Mrazové srázy u Lazen.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Lazny, střední část
Lazny, střední část
lupa

V drsném a překrásném okolí Strašína najdeme několik velmi zajímavých přírodních památek a rezervací. Dostat se o víkendu do těchto míst veřejnou dopravou je takřka nemožné. V úvahu přichází delší pěší výlet od vlaku nebo kolo. My jsme se tentokrát rozhodli pro auto, s tím, že naším výchozím bodem bude obec Strašín. Jedničkou jsou dnes Mrazové srázy u Lazen. Tato přírodní památka byla vyhlášena v roce 1976 a má rozlohu 1,86 ha. Ve Strašíně je zřejmě nejkrásnější baroko v Pošumaví. Zdejší trojlodní poutní kostel Narození P. Marie je z let 1736 - 39. Věž kostela má ještě románské jádro. Být zde a nezajít k největší jeskyni na Šumavě je nemyslitelné. Strašínská nebo také Nezdická jeskyně je přírodní památkou od roku 1967 a chráněná plocha je 1, 20 ha. Bohužel je v současné době nepřístupná. Občas se vynoří zprávy o jejím otevření, ale není to nijak podložené. Na zpáteční cestě se ještě zastavujeme v Žihobcích . Původní renesanční zámek byl v roce 1688 F. Iselinem barokně přestavěn. Novorománský kostel Proměnění Páně je z let 1872 - 76.

Za čím jedeme?

Lazny, vrchol skály
Lazny, vrchol skály
lupa

Z parkoviště ze Strašína jdeme po žluté do osady Lazny. I když odtud jsou skály nedaleko, není k nim žádné značení. Jdeme do středu vísky a od dřevěného kiosku se dáme ulicí k okraji lesa. Za vsí odbočíme vlevo po dobře znatelné pěšince do lesa. Za necelých pět minut jsme na místě. Před námi se rozkládá rulové Kamenné moře s vějířovitě uspořádanými proudy balvanů. Mrazy tu vytvořily nádhernou podívanou. Celá lokalita se dá obejít, ale pouze tato západní část je unikátní. Odtud vystupujeme po svahu k vrcholu Krahulčice, na kterém jsou zřejmě zbytky slovanského hradiště. Z vlastních zkušeností si dovoluji tvrdit, že se jedná o silné energetické místo. Vracíme se do Lazen a odtud po silnici vlevo od obce jdeme necelé 2 km k jeskyni. Ta je vpravo od silnice a skálu nad ní nelze přehlédnout. Dovnitř je možné nahlédnout od mříží. Jeskyni tvoří hlavní síň, která je 32 m dlouhá, 7 m široká a 3 m vysoká. Přilehlé chodby jsou dlouhé 80 m a údajně je tam i jezírko. V jeskyni nejsou krápníky. Přes louku se vracíme do Strašína a jdeme obhlédnout kostel. Za kostelem je vzorně opravená kaplička. Odtud odjíždíme do nedalekých Žihobců. Kostel i zámek za prohlídku stojí i když jsme se mohli podívat jen z venku. Hezký je i park za zámkem, ve kterém je empírová jízdárna, postavená okolo roku 1800. Za vsí se ještě jednou díváme na okolní hory s nejvyšším Javorníkem (1066 m.n.m.) a loučíme se s krásným koutem naší země.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Lazny, kamenné proudy
Lazny, kamenné proudy
lupa

Jak jsme předpokládali, veškerá pohostinská zařízení byla uzavřena. Snad to bude v létě lepší. Jídlo a pití jsme měli z domova. I když se nabízí několik ubytovacích kapacit, je nutné raději si vše zajistit předem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Lazny, horní část
Lazny, horní část
lupa

Když v tomto kraji vyjde počasí, což byl náš případ, je stále co obdivovat. Začátek jara k tomu přidá své kouzlo a člověk jako by se znovu narodil. Pokazil to trochu nepořádek u jeskyně, kterému vévodí vyhozený záchod. Památkáři asi zaspali.

Ostatní informace

Krahulčice, energetické místo
Krahulčice, energetické místo
lupa

Je to menší vycházka, která se dá podniknout i s dětmi. Celkem jsme ušli asi 5 km a doba je závislá, jak dlouho se člověk na jednotlivých místech zdrží. Oblast je na mapě KČT č.65 Šumava - Povydří. Nejsem přívržencem opisování údajů z internetu a těm kdo by se chtěli dozvědět něco více přidávám www.strasin.cz a www.zihobce.webnode.cz . Co se týká energetického místa na Krahulčici je u plochého kamene na vrcholu.

Na výlet vlakem

Krahulčice, vrcholová skála
Krahulčice, vrcholová skála
lupa

Nejbližší vlakovou stanicí jsou Žichovice na trati č. 185, z Horažďovic - předměstí do Domažlic. Dalo by se to odtud zvládnout, ale byla by to pořádná túra se vším všudy a s délkou mezi 22 až 25 km tam i zpět.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Mrazové srázy u Lazen.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace