Moravská Třebová a její zajímavosti

Tipy na výlet, Svitavsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Do města přijíždíme vlakem a do jeho centra jdeme pěšky, v něm záhy přicházíme na hlavní Moravskotřebovské náměstí. Z tmavých mraků na obloze vyklouzlo slunce a prosvěcuje celou tu nádheru mimořádného a prostorného náměstí s velkým morovým sloupem i kašnou.

lupa

Nejvíc nás ale samozřejmě upoutají městské věže a měšťanské domy se svými nádhernými fasádami. Procházíme si také přilehlé uličky, kostely a zanedlouho stojíme u zadní strany další zdejší pozoruhodnosti - trojkřídlého renesančního zámku s velmi cenným portálem a moc hezkými arkádami na jeho nádvoří.

lupa

Zámek v Moravské Třebové je jedním z nejvýznamnějších renesančních zámků v ČR. Je součástí městské památkové rezervace a do jeho interiérů můžeme nahlédnout, pokud si vybereme alespoň jednu z pěti stálých expozic. K dispozici návštěvníkům je i útulná kavárna.

lupa

Na nádvoří zámku si prohlížíme také unikátní sluneční hodiny - je to jedinečný soubor šesti slunečních hodin. Zámecké okruhy nabízejí seznámení s alchymistickou dílnou, archeologicko - mineralogickou expozici, středověkou mučírnu, Selskou jizbu a Poklady Moravské Třebové - my jsme z toho bohužel nic neviděli, neboť jsme se sem dostali ve velmi pozdním odpoledni a všechny kromě kavárny už bylo turistům uzavřeno. Škoda, tak až příště ...

Na nádvoří zámku v zámecké galerii se konají různé přednášky, výstavy, na zámku se konají noční prohlídky a spousta dalších akcí.

Za čím jedeme?

lupa

K dalším zajímavostem patří kromě zdejšího zámku také kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple, křížová cesta ke Kalvárii, Františkánský klášter, piaristické gimnásium, malebný hřbitov, plný historikých náhrobků, zbytky hradeb a další.

Vracíme se na náměstí a procházíme další zajímavou ulicí ke kostelu s červenou fasádou, pak už směřujeme k nádraží.

Zastavujeme se na kafé a motoráčkem odjíždíme do České Třebové, kde po hodině čekání jedeme - Zlínským expresem k domovu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Z časových důvodů jsme měli jídlo sebou a stavili jsme se jen doplnit tekutiny v místní zahradní restauraci.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Moravská Třebová nás zaujala - je perlou renesanční architektury. Toto město, ležící v Pardubickém kraji, má také pěkné okolí -je tu plno pahorkatin a vrchovin a nabízí mnoho příležitostí k jejich poznání jak pěším turistům, tak i těm na kolech.

Ostatní informace

Vstupy do jednotlivých okruhů na zámku se pohybují kolem 30 kč za osobu,

za okruh - Poklady Moravské Třebové - 60 kč.

Vlakové a autobusové nádraží je každé na jiném konci, proto by bylo dobré umístnit u nich viditelné mapy pro lepší orientaci.Další informace

Hodnocení:
2974. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Moravská Třebová
(vzdálenost od místa: 3.11 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Moravská Třebová a její zajímavosti

09.01.2013 21:33
Moravská Třebová může spoustu lidí překvapit - a to velice příjemně. Nabízí poměrně vysoký počet památek na tak malé město, zámek se zajímavou a netradiční expozicí, náměstí a historické domy či kalvárii....
Malá vzpomínka
10.01.2013 08:28

To že je zámek úžasný, není třeba vyvracet, jen si tak vzpomínám, byl jsem v Moravské Třebové poprvé ještě někdy na konci socialismu, nebo možná už na začátku kapitalismu. Tehdy zde byl nějaké byty a kanceláře (tuším státní statek, nebo lesy či co). V arkádách viselo prádlo, část oblouků zakrytá jakousi dřevotřískou apod. Pak se začal zámek v 90. letech opravovat, tak jsem tam byl někdy v nějakém květnu na vyjížďce, to už se arkády skvěly svou krásou, ovšem vnitřek zámku se ještě dodělával. Myslím, že zrovna bylo nějak před volbama tak jsem se v jakýchsi dveřích srazil se Standou Grossem... Až na něho se mi to líbilo.

11.01.2013 17:01

Jana

Jsem rodačka z Moravské Třebové...takže za mě se přijeďte kouknout.Smile

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace