Moravský kras - Macocha

Tipy na výlet, Moravský kras a okolí
Kam a jak jedeme?

lupa

Nabídka Moravského krasu:) Vydali jsme se cíleně do největšího jeskynního komplexu v České republice, a to do Moravského krasu, kde se nachází několik jeskynní, spojenými krásnou procházkou přírodou. Otázka dopravy záleží individuálně na každém z nás, z které části republiky jsme.

Hlasová reportáž z výletu na rááádiu Impuls (3,44 MB),

pro poslechnutí klikněte >> zde <<

Za čím jedeme?

lupa

Cíleně si vybíráme největší propast České republiky, tak i střední Evropy vůbec. Jedná se samozřejmě o Propast Macocha, kterou protéká říčka Punkva. Dále máme v plánu projít ostatní jeskynní útvary, které spojuje krásná příroda.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Jak se patří na turistické centrum, i zde je početné zastoupení restaurací, občerstvení a jiných fast foodů. My osobně jsme si vybrali po časné ranní procházce Macochou a posléze výšlapem na horní vyhlídku na tuto propast restauraci nesoucí název ,,Útulna u Macochy, která je součásti Chaty Macochy, kde je možno se také ubytovat za vcelku dobré kačky (cca 250Kč/den). Co se týče této restaurace mohu doporučit, vlídná obsluha, dobrý výběr jídel všeho druhu za taky pěkný penízky. My sme neodolali a dali sme si specialitky (Absolonův řízek, a řízek hradního Pána), kde cena jídla vyšla na lidovou stovečku:).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Když začneme úplně od začátku, tak už vůbec značení na Moravský kras je velice dobré, čili i ti nejméně zdatní by neměli zabloudit. Po příjezdu k hotelu Skalní mlýn, kde se nachází vstup do tohoto komplexu je velké parkoviště společně s krámky, restaurací, která je spojena s Hotelem Sklaní Mlýn. Velké plus má informační centrum, kde se zakoupí lístky a velice kladně vám vysvětlí co kde je k vidění. Pro rodiny s dětmi je od tohoto parkoviště připraven vláček, která vás ve 20ti minutových intervalech dopraví do asi 2km vzdáleného vstupu právě do Macochy. Já ale doporučím si tuto cestičku projít, je ve stínu a můžete mrknout na klidnou vegetaci. Dále co musím kladně ohodnotit jsou WC před vstupem do Macochy, takže přírodu můžeme nechat být. Dále se mi líbilo, že při zkrácení čekání na prohlídku Macochou jsou zde občerstvení a krámek se suvenýry. Určitě za pochválení stojí i průvodci, kteří mají přehled a občasným vtipem nás trošku pobaví. Nesmím zapomenout na romantickou projížďku pramičkou po Punkvě, ale tu vám prozrazovat nebudu, ať se máte naco těšit:) Dále za zmínku stojí postavená lanová dráha přímo na horní vyhlídku na propast. Co se týče značení pro pěší je dobré a přehledné - ve zkratce, neztratili jsme se my, neztratíte se ani vy:) vesměš všechny cesty nevedou sice do Říma, ale zavedou zpět na parkoviště ke Skalnímu Mlýnu. Cesty nejsou dlouhé, čili ani pro méně zdatnější turisty není nikterak těžká. Na každé z tras najdeme poučné tabule, které vás zasvětí do tajů jednotlivých míst, na kterých se budete právě nacházet.Dále můžete přivést i kola a projet si cyklo-trasy, jsou taktéž dobře značeny a ve spojení cesty kolem Blanska tvoří taky pěknou cestičku krásnou přírodou.

Bohužel i sem dosáhla doba, že se na všem chce vydělat. Trošku mě překvapily placené záchody a určitě zpoplatněné focení v jeskyních.

Při celkovém zhodnocení musím říct, že je to ideální výlet pro celou rodinu. romantické páry, ale i partu. Vlídnost lidí v tomto kraji nezná konce, a co se týče samotného výletu je pestrý, můžeme navštívit nejen Macochu, ale i ostatní jeskynně (Kateřinská jeskyně, Jeskyně Výpustek, Skalní žleb, aj. ), a proto tento výlet doporučuji.

Ostatní informace

Parkoviště: celodenní parkoviště pro osobní vozidla stojí 50Kč,

Co se týče dopravy vláčkem, o které jsme mluvil na začátku, tak vás vyjde na 60Kč, a můžete jezdit jak chcete.

lupa

Jednotlivé vstupné do jeskynní je různorodé. Každopádně ta hlavní, za kterou sem pojedete vás přijde 150Kč/dospělí, 120Kč/senior, 70Kč/děti (6-15let), studenti, nesmíme zapomenout na další poplatek za focení, a to 30Kč a natáčení videokamerou 100Kč. Okruh vás vyjde zhruba na hodinku.

Mluvil jsem také o poplatku na WC, ten činil 5Kč.Další informace

Hodnocení:
301. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za sportem, do přírody
Bylo zde:
36 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Blansko
(vzdálenost od místa: 9.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Moravský kras - Macocha

Chvála jaxviňa
08.06.2008 20:31

Jenda
Jsem znalcem turistických zajímavostí a musím uvést, že komentář Pavla je vskutku výstižný a velmi dobře zpracovaný. Klobouk dolů
15.05.2014 14:50
14.07.2014 12:20
Moc pěkné !

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace