Milešovka po třetí

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Jedeme na Milešovku nejvyšší horu Českého středohoří 837 m.nad m.

Jeli jsme vlakem ze Slaného s přestupem v Kralupech nad Vltavou a potom v

v Lovosicích.

Za čím jedeme?

Milešovka
Milešovka
lupa

Využili jsme státní svátek 8. května k výletu do přírody a to na překrásnou a největrnější horu v Čechách, na Milešovku. Nápad vyrazit v květnu na Milešovku jsem dostal loni, po přečtení článku v nejmenovaném časopise, kde popisovali krásu této hory a sám jsem se o tom loni přesvědčil. V článku popisovali, že německý přírodovědec Alexander von Humbold na tuto horu vystoupal 20 x a označil zdejší výhled za třetí nejkrásnější na světě, tak jsem se rozhodl když on 20x tak já 21x.

Těsně před startem
Těsně před startem
lupa

Od loňského roku jsem připravoval tuto expedici, datum byl jasný, co však nebylo jasné bylo doprava pod horu a počet členů expedice. Nakonec jsme vytvořili realizační team a vše připravili a rozhodli jsme se pro dopravu vozy Českých drah. Tuto akci jsme pojali v recesistickém duchu ala Cimrman.

Start
Start
lupa

V šest hodin ráno se nás sešlo 12 členů expedice na hlavním nádraží ve Slaném. Zakoupili skupinovou jízdenku a čekali na příjezd spěšného vlaku do Kralup nad Vltavou. Obsadili jsme 1/3 vagonu a jeli jsme. V Kralupech přestoupili na rychlík do Děčína a zde se naše skupinka rozdělila do několika kupé. Když jsem jako náčelník předkládal skupinovou jízdenku pro 12 lidí se slovy" cestuje nás 12 někoho si vyberte" tak to průvodčí brali s nadhledem. V Roudnici nad Labem pěkně pršelo, překontroloval jsem dceři zda jsem ji zabalil pláštěnku a doufal, že se jedná jen o místní přeháňku, což se nakonec potvrdilo. Přestoupili jsme v Lovosicích na osobní vlak do Teplic a proti loňsku už ČD nasadilo moderní Regionovu. Asi v 8,45 jsme vystoupili na nádraží v Bořislavi a vyrazili po žluté značce do osady Bílka vzálené od nádraží asi 2 km. Zde na nás čekali ostatní členové expedice, kteří se dopravili do Bílky auty. Rozdali jsme startovní čísla a po krátkém proslovu a po pořízení skupinové fotografie vyrazili po červené značce na horu. Začalo se vyjasňovat i když výhledy z Milešovky byly hodně zamlžené. Po odpočinku na hoře a občerstvení jsme se podívali na vyhlídku meteorologické stanice se slovy, že snad příští rok uvidíme více. Na vyhlídce se můžete pokochat výhledy do všech světových stran a na ochozu je popsáno co vidíte. Za příznivého počasí máte České středohoří jako na dlani. Můžete vidět Krušné hory i nedaleké Ústí nad Labem. Chce to mít štěstí na daleký výhled a pak je krajina kolem opravdu úžasná. V dobré náladě jsme sešli zpět do základního tábora do Bílky a potom stejnou cestou na nádraží do Bořislavi a potom vlaky zpět do Slaného. Při zpáteční cestě se už vyjasnilo a byly nádherné výhledy z vlaku na Středohoří a Krušné hory.

web kamera na vrcholu :

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=milesovka&ttt=1334493307

Tak za rok Milešovko nashledanou, expedice se zůčastnilo 25 lidí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Prales pod vrcholem Milešovky
Prales pod vrcholem Milešovky
lupa

Ubytování jsme nepotřebovali, jednalo se o jednodení expedici a najedli jsme se převážně z vlastních zásob. Možnost občerstvení je jen ve vrcholovém bufetu a po cestě měly v Bořislavi restaurace zavřeno, až na jednu a nevím zda tam vaří. Proto doporučuji si vzít vlastní zásoby s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhledy z Milešovky
Výhledy z Milešovky
lupa

Líbila se nám krásná příroda Českého středohoří a dobrá nálada, která nás provázela po celou dobu expedice. Vlaky jely přesně na čas a opět se mi potvrdilo, že osobní vlaky Regionovy jsou na dobré úrovni, což nemůžu říct o vagonech rychlíků do Děčína, ty pamatují opravdu hodně.

Výhledy z Milešovky
Výhledy z Milešovky
lupa

Nelíbila se nám bezohlednost cestujích v rychlíku, když si dva lidé zaberou kupé pro sebe a udělají si z něj lůžkový vůz a nebo odložené kufry na sedačkách. Naštěstí jsme rychlíkem cestovali jen 25 minut, tak jsme stáli jen chvilku. Při delších cestách vlakem doporučuji místenku, stojí 30 Kč a využít mezinárodních vlaků vyšší kvality, které zastavují ve velkých stanicích v ČR.

Ostatní informace

Při skupinové slevě nás zpáteční jízdenka Slaný - Bořislav stála necelých 140 , -Kč za jednoho cestujícího.

Vstup na vyhlídku na Milešovce stojí 30 ,- Kč a platí jen dospělí, děti v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

Milešovka
Milešovka
lupa

Nádraží v Bořislavi leží 307 m.n.m. a Milešovka 837 m.n.m, cesta vede pořád do kopce z části volnou krajinou a z Bílky lesem, ale nejedná se o žádný extrém. Část cesty je hodně kamenitý a tak dobré boty s sebou. Výšlap měřil asi 9 km a cesta vlakem trvala asi 2 hodiny jedním směrem.

Využít lze také alternativní způsob dopravy po Českém středohoří a Podřipsku: Středohorský motoráčekDalší informace

Hodnocení:
2644. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bořislav
(vzdálenost od místa: 3.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Milešovka po třetí

04.09.2012 22:10
Super a doporučuji všem
27.04.2013 23:28

Milešovka je určite kráľovnou Českého středohoří. Rudolf

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace