Malá pevnost v Terezíně

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

lupa

Budete-li přijíždět do Terezína od Doksan, na pravé straně Vás jistě upoutá monumentální národní hřbitov (více zde), za kterým se nachází vstup do tzv. Malé pevnosti. Tato stavba byla nejdůležitější v myšlenkách nacistů. Bylo to právě zde, kde docházelo k nejhoršímu zacházení s vězni (1940 – 1941) a posléze i s židovskou komunitou (1941 – 1945).

Za čím jedeme?

lupa

Dnes toto místo každému návštěvníkovi připomene prostředí, ve kterém tu žili lidé za druhé světové války. Setkáme se zde s místnostmi, ve kterých byly v minulosti „slavné“ poschoďové postele, na kterých se v malém prostoru tísnili desítky vězňů, dále se zde seznámíme s místnostmi, ve kterých docházelo k obávaným výslechům, a v neposlední řadě tu najdeme tzv. samotky, do kterých se toho kromě postele a toalety příliš mnoho nevešlo.

lupa

Drobnou nevýhodou této expozice je fakt, že snaha o autentičnost má u většiny místností za následek absenci dobového vybavení, což může u někoho evokovat dojem, že se v Malé pevnosti vlastně nic nenachází.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V Terezíně najdete několik míst, kde se můžete občerstvit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Návštěva Malé pevnosti je svým způsobem zajiímavá, bohužel nás, ale velmi zklamalo, že jedna z mála expozic, která se zde nachází je věnována Internačnímu táboru pro Němce v letech 1945 - 1948. Dalo by se zjednodušeně říci, že se tu zapomíná na utrpení, které tu zažili Židé za druhé světové války.

lupa

Na konci jsme ovšem objevili malou výstavu nazvanou Koncentrační tábor Litoměřice 1944 - 1945, čímž si trochu tento památník napravil reputaci. Osobně si, ale myslím, že památník by měl být více autentický např. jako památník Lidice, ten je velice skromný, ale po opuštění památníku, vám běhá mráz po zádech (více informací zde).

Nenechte si také ujít návštěvu Magdeburských kasáren (více info zde).

Ostatní informace

Otevírací doba Malé pevnosti:

od 1.11 do 31.3: denně 08:00 - 16:30

od 1.4 do 31.10: denně 08:00 - 18:00

Vstupné:

plné: 160 Kč

snížené: 130 Kč

- lze zakoupit i kombinované vstupné Malá pevnost+Muzeum ghetta+býv. Madgeburská kasárna

plné: 200 Kč

snížené: 150 KčDalší informace

Hodnocení:
995. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
16 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litoměřice město
(vzdálenost od místa: 2.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Malá pevnost v Terezíně

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace