové městečko, arboretum a areál nového koupaliště.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Boskovice
(vzdálenost od místa: 0.26 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na další hradní zříceninu - tentokrát do Boskovic

25.02.2013 10:14

Hrad v Boskovicích je opravdu krásný a ve městě je mnoho dalších viděníhodných památek. Pokud tam ještě někdy pojedete, doporučuji interiéry synagogy, rituílní lázně mikve, židovský hřbitov a místní muzeum. Zklamáni určitě nebudete.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace