Mělník a jeho podzemí

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

lupa

Vyrážíme do Polabí, nakoupit čerstvou zeleninu, copy cibule a okurky na zavařování. A abychom sem nejeli "jen tak", rozhodli jsme se, že se zastavíme v Mělníku na malý výlet. Jedeme autem, které necháváme na parkovišti u centra.

Za čím jedeme?

lupa

Naše první kroky vedou do informačního centra. Musíme koupit pohledy a vizitky. Objevili jsme tu letáček o Mělnickém podzemí. Měli jsme s sebou našeho psa, ale do podzemí je vstup se psy možný, tak jsme se rozhodli, že se tam podíváme. Přímo v centru jsme si koupili vstupenky, a protože jsme měli chvilku čas, šli jsme se podívat na vyhlídku na soutok. Počasí nebylo nijak zvlášť pěkné, takže zalézt někam pod zem nebyla žádná škoda. Ve tři čtvrtě na jednu začínala prohlídka, přímo z info centra. S průvodkyní jsme se vydali přes dvůr, tam jsme si nasadili přilby a sestoupili jsme do podzemí.

lupa

Mělnické podzemí vznikalo současně se stavbou města a vchod do něj, byl téměř v každém domě v historickém centru. Tyto chodby byly propojené a sloužily především ke skladování vína. Ke studni vede chodba dlouhá 150m. Tato studna sloužila jako jediný zdroj pitné vody pro město. Je 54m hluboká a přes 4,5m široká. S těmito úctyhodnými rozměry se zapsala do české Guinessovy knihy rekordů, jako nejširší studna v ČR. Vodní sloupec je vysoký 7m a jedná se o pitnou vodu. Prosakuje sem voda z okolních pramínků. Hladina Labe je ještě o 6m hlouběji. A jedna mnemotechnická pomůcka : Pro přirovnání, jak je studna hluboká si představte věž chrámu sv. Petra a Pavla. Pokud by se věž zanořila do studny, koukala by z ní jen kupole wink

Cestou pak míjíme repliku rumpálu, kterým vodu dostávali na povrch. Zastřešení studny je na náměstí označeno ve dlažbě. Najdeme i zde i expozici, která připomíná útrpné právo.

lupa

K Mělnickému podzemí se spíš váže několik pověstí. Jedna pověst vypráví o pokladu nesmírné ceny, který se ale objeví, až celé město lehne popelem a poslouží k obnově vyhořelého města. Další praví, že zde někde spí svatý Václav a tisíce rytířů a ti se probudí a přijdou české zemi na pomoc, až bude nejhůř.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Najedli jsme se kousek za Pražskou bránou v Mělnické krčmě, jídlo bylo dobré a levné a prostředí velmi příjemné. Guláš s knedlíkem, vinná klobása s bramborem, čaj, nealko pivo, alko pivo a káva za 240Kč !!

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Podzemí se nám líbilo. Je krásně zrekonstruované. Praskliny jsou zajištěné sklíčky, která každé ráno kontrolují, zda nedochází k sesuvům. Jediné co mě překvapilo, bylo, že na věži v chrámu sv. Petra a Pavla se nesmí fotit.

Ostatní informace

lupa

Vstupné do podzemí je 50Kč dospělí, 25Kč děti. Průvodkyně nám také řekla spoustu zajímavostí, nejen o podzemí a průběhu rekonstrukce, ale i o městě a jeho historii.. Je to opravdu příjemně strávená půl hodinka SmileDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, na kole
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mělník
(vzdálenost od místa: 1.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Mělník a jeho podzemí

01.04.2014 12:19
V kostele Sv.Petra a Pavla nezapomeňte navštívit také kryptu, ve které se skrývá unikátní KOSTNICE. Na rozdíl od kostnice v Sedlci (KH) je zde vstupné lidové 30/20,- Kč.
Také zavítejte do zámku Jiřího Lobkowwice a nechcete-li absolvovat prohlídku, dejte si kávu a dortík v místní zámecké cukrárně.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace