Městské muzeum v Jaroměři

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Wenkeho dům
Wenkeho dům
lupa

Jaroměř je snadno dostupná, leží na hlavní silnici Hradec Králové – Náchod , jezdí tudy vlaky a místní do muzea můžou dojít pěšky, my jsme se v muzeu zastavili při našem výletu do horního Polabí.

Za čím jedeme?

Cílem výletu je návštěva Městského muzea Jaroměři, najdeme jej na Husově ulici č.295.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Muzeum není obzvlášť obrovské, tak se to dá vydržet i bez občerstvení, jinak v desetitisícovém městě nějakou hospodu není problém najít.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Že se kvalitní architektura nemusí vyskytovat nutně jen ve velkých městech je budova jaroměřského městského muzea. Je umístěno v tzv. Wenkeově domě, což je bývalý obchodní dům firmy A. Wenke a syn. Obchodní firmu v Jaroměři založil v r. 1872 Adalbert Wenke, na začátku 20. století pak již firmu vedl Josef Wenke. Budova vznikla na pozemku vedle stávajícího obchodu firmy. Stavitelem byl místní stavitel Josef Máša, ovšem vzhled budovy, tj. Návrh fasády, ale i vnitřního vybavení provedl věhlasný architekt Josef Gočár, který prováděl i stavební dozor. Základ stavby je železobetonový skelet, průčelí dominuje předsunutá skleněná stěna, vystupující před fasády okolních domů. Vstup je tvořen velkou dvoranou s kruhovým galerií tvořící první patro. Druhé patro pak celé bylo vyhrazeno prodejní ploše. V domě je rovněž originální výtah spojující suterén s nadzemními patry. Gočár rovněž navrhl kazetové stropy a originální svítidla ve dvoraně i ve vstupu. Ve 2. patře je vstup na balkón, plochá střecha byla upravená jako terasa. Stavba proběhla v l. 1910-11.

Samozřejmě, že dům měl i své osudy, ve třicátých letech firmu postihla krize, tak byl nucen dům prodat městu v r. 1938. Za války byl odstraněn původní mobiliář i výmalba, sídlem muzea se stal v r. 1947. Dům prošel rekonstrukcí v l. 1985-87.

Ostatní informace

Světla nad vchodem
Světla nad vchodem
lupa

Dvorana s galerií dnes slouží jako výstavní síň a koncertní prostor, v horním patře je instalována galerie Josefa Šímy, Josefa Wagnera a Otakara Španiela, což jsou místní rodáci. Dochoval se i obchodní archiv firmy A.Wenke a syn (uložen v Náchodě), ten je zajímavým materiálem pro studium dějin obchodu v Čechách.

Objekt není nijak obrovský, vstupné 30/15,- Kč je únosné a prohlídka za to určitě stojí.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jaroměř zastávka
(vzdálenost od místa: 0.43 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Městské muzeum v Jaroměři

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace