Milíře

Tipy na výlet, Kralický Sněžník
Kam a jak jedeme?

Na Ramzovou nebo do Petříkova, předpokládejme, že čtenář Turistiky je dostatečně vzdělán a podle svých možností a nálad zvolí vhodný dopravní prostředek (vlak, autobus, automobil).

Za čím jedeme?

Na Ramzové mají děti o zábavu postaráno
Na Ramzové mají děti o zábavu postaráno
lupa

Konečný cíl se beztak nachází poněkud dál od výchozího bodu a protože jsem ještě pořád v zimním období, nebudu zastírat, že pořád je to na běžkách. Už párkrát jsem na těchto webovkách opěvoval běžkařské okruhy v okolí horské chaty Paprsek a rovnou prozradím, že ve chvalozpěvech budu pokračovat.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Odpočívadlo u nádraží
Odpočívadlo u nádraží
lupa

Když už zvolíme jako výchozí místo osadu Petříkov, neopomeneme započít debatu v oblíbené hospůdce Mázhaus, kde si dá dostaveníčko každý pravověrný běžkař. Vždy tu bývá vybraná společnost, veselo a leckdy, pokud se zábava vymkne kontrole, lyžař ani dál nepokračuje. Ovšem hospoda po trase není jediná, cestou se dostaneme minimálně k Vindošce pod sjezdovkou u Paprsku, zřejmě i na samotný Paprsek.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Běžkaři na Větrolam
Běžkaři na Větrolam
lupa

Většina výletníků na běžkách tradičně směřuje k oblíbené horské chatě nejužívanější Promenádou, tedy magistrálou po modré značce údolím Černého potoka a kolem Císařské boudy přímo k Paprsku. Když už máme ovšem tuto trasu projetou tisíckrát, přeci jen je potřeba stereotyp změnit. Ostatně nějakou dobu mě trvalo přemluvit výletníky, abychom zase začali jezdit až na Smrk a po hranici (jako za mlada). Teď k tomu přibyly různé okruhy a spojky (Pohádka) a poslední dobou čím dál oblíbenější Velký Šengen.

Když umírá sněhulák
Když umírá sněhulák
lupa

Dnešní tras zatím patří k méně poznaným. Ovšem k velké škodě neznalých. Musím se přiznat, že část mám ovšem projetou z dřívějška, konkrétně polovinu na běžkách, polovinu na kole, tak teď jde jen obě poloviny spojit.

Nad obchvatem Petříkova
Nad obchvatem Petříkova
lupa

Z Petříkova projíždíme levým údolím (jak se odborně říká údolíčku pod Liščí horou – prostě na rozcestí doleva). Trasa je udržovaná už od závory, nakonec velká část běžkařů ji užívá jako kratší variantu Promenádní magistrály (s větším stoupáním pod Císařskou). Právě tady se odpojíme od červené pěší TZ a pokračujeme mírně po východním úbočí Trnové hory, po chvíli dojedeme k rozcestí zelené TZ, tj. Značky kterou se chodí od Ostružné, pokračujeme rovně a to jsme vlastně konečně na těch pravých Milířích. Za rozcestím následuje kratší svižnější sjezd a pak víceméně lážoplážo pod Paprsek. Úplně bez námahy to ovšem není, čeká nás pár kilometrů, trasa v podstatě v nižším patře objíždí k jihu hřeben Trnové hory, asi po kilometru se prudce lomí a směřuje zpět k severu, vlastně až do ohbí pod křižovatkou u Císařské boudy, ale o necelých 100 výškových metrů níž, ostatně vyšlapaná stopa prozrazuje, že pár běžkařů tady zuje lyže a cestu si zkrátí.

Horolezec u Sport-Grillu
Horolezec u Sport-Grillu
lupa

Samotný okruh se vine pod Magistrálou zprvu ve vrstevnici, posléze mírně klesá až se nakonec vynoří z lesa na loukách v okolí Velkého Vrbna a to už máme vlastně většinu za sebou a před sebou sjezdový areál s vlekem Olšanky a následující lanovkou na Paprsek.

Útulný Mázhaus
Útulný Mázhaus
lupa

Objektivně vzato, tady ještě Milíře nekončí, správně bychom měli obejít parkoviště a pokračovat na lomem Konstantin k Větrovu a po zelené značce vystoupat k Paprsku. Člověk je ovšem tvor všeobecně líný a co může to si ulehčí. Nakonec po pohodové jízdě by nás čekalo trápení do kopce. Zvolíme tedy tu pohodlnější lanovku, jen běžkařům doporučuji opatrnost při nasedání i výstupu, na lanovce se jezdí s lyžemi, obsluha sice občas zpomalí, ale přeci jen jsou běžky méně stabilní.

Levé údolí
Levé údolí
lupa

U Paprsku vlastně okruh jako takový končí, čímž je odbyt i vlastní popis toho nejzajímavějšího, pomineme-li skromné vyhlídky, protože se pohybujeme v údolí Rychlebských hor a ty zde nenabízejí výrazné výškové dominanty, snad občas zahlédneme bílu pláň na vrcholu Králického Sněžníku a nějaké vrcholky na Staroměstsku.

Ostatní informace

lupa

Návrat nás čeká podle sněhových podmínek, nejsnáze po té profláknuté Promenádě, v provozu je už kompletní obchvat Petříkova, takže pokud nechceme zajíždět do vesnice (není-li sníh), dá se objet pod jihozápadním svahem Klínu, vyústí na okraji pod Větrolamem a to už je kousek na Ramzovou.

Kdo využije lanovku na Paprsek, musí obětovat 40,- Kč což je ovšem celkem směšná cena (oproti jiným střediskům).Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostružná
(vzdálenost od místa: 3.43 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Milíře

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace