Muzeum Vysočiny Jihlava – expozice Od renesance po průmyslovou revoluci (část 2 – baroko)

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Dioráma jezuitské lékárny a knihovny
Dioráma jezuitské lékárny a knihovny
lupa

Ve druhé části popisu expozice se budu věnovat baroku na Jihlavsku. Prostory s dioramaty, vitrínami a exponáty z tohoto období navazují na místnosti seznamující s renesancí, o které jsem psal v 1. části.

Za čím jedeme?

Dioráma třicetileté války
Dioráma třicetileté války
lupa

V barokní části expozice upoutá hned první dioráma třicetileté války. Dne 13. března 1645 bylo město obsazené švédskou armádou. Silná posádka přebudovala Jihlavu na mohutnou barokní pevnost s důmyslným systémem zemního opevnění. V červnu 1647 císařská vojska obklíčila město, vytrvala a 7. prosince 1647 donutila Švédy kapitulovat. Pro Jihlavu bylo toto obléhání největší pohromou v historii. Z krásného města zůstalo jen 234 domů se sotva tisíci obyvateli. Zbytek zůstal v troskách.

Dioráma měšťanského pokoje
Dioráma měšťanského pokoje
lupa

Další dioráma má podobu jezuitské lékárny a knihovny. Pojednává o jezuitech na Jihlavsku. Do města byl jezuitský řád uveden 29. srpna 1625. Z doby jeho působení najdeme v Jihlavě několik významných staveb. Jsou jimi jezuitská kolej, seminář, kostel a gymnázium z roku 1727.

Vitrína se skleněnými a porcelánovými exponáty
Vitrína se skleněnými a porcelánovými exponáty
lupa

Uprostřed místnosti se nachází model jezuitského kostela svatého Ignáce z Loyoly. Kostel postavil v roce 1689 italský stavitel Jakub Bracha. Řádoví bratři přilehlé jezuitské koleje byli představiteli jihlavského středního školství. Jako misionáři šířili křesťanství až na americkém a asijském kontinentu.

Vitríny barokní části expozice
Vitríny barokní části expozice
lupa

Začátkem 18. století Jihlava vstupuje naplno do barokní doby. Nastává hospodářské oživení. Bohatší vrstvy měšťanů se snaží svými sídly přiblížit šlechtickým palácům, žít v podobném přepychu. Obytné místnosti zkrášlují štukováním, tapetováním a malbami. Podlahy pokrývají parketami s intarzovanými obrazci. Na stěny věší velké obrazy krajin, zátiší, ale především portréty členů rodiny. Nábytek je zdobený bohatými řezbami a intarziemi, vyznačuje se množstvím zásuvek a šuplat. V prosklených částech nábytku zámožnost rodiny podtrhují cínové, skleněné a porcelánové předměty. Židle a křesla jsou čalouněná.

V barokní části expozice
V barokní části expozice
lupa

V době baroka je na vrcholu cínařství. Ve vitrínách je vystavené cínové nádobí, kterým byla vybavená každá měšťanská domácnost. Bez cínových svícnů, křtitelnic, kaditelnic a Kalichů se neobešla ani církev. Od druhé poloviny 18. století však začíná cín nahrazovat velmi žádané české sklo, a to i křišťálové. Módní byly dvojstěnné sklenice. Sklo doplňovaly porcelánové postavičky, často s orientálním motivem.

Domy č.p. 57 a 58, ve kterých je muzeum umístěné
Domy č.p. 57 a 58, ve kterých je muzeum umístěné
lupa

V krajní vitríně jsou ukázky platidel z 18. století u nás. Byly jimi tolary z kvalitního stříbra. Od roku 1760 se mince razily také z mědi. Objevily se i papírové peníze, kterým se říkalo bankocetle.

V 18. století se v Jihlavě dařilo i soukenictví. Místní soukeníci vyráběli sukna pro armádu. Marie Terezie dokonce chtěla v Jihlavě zřídit státní manufakturu. Narazila však na odpor jihlavských mistrů. I tak byla Jihlava jedním z největších výrobců sukna v monarchii. Prosperovala i další řemesla, především sladovnictví, kloboučnictví a již zmíněné cínařství. V Jihlavě v tomto století působilo 30 cechů, 66 druhů řemesel s 1000 mistry. Rozvoj řemesel a obchodu vzkvétal hlavně díky budování nového silničního propojení Prahy s Vídní.

18. století bylo také obdobím reforem. Za vlády Marie Terezie a Josefa II došlo k mnoha změnám. Ty zasáhly vojenství, ekonomiku, veřejnou správu, finance, církev, školství, kulturu, zdravotnictví a dopravu. Především v předchozím odstavci uvedená nová silnice umožnila zavést pravidelnou poštovní dopravu a přepravu osob. Jihlavské ulice dostaly úřední názvy. Byla zavedená povinná šestiletá školní docházka. Byla vyznačená nová zemská hranice, i proto se v Jihlavě usadila stálá vojenská posádka. V roce 1786 byl zřízen regulovaný magistrát, prvním purkmistrem byl Jakub Gosk ze Sachsenthalu. Z Jihlavy odcházejí po zrušení jejich řádu jezuité, taktéž dominikáni. Jejich majetek dostává do rukou armáda. Je doložená činnost divadelní společnosti.

Mnohé informace o barokních památkách ve městě je možné si poslechnout ve sluchátkách po předchozí volně na obrazovce.

O poslední části expozice týkající se 19. století napíšu ve 3. části.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Protože o restauracích jsem už psal v 1. renesanční části článku, dnes doporučím příznivcům sladkých snídaní pekařství v severní části Palackého ulice. Pečou zde vynikající koláčky. Uvaří vám k nim čaj, kávu nebo čokoládu. Chutnalo mi po ránu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Budu se pouze opakovat a znovu chválit. Zdejšímu muzeu se podařila připravit velice pěkná, poutavá a poučná expozice, která se dá navštívit i vícekrát.

Ostatní informace

Muzeum je otevřené denně mimo pondělí od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hodin. Vstupenka umožňující prohlédnutí všech expozic a výstavy stojí 40 Kč. Děti nad 6 let, studenti a senioři platí polovinu. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Aktuální otevírací dobu muzea a výši vstupného zjistíte na:

http://muzeum.ji.cz/str.php?parent_id=38&&id=38&&lang=cz

http://muzeum.ji.cz/str.php?id=68&&parent_id=38&&lang=cz

O muzeu se více dočtete jeho stránkách: http://muzeum.ji.cz/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jihlava město
(vzdálenost od místa: 0.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Muzeum Vysočiny Jihlava – expozice Od renesance po průmyslovou revoluci (část 2 – baroko)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace