Máchovo jezero aneb romantika na tobogánu

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

lupa

„Byl pozdní večer, první máj …“ Víte, kde to Máchu poprvé napadlo? Dnes se po něm ten romanticky zvlněný kraj, posetý zříceninami středověkých hradů, jmenuje. Příběh o lásce a otcovraždě vyslechl známý poeta v jakési hospodě v Doksech. Máj pak uvedl slovy: „Děj básně této koná se u města Hiršberg mezi horami, na nichž hrady Bezděz , Pernštejn, Houska a v dálce Roll k východu, západu, poledni a půlnoci ukazují.“

Za čím jedeme?

Krajem Karla Hynka Máchy

lupa

Máchovo jezero leží asi padesát kilometrů severně od Prahy a obklopuje ho turisticky vděčný region, příznačně nazvaný Máchův kraj. Básník byl zdejšími horami, luhy a háji dozajista fascinován; však se sem v průběhu dvou let vydal hned šestkrát.

Melancholický a zadumaný mladý umělec bloudil zdejšími lesy, vysedával na hradbách zřícenin, maloval si do notýsku Hrady spatřené a shlížel do údolí. Tak napsal Večer na Bezdězu a slavný Máj. Prvních kritik se (naštěstí) nedožil; báseň byla odsouzena za amorální dílo, ohrožující zdravý vývoj mládeže i celé společnosti.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Zato později se Máji dostalo velkého uznání. Ještě než se jeho rozbory napěchovaly učebnice (na oxymóron pamatujeme všichni, no ne? ;)), stal se romantismus životním stylem mladých. Být hubený a pobledlý, nosit dlouhé pláště a zadumaně bloumat krajinou bylo navýsost „in“. Ostatně, dodnes se na Máchovu počest mladí lidé rok co rok scházejí u jeho pomníku na Petříně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Turistický ráj

Břehy Máchova jezera však už dávno nejsou romantickými, opuštěnými plážemi z dob Karla Hynka Máchy. Rybník, jehož historie sahá do roku 1366, kdy jej nechal založit sám Karel IV., je dnes oblíbeným cílem turistů. Městečko Doksy z turistického ruchu žije; naleznete zde množství restaurací, kaváren, ubytovacích zařízení i kempů.

Většina návštěvníků Máchova jezera sem přijíždí za koupáním a vodními sporty. K dispozici je několik pláží, vybavených aquaparky, půjčovny šlapadel a lodiček, restauracemi i stánky s rychlým občerstvením. Můžete si zde půjčit loďku nebo šlapadlo, projet se na surfu, zahrát si fotbal, nohejbal, volejbal či tenis, sklouznout se po tobogánu a nakonec si dopřát relaxační masáž.

Ostatní informace

Oblíbené jsou rovněž vyhlídkové plavby po jezeře, při nichž na vás konečně dýchne ono Máchou opěvované genius loci. Především vydáte-li se brázdit třpytivou hladinu rybníka večer, kdy se silueta Bezdězu změní v tajuplnou kulisu těm nejromantičtějším představám…

text: Michaela „Mysha“ Košťálová, foto: Czech TourismDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Doksy
(vzdálenost od místa: 1.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Máchovo jezero aneb romantika na tobogánu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace