Lužickými horami za krásou skla i přírody

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Při tomto výletě se zatouláme do Lužických hor, budeme obdivovat skvostné výtvory místních sklářů, krásu zdejší přírody a navštívíme i zříceninu Českokamenického hradu.

Za čím jedeme?

Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově
Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově
lupa

Naše putování začne v Novém Boru, na místním náměstí Míru, jemuž vévodí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na náměstí je i naše první skleněná zastávka. Místní sklářské muzeum mapuje vývoj tohoto řemesla již od 17. století a je v něm doopravdy co obdivovat.

Sklářské muzeum v Novém Boru
Sklářské muzeum v Novém Boru
lupa

Po návštěvě muzea se vydáme po modré značce směrem na Polevsko. Polevsko je bývalá sklářská osada, která začala ztrácet na významu v 19. století po otevření velkých skláren v Novém Boru. Dnes zde můžeme obdivovat Kostel Nejsvětější Trojice, který byl postaven v roce 1939, když kostel původní po zásahu bleskem celý vyhořel. Při vstupu do obce a i při odchodu z ní si můžeme odpočinout u kapliček, odkud jsou krásné výhledy do okolní krajiny.

Nový Bor - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Nový Bor - kostel Nanebevzetí Panny Marie
lupa

Dále pokračujeme po modré směrem na Panskou skálu v Kamenickém Šenově.Panská skála je jedinečný skalní útvar tvořený převážně šestibokými čedičovými sloupky. Od Panské skály se vydáme na další cestu po zelené značce. V Kamenickém Šenově je i naše druhá skleněná zastávka. Ve zdejším sklářském muzeu si můžeme prohlédnout expozici svítidel, rytého a broušeného skla od 17. století po současnost. Za pozornost zde také stojí kostel Narození sv. Jana Křtitele, před ním stojící památník obětem druhé světové války ve stylu tvarů Panské skály a za kostelem bývalý hřbitov s empírovými náhrobky z 19. století. Dále naše cesta pokračuje k místnímu nádraží, odkud jezdí historický motorový vláček do České Kamenice.

Nový Bor - náměstí
Nový Bor - náměstí
lupa

My však od nádraží pokračujeme po svých stále po zelené ke zřícenině Českokamenického hradu, který se vypíná na Zámeckém vrchu nad Českou Kamenicí. V zakonzervovaných obvodových zdech zříceniny je postavena 12 metrů vysoká dřevěná rozhledna, z které je krásný výhled na okolní krajinu. Po sestoupení ze Zámeckého vrchu se vydáme do starobylého historického města Česká Kamenice. Zde můžeme obdivovat krásně zachovalé náměstí, kostel sv. Jakuba Staršího a nebo poutní kapli Narození Panny Marie.

V České Kamenici naše putování ukončíme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Nový Bor
Nový Bor
lupa

Po cestě jsem si vystačil s vlastníma zásobama, pořádně jsme se občerstvil až na konci putování v restauraci v České Kamenici naproti nádraží. V Kamenickém Šenově jsem šel okolo několika restaurací, takže hlady a žízní po cestě nikdo neumře.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Panská skála je nádherným výtvorem přírody, expozice v muzeích jsou také velice pěkné a ta příroda kolem, prostě paráda.

Ostatní informace

Sklářské muzeum Nový Bor: otevřeno denně kromě pondělí od 9-17 hodin, vstupné 40 a 20 Kč.

Infocentrum u Panské skály: o prázdninách otevřeno denně od 9-17 hodin, od dubna do června a od září do října ST-NE od 9 do 17 hodin.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov: duben až říjen od ÚT do NE 10-16 hodin, v listopadu PO až PÁ 10-16 hodin. Bývá otevřeno i o adventních víkendech.

Rozhledna na Českokamenickém hradě je volně přístupná během celého roku.

Česká Kamenice: kostel a poutní kapli je možno si prohlédnout o prázdninách denně od 10 do 16 hodin, v ostatních měsících v turistické sezóně o víkendech od 10 do 16 hodin.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kamenický Šenov
(vzdálenost od místa: 2.76 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Lužickými horami za krásou skla i přírody

25.09.2012 23:51
Umění sklářů v Novém Boru stojí za návštěvu.Pozor,parkujte mimo náměstí,je tu draho.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace