Na 5 nových rozhleden

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

rozhledna Terezka u Proseče
rozhledna Terezka u Proseče
lupa

Na cestu za rozhlednami se vydáme zřejmě motorovým vozidlem, protože abychom je objeli, ujedeme něco málo přes 60 km (pokud nebudeme bloudit). Jejich pořadí si můžeme upravit. My jsme výlet zahájili rozhlednou Boika u České Lhotice (u Nasavrk). Podrobnou automapu či turistickou mapu mějte s sebou.! Poblíž jsou umístěny při silnici hnědé směrové tabule k těmto rozhlednám.

Za čím jedeme?

Toulovcova rozhledna u Budislavi
Toulovcova rozhledna u Budislavi
lupa

Navštívíme celkem pětrozhleden. Až na jednu, jsou všechny dřevěné a i ta nejstarší z nich je teprve z r.2002, takže je najdete snad jen na těch nejnovějších mapách. Jsou krásně řešeny (viz fotografie) a ukážou nám krásnou přírodu tohoto kraje z různýchmíst a směrů. Ze všech z nich je ideální výhled a i možnost dojet ke všem po silnici.

,,Boika“ u České Lhotice (u Nasavrk) je při silnici č.37. Má výšku 14,5m, 32 schodů a je z r.2005. Vstup je volný, bez časového omezení a má též kryté posezení se stolem.

,,Zuberský Kopec“ u Trhové Kamenice je ocelová telekomunikační věž s ochozem ve výšce 39m (182 schodů). Je z r.2003 a je ve výšce 615 m.n.m. Najdeme ji po 12km jízdy mezi obcemi Hluboká a Zubří. Má otevírací dobu a platí se vstupné..

,,Borůvka u Hluboké“ je z r.2005 s plošinou ve výšce 15m (75 schodů) a ujedeme k ní dalších 33 km. Je východně od Skutče u silnice Perálec-Hluboká, ve výšce 460 m. Má otevírací dobu a platí se vstupné.

,,Terezka u Proseče“ je z r.2004 s pěti plošinami, nejvyšší v 25 m (113 schodů). Najdeme ji u silnice Proseč-Borová u obce Paseky. Ujedeme při tom asi 10km. I zde je otevírací doba a vstupné.

,,Toulovcova rozhledna“ u Budislavi (Jarošovský kopec). Je z r.2002, s plošinou ve 12m (60schodů) a je ve výšce 539m. Najdeme ji u silnice Budislav-Jarošov po ujetí cca 18km. Má otevírací dobu a vstupné. Komu by ještě zbýval čas a chuť, může zavítat do Toulavcovy Maštale (přírodní památka), které jsou nedaleko. My jsme to ale nestihli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

telekom.věž s rozhlednou  Zuberský Kopec u Trhové Kamenice
telekom.věž s rozhlednou Zuberský Kopec u Trhové Kamenice
lupa

Na jídlo jsme se zastavili v Nasavrkách, kde jsme navštívili restauraci na náměstí u kostela, kde jsme venku pojedli. V době oběda (i všední den) měli chutné i objemné menu za 59Kč (polévka + výběr ze 3 jídel). Možností stravování je však při našich přesunech podstatně více.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Všechny rozhledny –a každá je zcela jiná- jsou krásné i od pohledu a navíc řemeslně pěkně provedené. Při tom jsou postaveny v kraji, kde dosud žádné rozhledny nebyly.

Ostatní informace

S výjimkou ,,Boiky“, která je přístupná vždy a zdarma, je na ostatní rozhledny možný vstup jen v otevírací dobu, která je denně 10-12 a 13-16 hod. Vstupné je mezi 20 – 30 Kč/osobu..Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Slatiňany
(vzdálenost od místa: 8.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na 5 nových rozhleden

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace