Moravský ledovec

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Hotel Figura
Hotel Figura
lupa

Moravský ledovec je samozřejmě oblast mezi Pradědem a Petrovými kameny, lépe řečeno přímo svah Petrových kamenů Nad Ovčárnou s lyžařskými terény na přírodním sněhu. Doparava na Ovčárnu je v podstatě jednoduchá, nejlépa na Hvězdu (parkoviště u Karlovy Studánky) autobusem, autem, a nahoru kyvadlovým autobusem. Movitější můžou třeba až na Ovčárnu, ovšem přijde je to na víc. Za parkovné na Hvězdě se dá něco odečíst z permanentky. A dobré je i sledovat předpověď počasí.

Za čím jedeme?

V tomto případě jedeme přímo za sportovním vyžitím.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vlek A
Vlek A
lupa

Raní kávu jsme si dali na Figuře (hotel), ale naproti je třeba Sabinka z bufetem, dále najdeme Ovčárnu, další občerstvení je u chaty Horské služby, ještě tu máme Barborku (tam jsme ochutnali nejlepšího přítele). A ještě je tu Kurzovka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Sjezdovka k Bílé Opavě
Sjezdovka k Bílé Opavě
lupa

Samozřejmě na Pradědu jsem párkrát byl, jen to nespočítám, jestli víc pěšky nebo na běžkách, přesně vím že na kole dvakrát. Po létech jsme se zase jeli podívat na sjezdovky. Nebudu popisovat tratě, kdo tam někdy byl ví, že to není v podstatě až na kousek černé sjezdovky, nic krkolomného. Důležitější je dojem. Když vyjde počasí, tak to stojí za to. Naposledy, snad před čtyřmi nebo pěti léty ještě nebyly vleky na Petrových kamenech v systému jednotného odbavení, tak se muselo mezi sjezdovkama složitě přecházet, či přejíždět, dnes není problém mezi nimi ztraverzovat. Některým ochranářům sice možná teď vstávají hrůzou vlasy na hlavě, ale myslím, že to je dobře. Výjmečnost sjezdovek není vůbec v délce, ale v jejich poloze. Dolní stanice nějakých 1300m, horní sice jen 1430 (žádné velké převýšení, průměrná délka sjezdovek je tak 500-600m, nejdelší je černá asi 800m ta přejíždí cestu a dolní stanice je v nějakých 1230m u Bílé Opavy), ale to z nich dělá nejvýše položené svahy v Česku. A když vyjde taková zimní vysoká inverze jako včera (22.2.2011), tak to nemá chybu. Kam jsme dohlédli, inverzní mrak, na sluníčku jen ty nejvyšší vrcholy co lezou přes 1300m, tj. Dlouhé stráně, v dáli Kraličák, Vozka a to je všechno, už v oparu se dala rozeznat Sušina, trošku leze Černá stráň, protože je v závětří, ale i Medvědí hornatina na severu je zahalená. Právě díky proudění, většinou je na Jesenicku vždycky pěkně. Ani jsem se nemusel dívat na televizi nebo do počítače, aby se dalo zjistit, že na Sedle musí být celý den mlha...

Ostatní informace

Počátky Bílé Opavy
Počátky Bílé Opavy
lupa

Celodení permanetka je za 400, nám stačila dopolední (do 12) za 300, abychom se pak mohli trošku procházkou pokochat. Právě k té Barborce na panáček rumu. Díky němu jsme tedy už nedošli ke Kurzovce, tak jsme zůstali v tu chvíli v Moravskoslezkém kraji (Kurzovka je už na naší olomoucké straně). Je tedy fakt, že lidi budou nadávat, že pan Figura jen rejžuje prachy, jezdí se totiž na téměř předpotopních Pomách z osmdesátých let, ale třeba se to někdy zlepší. Bylo by škoda, kdyby Jeseníky o tak výjmečné středisko přišly.

Foto navíc: https://picasaweb.google.com/114618530849847762962/Praded220211?feat=directlinkDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Malá Morávka
(vzdálenost od místa: 8.65 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Moravský ledovec

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace