Menhiry na Chomutovsku

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Vypravil jsem se za menhiry v blízkosti Chomutova. Cestu jsem spojil s prohlídkou Střezovské rokle.

Za čím jedeme?

Střezovská rokle
Střezovská rokle
lupa

Vlakem jsem jel z Chomutova do Března.Trať zde vede nejdelším tunelem u nás. Cestu jsem si připravil podle mapy, kde je zakreslena žlutě značená cesta z Března do Střezova, dál roklí a po silnici zpět do Března. Bohužel nikde jsem v Březně na značku nenarazil a tak jsem se orientoval podle mapy. Od nádraží jsem šel k fotbalovému stadionu, přešel jsem potok Hutná a odbočil jsem větší cestou do lesíka. Za chvilku jsem vyšel na návrší k poli a zjistil jsem, že jsem odbočil špatně a že se musím dostat na cestu k potoku. Po okraji pole jsem sešel na polní cestu, která mě dovedla do Střezova. Ani zde nebyla žádná značka. Na konci vesničky jsem odbočil zarostlou a téměř neznatelnou cestou do rokle. Přírodní památka Střezovská rokle vznikla vodní erozivní činností v měkkých sedimentárních horninách. Úzká rokle s bočními údolími je dlouhá 1,5 km a místy až 20 metrů hluboká.Je významným stanovištěm teplomilné nelesní flóry a fauny. Asi po 500 metrech jsem došel k informační tabuli. Zarostlé a neupravené okolí svědčí o tom, že rokle není moc navštěvována. Od tabule vedla ještě celkem znatelná pěšinka až do poloviny rokle k odbočujícím údolím. Svahy těchto bočních údolí byly nedávno vyčištěny od náletových dřevin. Sporadicky se zde objevilo staré žluté značení. Pokračování dál po dně rokle byla stále víc namáhavější, nebyla znát původní cesta, dno i svahy byly porostlé trnitými keři. Tak jsem se vydrápal do svahu a vylezl jsem na pole. Po jeho okraji jsem došel až na konec rokle a na silnici vedoucí z Března a pokračoval jsem po ní do Droužkovic.

boční údolí
boční údolí
lupa

Prošel jsem skoro celou obcí a za obecním úřadem v zatáčce jsem odbočil do leva do ulice Boženy Němcové. Zde na křižovatce je ukazatel směrem na menhiry. Došel jsem až ke koupališti a pokračoval dál polní cestou směrem na Chomutov. Asi v polovině cesty mezi Droužkovicemi a Chomutovem jsou vlevo od cesty v poli dva menhiry nazývané Generálské kameny. Na tomto místě stávaly původně tři menhiry, ale dochovaly se pouze dva, které byly v roce 1996 při rekultivaci zničeny. V roce 2008 zde byly postaveny repliky. /více www.Droužkovice.cz/zajímavosti obce. Po cestě jsem došel až na okraj Chomutova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsem se spoléhal na vlastní zdroje, občerstvení až v Chomutově

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nelíbil se mi neudržovaný a neprůchodný stav Střezovské rokle. Na některých mapách a na mapách internetu je stále zakreslena žlutě značená cesta, která neexistuje.

Ostatní informace

Trasa výletu není dlouhá, ale je náročná na orientaci v rokli.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Březno u Chomutova
(vzdálenost od místa: 1.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Menhiry na Chomutovsku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace