Měsíční údolí - jedna z prvních trampských osad

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Zvu Vás krásný a romantický výlet Měsíčním údolím . Výlet zahájíme v Benešově a ukončíme v Poříčí nad Sázavou. Celá trasa není delší víc něž 15km. Cesta není náročná na stoupání, ale vede těsně podél Konopišťského potoka, takže je občas pořeba překonat popadané stromy, nebo se vyhnout následkům dešťů.

Za čím jedeme?

Na své si tu přijde každý. Milovnící památek ( zámek Konopiště nebo románský Kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou), romantiky ( trampská osada Měsíční údolí), přírody (Konopišťský potok, lomy........).
Vystoupíme na nádraží v Benešově. Po červené značce projdeme městem k bráně do konopišťskému parku a podél krásných vzrostlých stromů dojdeme hezkou procházkou k zámku Konopiště. Můžete zde navštívit zámek, nebo se podívat do Růžové zahrady či zámeckých skleníků. Od roku 2004 tudy vede i naučná stezka. My se ale budeme držet červené, a po té dojdeme až k parkoviši. Zde je možné navštívít muzeum motocyklů. Pak už ale opustíme "civilizaci" a vydáme se podél Konopišťského potoka až ke křižovatce Plíhalův mlýn. Odtud vede cesta kus po silnici, která není ale moc frekventovaná. Ta nás dovede do vesnice Racek. Když jsme tu byli v zimě, tak jsme zahlédli ledňáčka - jestli to byl ledňáček Smile !! Projdeme kolem místního konzumu a dáme se doleva do kopečka až zajdeme zase do lesa a jdeme dál podél potoka k osadě Měsíční údolí. Než přejdeme mostík k osadě, uvidime po levé straně zbytky zdí ( snad to býval mlýn) . Osada Měsíční údolí je jedna z prvních trampských osad v ČR. Byla založena v roce 1924 v tomto kraji byla vůbec první osadou. Osada je udržovaná a zachovává si původní ráz, což je velmi příjemné. Je tu prostě moc hezky. Od osady pokračujeme pak dál kolem lomů přes chatovou oblast . Tady je to se zachovávání rázu místy dost špatné, ale co naděláme. Projdeme kolem nádržky v Potočinách, a po silnici pak dojdeme k románskému kostelu sv. Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou. Nelze ho přehlédnout. Odtud pak vlakem do Čerčan, kde si můžete zkrátit čekání na vlak do Prahy prohlídkou obrazů v podchodu, které namalovaly děti ze základní školy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Cestou se můžete občerstvit hned na několika místech. Na nádraží v Benešově otevřeli novou čekací hospůdku - moc příjemná . Pokud půjdete v létě, tak na Konopišti na parkovišti stojí hned několik občerstvení. Také spousta obchůdků se suvenýry. V Racku je sice konzum, ale na to že se trefíte do hodiny, kdy mají otevřeno bych moc nespoléhala. V Poříčí je hned několik hospod. Ta co je u nádraží je pro trochu silnější nátury, ale dá se. Další hospoda je směrem z kopečka k řece. Takže kdyby někomu šlo o život, tak se občerství a hlady a žízní jistě trpět nebude, ale nejjistější asi bude, když si zabalíte svačinu s sebou wink

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbí se nám tu okolí, příroda. Na to, že je to kousek od města .... Měsíční údolí je opravdu krásné a stojí za to se sem podívat. Všechna roční období mají něco do sebe. I v zimě ve sněhu se dalo, cesta byla prošlápnutá . Osobně jsem byla nadšena z ledňáčka ( jestli to byl on Smile krásně modrý až kovově a děsně rychlý, takže nám nešel vyfotit ) , kterého jsem takhle "na živo" viděla vůbec poprvé.

Ostatní informace

Vstupné Konopiště dospělí 125Kč - 200Kč , děti 75Kč, skleníky, střelnice a muzeum sv. Jiří 30Kč.Další informace

Hodnocení:
3187. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Benešov u Prahy
(vzdálenost od místa: 1.94 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Měsíční údolí - jedna z prvních trampských osad

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace