Městečko a hrad Lipnice nad Sázavou.

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Lipnice nad Sázavou, hrad
Lipnice nad Sázavou, hrad
lupa

Jedním z našich cílů při cestě do východních Čech se stalo městečko a hrad Lipnice nad Sázavou. Nachází se na pomezí Čech a Moravy v Hornosázavské pahorkatině, západně od Havlíčkova Brodu. Jeho nadmořská výška 590 metrů výrazně převyšuje okolí a hrad je z daleka viditelný.Byl postaven kolem roku 1310 a prvním známým držitelem byl Raimund Bítovský z Lichtenburka.Významnými majiteli byli páni z Lipé, kteří na hradě vládli do roku 1370. Od tohoto roku byl hrad majetkem krále Karla IV. Ten udělil Lipnici městská práva. V roce 1376 jej zastavil a tak se panství dostává do zástavy pánů z Kunštátu a Poděbrad. Následují páni z Landštejna a Vartemberkové. V roce 1436 koupil hrad Mikuláš Trčka z Lípy. Od roku 1561 je majitelem hrabě František z Thurnu. Trčkové hrad opět získali v roce 1594. Když byl společně s Albrechtem z Valdštejna v Chebu zavražděn Adam Erdman Trčka, končí i slavné období hradu.

Lipnice nad Sázavou, pohled na hrad z obce
Lipnice nad Sázavou, pohled na hrad z obce
lupa

Hrad byl v roce 1634 konfiskován a Ferdinand II. v roce 1636 daroval panství Matoušovi z Verniéru. Od roku 1645 jsou na hradě Švédové, kteří jej obsadili bez boje a z hradu odešli v roce 1648. Po jejich odchodu se hrad postupně měnil ve zříceninu a když v roce 1869 vyhořel, přestal být obýván. Až v roce1924 se Klub českých turistů hradu ujal a zabránil jeho přeměně ve zříceninu.Ke konci sedmdesátých let se začalo s rozsáhlou rekonstrukcí, která v podstatě trvá dodnes. Podobný osud postihl i městečko. Od povýšení na město až do třicetileté války se dá mluvit o době rozkvětu. Ten skončil za třicetileté války. Město v této době přišlo o hradby a o dvě třetiny domů, které byly zbořeny. Až s rozvojem řemesel od počátku 18. století do poloviny století 19. se dá mluvit o určitém růstu. Ale druhá polovina století opět přinesla stagnaci, městečku se vyhnul jak průmysl tak i dopravní spojení. A tak jen těžba žuly a výroba skla dávala vědět o tomto místě. Tolik velmi stručně z historie a nyní je čas na procházku tímto zajímavým místem.

Za čím jedeme?

Lipnice nad Sázavou, kostel a hrad z náměstí
Lipnice nad Sázavou, kostel a hrad z náměstí
lupa

Parkujeme na mírně svažitém náměstí a naše první kroky vedou na Radnici. Bohatší o pár informací aknížečku průvodce městem se rozhlížíme po náměstí. Slohově čisté domy zde chybí. Jsou tady dvě krásné barokní sochy Immaculaty a sv. Jana z Nepomuku, které vznikly kolem roku 1700. Jako pokaždé, když jsme v Lipnici, vedounaše kroky na hřbitov. Tady je pochován spisovatel Jaroslav Hašek. Nedaleko jeho hrobu je pomník padlým. Od hřbitova máme hezký výhled k severozápadu a na hrad. Před hřbitovem je nová socha sedícího Jaroslava Haška a hezké staré stavení. Vracíme se na náměstí a jdeme ke kostelu sv. Víta. Z náměstí je k němu přístup po širokém schodišti. Kostel byl původně gotický a byl postaven na počátku 14. století. Později byl přestaven v pozdně gotickém slohu. Přistavená kaple při severní straně kostela je z roku 1700.

Lipnice nad Sázavou, domek Jaroslava Haška
Lipnice nad Sázavou, domek Jaroslava Haška
lupa

Zbývá navštívit hrad a jeho okolí. Pří západním okraji hraduje barokní zvonice. Poté procházíme pod hradem k domku, v němž žil autor Švejka. Od domku je hezký Pohled k východu. Blíže ke hradu je další socha Jaroslava Haška. Odtud stoupáme po schodišti na terasu před hradem. Nad námi se tyčí Velká Věž nad vstupní bránou. Ta je zavřená a vchod do hradu je po můstku pod renesančním štítem hradní vrátnice. Bohužel i tam je zavřeno. Tentokrát se musíme spokojit pouze s procházkou kolem hradu a s výhledy do kraje. Ještě chvíli se touláme městem. Objevujeme malý divadelní domek a jakousi moderní plastiku pod náměstím. Naše procházka městečkem je u konce a jdeme se najíst.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Lipnice nad Sázavou, vstup do hradu
Lipnice nad Sázavou, vstup do hradu
lupa

Jediná možnost kde se v Lipnici najíst je restaurace U České koruny. Bohužel, když chybí konkurence, je to znát na jídelním lístku. Skoro dvojnásobné ceny, než je v Česku běžné, výběr nic moc a zvláštní zájem obsluhujících nás vratil na náměstí. A udělali jsme dobře. Po dvaceti minutách jsme již seděli v hospůdce Na Studánce v Krátké Vsiza Havlíčkovým Brodem a všechno bylo jinak. Rychlá obsluha, výborné jídlo a ceny poloviční. O ubytování jsme se nezajímali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Lipnice nad Sázavou, hrad v pozadí zvonice
Lipnice nad Sázavou, hrad v pozadí zvonice
lupa

Byli jsme hodně zklamáni, že hrad byl již počátkem září uzavřen. A nebyli jsme sami. Skupina asi třiceti cyklistů dopadla stejně a dva turisté z Německa to ještě ani dnes zřejmě nepochopili. Ale jinak je Lipnice hezké městečko, paní na obecním úřadě byla velmi ochotná. A hrad prostě patří mezi ty nejzajímavější v celé zemi.

Ostatní informace

Nedostali jsme se ani do domku spisovatele Jaroslava Haška, ten byl také uzavřen. Parkovat se dá na náměstí a to je tak všechno. Zbytek dopoví fotografie.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mrzkovice
(vzdálenost od místa: 5.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Městečko a hrad Lipnice nad Sázavou.

17.09.2013 11:38
Zde je vidět příkladná péče našeho státu o provoz kulturních památek ! Já uvedu jiný příklad : kamarád byl se svojí přítelkyní v sobotu před 14 dny (bylo překrásně) na státním hradě Buchlově. Vstupné bylo zvýšené na 130 kč (!!) a poslední prohlídka byla v půl 4.odpoledne. Prohlídku na velkém okruhu, která měla trvat 1,5 hodiny, průvodce fofrem odbyl za hodinu, jen aby ji měl co nejrychleji z krku. Na nádvoří zůstalo čekat velké množství lidí, kteří přijeli zdaleka a netušili, že se hrad tak brzy uzavírá. Mladý průvodce další prohlídku odmítl, lidé se obrátili na správce hradu, který jim sice velmi neochotně - ale přece jen - vyhověl. Nevím co si o tomto máme my, turisté, myslet. Na jedné straně stát "pláče", jak málo dostává peněz na opravy a chod kulturních památek a tak to na straně druhé "vyřeší" nehorázným zvýšením vstupného, jehož výše odradí minimálně polovinu zájemců o prohlídku ! A už absolutně nechápu návštěvní dobu hradů a zřícenin v ČR - přece když je přes sezónu den s hezkým počasím, měla by být tato památka otevřena až do večerních hodin !! Turisté by měli krásný romantický zážitek a prodloužením návštěvní doby při "rozumně zníženém vstupném" by se hradní kasa naplnila podstatně rychleji, než jako se tomu děje teď. A k té restauraci se zvýšenými cenami,ubohým výběrem a neochotou personálu : To, co jste udělali vy, by měl udělat každý - zlodějna a nechuť k práci se nemá podporovat !
17.09.2013 20:46
Jsou restaurace kde se ta ochota k zákazníkovi snad dědí. Byl jsem na Lipnici před víc jak pěti lety a U České koruny jsem měl zkušenost zcela totožnou a divil bych se že by tam vydržel stejný personál.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace