Místy spojené s bitvou u Kolína

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Celou dnešní trasou nás bude provázet žlutá turistická značka s malými odbočkami k památníkům.

náměstí v Kolíně
náměstí v Kolíně
lupa

Východištěm vycházky je vlaková zastávka v Nové vsi u Kolína. Žlutá značka vás dovede do centra obce, které dominuje opravený kostel. Za vsí vás značka vede otevřeným terénem na vrchol kopce Bedřichov, kde stojí na paměť bitvy mohyla. Na tomto místě měl v době bitvy pozorovací stanoviště pruský král Fridrich II. Po krátké prohlídce památníku nás značka vede do obce Vítězov. Zde značka uhýbá téměř do protisměru vlevo a pokračuje místní komunikací na Křečhoř. Dojdete na hlavní silnici č.12 z Prahy do Kolína, zahnete vlevo a cca 600 m jdete okrajem této frekventované silnice. Na rozcestí značka uhýbá vpravo a pokračujete po místní komunikaci na Křečhoř. V části zvané Kamhajek projdete kolem rodného domku Gustava Frištenského. Za chvíli jste již v Křečhoři. Za kostelem vede vpravo směrová odbočka k památníku bitvy u Kolína.

Po prohlídce památníku, který i v dnešní době musí odolávat nájezdům vandalů se vrátíte zpět na turistické rozcestí a pokračujete dále obcí.

pamítník na vrchu Bedřichov
pamítník na vrchu Bedřichov
lupa

Za Křečhoří se dostanete opět do volného terénu, značka uhýbá vlevo a procházíte kolem dvou rybníčků, kde lze příjemně posedět. Značka vás přivede do Radivesnice, míjíte opravený zámek, který je v osobním vlastnictví a není přístupný.

Projdete vsí a dojdete k turistickémo rozcestí, na kterém zahnete vlevo a procházíte zalesněným údolím podél Pekelského potoka do Kolína.

schéma bitvy u Kolína
schéma bitvy u Kolína
lupa

Značka vás dovede do historického centra Kolína, a tak se zde trochu rozhlédněte. Určitě vás zaujmou opravené fasády domů na náměstí a nepřehlédnutelná dominanta gotického kostela stojícího kousek nad náměstím.

Na nádraží je to z centra již jen kousek.

Za čím jedeme?

pohled od Bedřichova přes silnici na Křečhoř
pohled od Bedřichova přes silnici na Křečhoř
lupa

Procházka po místech bojů ve kterých bylo zmařeno na 22 tisíc lidských životů nabízí několik zajímavých míst. V Křečhoři stojí památník bitvy u Kolína, který ale musí čelit nájezdu nenechavců. Bližší a rozsáhlejší informace o této bitvě najdete např. na http://www.krechor.cz/index.php?nid=1371&lid=CZ&oid=1891518

informační tabule u památníku v Křečhoři
informační tabule u památníku v Křečhoři
lupa

V Kamhajku stojí rodný dům Gustava Frištenského, nejslavnějšího zápasníka všech dob. Nová Ves se může pochlubit opraveným kostelem a informačními panely o okolí. A i v blízkosti Kolína lze nalézt zajímavé údolí podél Pekelského potoka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

detail poničeného památníku v Křečhoři
detail poničeného památníku v Křečhoři
lupa

Základní občerstvení s sebou. V Radovesnicích a v Křečhoři jsou sice hospody, ale jen opravdu se základním občerstvením. V Nové vsi je pěkná hospoda u kostela, kde se dá dobře najíst.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Památník bitvy U Kolína je pěkně opravený. Je od něj krásný rozhled na místo bojiště z 18.6.1757. Tak si představte, podle nákresů na informačních tabulích, jak asi bitva probíhala.

Ostatní informace

Všechna místa na trati jsou volně přístupná a za vstupy tak ušetříme. Pokud hledáte nenáročnou procházku, jste na správné adrese.

V místech bojů jsou pak každoročně pořádány vzpomínkové akce.Další informace

neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nová Ves u Kolína
(vzdálenost od místa: 3.62 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Místy spojené s bitvou u Kolína

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace