Lovětínská rokle

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

Na sobotní výlet jsme si objednali modré nebe a sluníčko, nádherné letní počasí v září. Motoráček nás dovezl do Třemošnice, městečka na úpatí Železných hor. Od nádraží dojdeme po zelené na náměstí a za ním a Zlatým potokem ji vyměníme za červenou. Stoupáme vzhůru do kopce, jdeme pozdravit Žižkův dub.Památných stromů je v Železných horách dost, ale jen některé jsou tak monumentální jako právě tento. Čísla hovoří za vše: obvod 922 cm, výška 28 m, stáří 600-800 let. Dub byl zasazen při stavbě hradu u brány, dnes ho najdeme na jižním konci vesnice Podhradí za bývalým hostincem. I když se jmenuje Žižkův, sám Žižka pod ním nikdy neseděl. Strom přečkal mnoho věků, požár dutiny v roce 1969 i vylomení části koruny v roce 1987. V současné době je strom vyčištěn a zastřešen a v letošním roce obalen žaludy.
Vystoupáme na hrad Lichnice, ten tu nebudu znovu popisovat, ale je nádherný, je z něj krásný rozhled na všechny strany a určitě se sem budete chtít vrátit. Já už jsem tu podruhé :-)... Cestou z hradu se zastavíme na Dívčím kameni - skalnaté vyhlídce nad Lovětínskou roklí, která nabízí krásné rozhledy na Čáslavsko, protější kopec Krkanka a do Lovětínské rokle. K tomuto místu se váže pověst: Na hradě Lichnice žila dcera hradního pána - Milada. Ta stanovila podmínku pro svého budoucího ženicha - musí na koni dojet na kámen pod hradem a na něm se s koněm třikrát otočit. Moc rytířů zkoušelo tuto podmínku splnit, ale všichni skončili pádem do rokle. Jeden z nich si ale nechal okovat svého koně podkovy s diamanty a opravdu se na kameni třikrát otočil. Pak se vrátil k hradu a Miladu, která vše z okna pozorovala, zastřelil šípem z kuše.
Pokračujeme k chatové osadě u Rudova, kde odbočíme vlevo na žlutou turistickou značku. Ta nás povede dolů Lovětínskou roklí. Jedná se o 1,5 km dlouhé hluboké údolí, kde mezi sráznými skalami a listnatým porostem protéká peřejnatý potok. V roce 2008 bylo v Lovětínské rokli vyhlášeno CHKO Železné hory bezzásahové území a Lovětínská rokle se tak stala zatím nejmladším pralesem. V loňském roce (2008) opět toto místo čelilo větrné kalamitě, která poznamenala vzhled celého údolí. Většina popadaných stromů byla v rokli ponechána svému osudu, pouze byla zprůchodněna turistická stezka, která vede většinou po kamenech podél potoka. Divoká krása rokle je jedinečná, svoje kouzlo bude mít jistě v každém ročním období.
Žižkův dub
Žižkův dub
lupa

Z dolního konce rokle se můžete po modré vrátit zpět do Třemošnice, my jsme se po ní vydali vpravo, lesní cestou s výhledem na historickou vápenku v Závratci přes malebnou osadu Lhůty s nádhernými pastvinami plnými koní, mezi pěknými domky Žlebských Chvalovic do Ronova nad Doubravou.

Za čím jedeme?

Jdeme za naším nejmladším pralesem Lovětínská rokle, který byl vyhlášen bezzásahovým územím v roce 2008

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

občerstvení nabízí kiosek u hradu Lichnice, kiosek Lovětín v chatové osadě U Rudova, v Ronově na náměstí jsou hned 3 restaurace a taky výborná zmrzlina

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherný je Žižkův dub, hrad Lichnice, Dívčí kámen, Lovětínská rokle, pastviny a výhled do kraje u Žlebských Chvalovic........

Ostatní informace

Hrad Lichnice

otevírací doba:
duben so a ne: 10 – 17 hodin
květen – září út – ne: 10 – 17 hodin
vstupné: 15,- 10,-KčDalší informace

Hodnocení:
3451. místo
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Třemošnice
(vzdálenost od místa: 1.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Lovětínská rokle

Žlebské Chvalovice
05.06.2012 15:46

Doporučuji při cestě navštívit palírnu a minipivovar. Stojí za to doplnit tekutiny. Trasu jsme absolvovali se ženou a ukončili ji již po 9 km na zastávce  Žlebské Chvalovice.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace