Lužickohorská magistrála

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Jedlová
Jedlová
lupa

Cílem příspěvku je čtenářovi popsat zřejmě nejkrásnější běžeckou trasu v Lužických horách. Jedná se o hřebenovou trasu, která začíná na malém parkovišti na silnici I/9 (hranice Ústeckého a Libereckého kraje) a končí v osadě Myslivny. 

Luž
Luž
lupa

Jak už bylo uvedeno výlet startujeme na malém parkovišti nacházející se na tzv. Stožeckém sedle v nadmořské výšce zhruba 600 metrů nad mořem. Odsud vyrazíme k nejbližšímu rozcestníku a vydáme se vpravo, zprvu po žluté turistické značce. Zhruba po kilometru jízdy po relativně rovném terénu odbočíme po vyšlapané stopě vlevo. Začínáme stoupat poměrně nepříjemným úvozem směrem vzhůru. Přestože toto stoupání může mnohé odradit od pokračování ve výletu, garantujeme Vám, že horší už to nebude. Po stoupání následuje zhruba 2 km dlouhý rovný úsek, který se zpravidla vyznačuje vynikajícími sněhovými podmínkami. V těchto dnech se zde bohužel nachází větší množství padlých stromů, které ovšem je možné obejít. 

Rozcestí na německé straně
Rozcestí na německé straně
lupa

Po absolvování zmíněného úseku dorazíme k rozcestí pod Ptačincem, kterému někteří říkají Trojhran. V těchto místech již jsou stopy upravované skútrem a to díky lidem z Waltersdorfu na německé straně hranice. Vřele doporučujeme projet všechny upravené tratě, které se v těchto místech nachází. 

lupa

My se od Ptačince vydáme vlevo a zhruba po 50 metrech odbočíme vpravo (nesjíždíme prudkým sjezdem dolů). Mírně stoupáme zhruba 700 metrů až dorazíme ke skutečné magistrále. To už jsme v Německu. Upraveny jsou zde hned dvě stopy. Odbočíme vpravo a užíváme si zdejších ideálních podmínek k lyžování. Po ujetí zhruba 2 km idyla skončí, odbočíme totiž zpět na českou stranu hranice...:-) Zde už se nám o úpravě stop může jen zdát, ovšem to přidává na romantičnosti tohoto místa. K Myslivnám dorazíme zhruba za 2 km.

lupa

Na cestu zpět se vydáme po občerstvení v některých ze zdejších chat. Vydáme se stejnou cestou a to až k Ptačinci. odsud budeme pokračovat sjezdem dolů (zmiňovali jsme výše) a následně odbočíme vlevo. Vrstevnicovou cestou dorazíme po západním svahu Pěnkavčího vrchu po 3 km zpět k našemu výchozímu místu. 

V Myslivnách se člověku nabízí poměrně široké možnosti občerstvení. Nejznámější je chata Luž, která nabízí velký výběr různých jídel.

lupa

Doporučujeme občerstvení na Lužické boudě, která se nachází zhruba 100 metrů od chaty Luž (z rozcestí u chaty Luž se vydáme vlevo dolů a po chvíli dorazíme k Lužické boudě, která leží po levé straně). V nabídce mají jak výborné polévky (boršč, česnečka), tak i širokou škálu hotových jídel.

Krajina Lužických hor je opravdu nádherná, vřele doporučujeme její poznání každému. 

Cestou nenavštívíme žádnou zpoplatněnou věc. Parkoviště není zpoplatněné, stejně jako parkoviště u chaty Luž
Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jedlová zastávka
(vzdálenost od místa: 1.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Lužickohorská magistrála

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace