Mravenčí stezka v okolí Hostinného

Tipy na výlet, Krkonoše




Kam a jak jedeme?

Pohled na Černou horu
Pohled na Černou horu
lupa

Na pěknou několikahodinovou procházku se můžete vydat po Mravenčí stezce severovýchodně od Hostinného. Naučná stezka je dlouhá 4,6 km, je vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Je rozdělená do dvou okruhů po 2,3 km. Celkové převýšení je nepatrných 150 m. Podél stezky bylo původně nainstalovaných 15 naučných panelů. Našli jsme jich pouze 13.

Začátek stezky pod Antoníčkem
Začátek stezky pod Antoníčkem
lupa

Mravenčí stezku vybudovali a spravují junáci z místního střediska „dOBRáček“. Její vznik podpořila Správa Krkonošského národního parku, finanční prostředky poskytl Královéhradecký kraj společně s městem Hostinné. Autory naučných panelů jsou RNDr. Per Miles, Csc, ing. Daniel Bílek, ing. Jan Materna PhD., RNDr. Vlastimil Pilous, Mgr. Bc. Michal Hrdlička.

Tabule č. 2 u louky
Tabule č. 2 u louky
lupa

Jméno Mravenčí stezka nedostala náhodou. V lesích severovýchodně od města se zabydlela jedna z nejpočetnějších kolonií mravence pospolitého v Podkrkonoší. Mraveniště jsou zde bedlivě sledovaná a chráněná.

Za čím jedeme?

Pohled na Hostinné cestou k dubu
Pohled na Hostinné cestou k dubu
lupa

Stezka začíná na úpatí Antoníčku v ulici Aloise Jiráska. Od křížku stoupá podél zahrádkářské kolonie a poté se noří do lesa. První panel je věnován mravenci černolesklému, který patří mezi ty vzácnější a je užitečný tím, že se stará o ekologickou stabilitu lesa.

Dub na špičce lesa
Dub na špičce lesa
lupa

Druhý panel popisuje funkci a bohatství louky. Množství lučních květin můžeme obdivovat především v jarních měsících. Třetí zastávka je na rohu lesa u dubu starého minimálně 250 let. O tomto památném stromu jsme si nic nepřečetli, panel zde není. Z místa je částečný výhled na město. O kousek dál je v lese čtvrtý panel, který patří největšímu mravenci dřevokazovi. Může se zdát, že tento druh mravence není pro les vhodný, ale slouží jako potrava pro mnohé ptactvo.





Okolí dubu
Okolí dubu
lupa

Na pátém panelu nad krmelcem se dočteme o práci myslivců. Na fotografiích jsou vyobrazeny savci žijící ve zdejších lesích. Šestý panel se nachází v blízkosti hnízd mravence pospolitého. Píše se na něm o významu těchto mravenců, jeho nepřátelích a ochraně drátěnými kryty.

V lese u tabule č. 4
V lese u tabule č. 4
lupa

Od mravenišť sejdeme k Východnímu potoku, kde na nás čeká sedmý panel věnovaný životu v okolí vodního toku. Daří se tu mnoha druhům rostlin i živočichů. Osmý panel o včele medonosné jsme ve vykáceném lese nenašli. Byli jsme rádi, že jsme se zorientovali a bez dlouhého hledání našli devátý panel pojednávající o lese. Od něj je to po lesní cestě kousek ke křižovatce obou okruhů naučné stezky. Vedle mapy se tu nachází houpačka a posezení mezi stromy.

Krmelec pod tabulí č. 5
Krmelec pod tabulí č. 5
lupa

Na této křižovatce jsme porušili posloupnost naučných panelů a odskočili si na čtrnáctou zastávku. To proto, že jsme se těšili na výhled na město. Když jsme se pohledem dostatečně pokochali, pokračovali jsme lesem k dalšímu vyhlídkovému místu, tentokrát na Krkonoše s dominující Černou horou. Pěkné pohledy na naše nejvyšší hory umocňují podzimem zbarvené listnaté stromy v krajině.

Ochrana mraveniště mravence pospolitého
Ochrana mraveniště mravence pospolitého
lupa

Dál se vydáváme spíše intuitivně než podle značení k opuštěnému lomu, který je jedenáctou zastávkou na stezce. Panel je tématicky zaměřený na geologii a stavbu podkrkonošské krajiny.

Ochrana mraveniště mravence pospolitého
Ochrana mraveniště mravence pospolitého
lupa

Z lomu jdeme středem lesa k zapomenutému jezírku v dalším malém opuštěném lomu. Na panelu č. 12 si čteme o významu půdy a procesech v ní. Přes úzký pás louky se dostaneme do sousedního lesa, kde na nás na třináctém panelu čekají informace o ptactvu. Brzy se dostaneme zpět ke křížení okruhů naučné stezky s mapou.

Zastávka č. 6
Zastávka č. 6
lupa

Dál pozvolna scházíme lesní cestou k panelu č. 4 a č. 3 u starému dubu. Míjíme ještě panel č. 15 seznamující s ochranou lesa. Od dubu se nevracíme po stejné cestě k začátku stezky pod Antoníčkem, ale odbočujeme a pokračujeme podél lesa směrem k vilové čtvrti Sibyla a do centra města.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Během procházky na vás žádné občerstvení, kromě toho, které si přinesete v batohu, čekat nebude. V samotném městě se již najíte, i když možností není mnoho.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Směrovka naučné stezky
Směrovka naučné stezky
lupa

Trasa stezky je velice zdařile vedená. Na krátkém úseku prochází řadou zajímavých míst, krásnými lesy, loukami a vyhlídkami. Naučné panely jsou velice pěkně provedené a přinášejí spoustu poučného.

Východní potok
Východní potok
lupa

Výtku mám pouze ke značení stezky. Směrovky s kráčejícím mravencem mnohdy chybí hlavně na změnách směrů a návštěvník tak může ze stezky lehce sejít. Ne každý je místní nebo zdejší lesy dobře zná.

Ostatní informace

Cestou k nenalezenému panelu č. 8
Cestou k nenalezenému panelu č. 8
lupa

Zájemcům o projití Mravenčí stezky doporučuji vytisknout si mapku buď z fotogalerie k tomuto článku nebo ze stránek http://hostinne.info/mravenci-stezka/ms-6566/p1=6566. Zde jsou i podrobnější informace o naučné stezce.



Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hostinné město
(vzdálenost od místa: 1.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Mravenčí stezka v okolí Hostinného

10.11.2013 09:42
Krásné!!! podzimní fotky Honza
Re:
10.11.2013 16:37
Když alespoň trochu sluníčko vykoukne, barvy ožijí. Podzimní krajina umí být hezká.
10.11.2013 13:40
Pěkný a zároveň informační článek a fotky, ty jsou opravdu úžasné, podzim je opravdu malířský mistr.
Re:
10.11.2013 16:42
Podzim je opravdu malířský mistr. Stezku jsme si prošli až odpoledne, kdy se počasí alespoň trochu umoudřilo. Ráno po příjezdu a celé dopoledne bylo ošklivě, pro mlhu nebylo moc vidět.
02.01.2014 19:45
Značení trasy špatné, kdo to nezná ztratí se. My jsme skončili u 7.značky a pak jsem dorazili nějak do města. Musíme zkusit znovu a projít to zde celé :-)
Re:
02.01.2014 20:56
U sedmého panelu (zastávky) se trasa lomí podle mravenčího ukazatele vlevo. Snad po sto metrech dojdete po cestě (fotografie 8)k průseku lesem. Zde se dáte vlevo do kopečka až dojdete na okraj mýtiny k panelu č. 9 (fotografie 15). Panel č. 8 jsme nenašli. Protože bloudit můžete i na druhém okruhu (panely 10 až 13), doporučuji vytisknout si mapku (fotografie 61, mapka je i na uvedených webových stránkách) a jít podle ní. A když nepotkáte všechny panely (nenašli jsme panel č. 3 a 8), úplně nezabloudíte. Do Hostinného nebo Arnultovic sejdete vždycky. Hodně štěstí při druhém pokusu. :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace