Lovosice - Roudnice nad Labem (Ústí nad Labem - Praha)

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko




Kam a jak jedeme?

Roudnice nad Labem - pohled přes plavební komory
Roudnice nad Labem - pohled přes plavební komory
lupa

Trasa z Lovosic do Roudnice nad Labem není nijak zvlášť turisticky řešena, jelikož jsem ale autorem návodů na výlety z Prahy do Roudnice nad Labem a z Ústí nad Labem do Lovosic (Nových Kopist), chci touto trasu obě již publikované trasy pěšky propojit a ukázat tak pěší spojení z Prahy do Ústí nad Labem. Pokud by někdo chtěl cestou z Prahy do Ústí tuto trasu vynechat, nechť použije pohodlné vlakové spojení "90" Lovosice - Roudnice nad Labem, V dané oblasti je velmi málo oficiálních turistických tras, proto je zde návod na co nejbezpečnější pěší cestu (není horší jak asfaltky z Prahy do Prčic)





Roudnice nad Labem - nábřeží od plavebních komor
Roudnice nad Labem - nábřeží od plavebních komor
lupa

V Lovosicích se vydáme do Lukavce. Máme dvě možnosti, buď přejdem železniční most kousek od nádraží, a za čerpací stanicí se vydáme vlevo, přímo do Lukavce, nebo budeme pokračovat z města na Terezín, kolem Lovochemie a. s., na konci chemičky, u nákladní vrátnice, uhneme doprava a buď po asfaltce, nebo nově stavěném chodníku dojdeme až do Lukavce. Dporučuji spíše druhou trasu.

Z Lukavce vyrazíme po silnici do Keblic. Přejdeme tak i kruhový objezd dálničního přivaděče z D8 do Litoměřic.

Říp, pohled z vrchu Na horách (u Rohatců)
Říp, pohled z vrchu Na horách (u Rohatců)
lupa

Dojdeme rovně na konec Keblic, odtud půjdeme po delší asfaltové polní cestě kolem políček a soukromých "zahrádek" až na silnici spojující Buhošovice nad Ohří s Brozany nad Ohří. Vpravo vidíme dlouhý umělý kopec, po němž vede D8. Na silnici se dáme doprava a dojdeme až do centra Brozan. V Brozanech můžeme prohlédnout i středověkou tvrz (http://www.brozanynadohri.cz/stredoveka-brozanska-tvrz/)

České středohoří (např. Buková hora) - pohled z vrchu Na horách (u Rohatců)
České středohoří (např. Buková hora) - pohled z vrchu Na horách (u Rohatců)
lupa

V Brozanech se napojíme na červenou turistickou cestu a po ní vyrazíme přes most přes Ohře směrem na Doksany nad Ohří. Doksany jsou známy svým kláštěrem (http://www.obec-doksany.cz/historie). Kdo se nechce rozhlédnout po okolí, může projít Doksany, za Doksany doleva a před Nové Dvory a Chvalín dojít do Podlusk, předměstké části Roudnice nad Labem. Odtud pak dojít na křižovatku a buď rovně kolem potoka Čepel (hezčí cesta) dojít do Hracholusk (= městská část Roudnice nad Labem), tam se dát doprava a dojít až na roudnické máměstí (= centrum). Kratší cesta z Podlusk ale je vydat se esíčkem doleva, vystoupat kopec a poté cca 2 km jít až na roudnické náměstí.

Litoměřicko - pohled z vrchu Na horách (u Rohatců)
Litoměřicko - pohled z vrchu Na horách (u Rohatců)
lupa

Turistům, jež se rádi rozhlédnou po širokém okolí doporučuji za mostem z Brozan nechodit doprava do Doksan, ale dát se doleva a po pár stech metrech (za bývalým cukrovarem) uhnout doprava a po silnici kolem meteorologické stanice dojít až do Rohatců.

V Rohatcích na křižovatce zahnout doprava a stoupat zvolna na vrch "Na horách" (221 m. n.m). Odtud je za dobrého počasí nádherný rozhled po širokém okolí (Říp, Roudnice nad Labem, Štětí, litoměřicko, České středohoří, Hazmburk, Bohušovice nad Ohří)....

Po té, co se pokocháme rozhledem z vrchu sestoupáme dolů, dojdem po silnici do Roudnice nad Labem.

Na prvním kruhovém objezdu se vydat doleva buď třídou T. G. Masaryka na konec a pak doprava, dojít až na náměstí, nebo milovníci historie se mohou vydat dolů, Třebížského ulicí, kolem starého židovského hřbitova, gymnázia a Chrámu Narození Panny Marie (vč. augustiniánského kláštera) dojít až na spodní část roudnického náměstí (dále za mostem je nádraží ČD).

Jako zajímavou část mohu ješte doporučit z Rohatců se vydat do Židovic, zde dojít až k Labi, a po nábřeží dojít hezkou cestou kolem plavebních komor až pod roudnické náměstí.

Za čím jedeme?

Cesta je koncipována jako spojnice Lovosic a Roudnice nad Labem, cestou ale můžeme obdivovat brozanskou tvrz, doksanský klášter, panorama z vrhu "Na horách", historické památky v Roudnici nad Labem (lobkowitzký zámek, 2 kostely, hláska, 3 kaple, rozhledna, židovský hřbitov, atd...http://www.roudnicenl.cz/infocentrum/pamatky-a-dalsi-turisticke-cile.html

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvit se lze v každé větší obci (Lovosice, Brozany, Doksany, Roudnice nad Labem)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Panorama z vrchu "Na horách", labské nábřeží, roudnické, doksanské a brozanské památky.

Ostatní informace

viz http://www.roudnicenl.cz/infocentrum/pamatky-a-dalsi-turisticke-cile.html

http://www.obec-doksany.cz/historie/

http://www.brozanynadohri.cz/



Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km), putování (3-7 dnů)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bohušovice nad Ohří
(vzdálenost od místa: 3.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Lovosice - Roudnice nad Labem (Ústí nad Labem - Praha)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace