Louny, město nad řekou Ohří.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Louny, pohled z věže kostela na České Středohoří
Louny, pohled z věže kostela na České Středohoří
lupa

Museli bychom jít hodně daleko do minulosti, abychom zjistili, kdy se v údolí řeky Ohře usadili první lidé. Zřejmě se tak stalo před mnoha tisíci lety a bylo by to jistě zajímavé povídání. Lépe jsme na tom, když si položíme otázku, která nám odpoví něco o počátcích města. Přímo se nabízí, že tady byl dlouho známý a využívaný brod, který postupem času nabýval na významu. Středověk nebyl obdobím klidným a brod přes řeku mohl využívat kdokoliv. Tedy i nepřítel. O vsi, která byla založena právě za účelem střežení brodu se poprvé dozvídáme v roce 1115. Ves od 11. století měla patřit kladrubskému klášteru, od kterého ji převzala místní šlechta. Tato oblast byla ale důležitá i pro krále Přemysla Otakara II. ten ji získal a v roce 1253 založil město pro obyvatele, kteří přišli ze Saska.

Pohled na České Středohoří
Pohled na České Středohoří
lupa

V krátké době po založení města byla na náměstí postavena rychta. Město bylo brzy opatřeno hradbami a již v roce 1317 se píše o opravách hradeb. Významným pro město byl rok 1331, v němž dostalo povolení k obchodu se solí. Od roku 1389 se opevnění opět rozšiřovalo. V roce 1398 byl zakoupen dům, který se stal radnicí. V roce 1462 byl přes řeku postaven most. Os roku 1500 se stavělo nové opevnění města a počátkem 16. století přibyla vnější parkánová hradba. Město často postihovaly požáry. K těm, které město výrazně poškodily patři požár v roce 1517. Při něm shořel i původní gotický kostel, ze kterého zůstala jen věž. Rozvoj města na dlouhá léta utlumila třicetiletá válka, po které z původních pěti tisíc obyvatel zbyla necelá desetina. Celá staletí zůstaly Louny městem, které přežívalo. K rozšíření města k zvýšení jeho významu došlo až v 19. a 20. století. Tehdy bylo postaveno několik veřejných budov a byl postaven i nový most přes Ohři.

Za čím jedeme?

Pohled z věže na město
Pohled z věže na město
lupa

Výraznou dominantou města je bezesporu kostel sv. Mikuláše. Chrám je dílem stavební huti Benedikta Rejta a na jeho stavbě se podílel i známý kameník Mistr Pavel z Pardubic. Se stavbou se začalo v roce 1520 a po dvaceti letech byl kostel dokončen. Mimořádně hezké gotické trojlodí nese smělou klenbu, která je v naší zemi zcela ojedinělá. Střecha svatyně je stanová,složená ze tří částí, které jsou zakončeny štíhlými věžičkami. Vnitřní vybavení kostela je převážně barokní. Chrám byl opravován ke konci 19. století J. Mockerem a následně K. Hilbertem. Vrcholem návštěvy je jistě možnost vystoupit na věž. Z věže je čarokrásný výhled do všech světových stran. Zejména pohled na vrchy Českého Středohoří je jedinečný. Raná, Milá, Oblík a jejich okolí se prostě musí vidět.

Pohled z věže na město
Pohled z věže na město
lupa

Lounské náměstí překvapí jednoduchostí a je dosti malé. Navíc parkoviště dojem ještě zhoršuje. I když byly některé domy postaveny v období renesance, jejich současné fasády jsou většinou novorenesanční a empírové. Hezkým barokem je mariánský sloup z roku 1673. Na západní straně náměstí je pěkný pomník Mistra Jana Husa. Jeho autorem je sochař J. Kvasnička a na náměstí byl umístěn v roce 1925. Při jižní a severní straně je vysázená řada stromů. Nepřehlédnutelnou budovou je škola v severozápadním rohu náměstí. Staré město je poměrně malé a projít jeho uličkami je otázkou půlhodinky. Více zajímavá je část města mezi náměstím a řekou. Pozoruhodný je dům, ve kterém je umístěno muzeum. Ten je gotického založení a byl postaven v roce 1475. Z této části se nabízí několik pohledů na chrám a v opačném směru je vidět řeka.

Pohled z věže k východu
Pohled z věže k východu
lupa

Z dalších hezkých památek města je na západní straně staré části Žatecká brána. Byla postavena kolem roku 1500 a dnešní vzhled dostala v roce 1842. V okolí brány se dochovaly hradby i s několika baštami. Louny mají poměrně hodně sakrálních památek. Mezi ně patří nejstarší stavba města, původně románský kostelík sv. Petra. Dnes je v něm umístěna galerie B. Rejta. Nedaleko stojící kostel Čtrnácti svatých Pomocníků, je barokní a stavěl se mezi roky 1717 a 1718. Obě památky jsou na Žateckém předměstí. Na Pražském předměstí je gotický kostel Matky Boží z roku 1490. V období první republiky byly postaveny kostely církve československé a církve českobratrské. Oba byly dokončeny v roce 1932. Novogotická synagoga je z roku 1871 a najdeme ji ve východní části města. V Klášterní ulici je torzo pilíře kláštera, který vyplenili husité v roce 1419. Ve městě se najdou i památky na období okupace a osvobození města. Mezi ně patří i pomník popravených veslařů z roku 1946.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kostel sv. Mikuláše
Kostel sv. Mikuláše
lupa

I když to na první pohled vypadá jednoduše, restauraci, ve které jsme se chtěli najíst jsme hledali dosti dlouho. Nakonec jsme vzali zavděk restauraci nedaleko kostela, ale ke spokojenosti jak s obsluhou tak i kvalitou jídla to mělo daleko. Bydleli jsme v Žatci v hotelu Černý orel, kde to bylo na jedničku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Z návštěvy města vyplynula určitá rozpačitost. Vše napravil kostel sv. Mikuláše, který je prostě výjimečný a nás očaroval. Navíc pohled z věže je pohádkový.

Ostatní informace

Věž kostela sv. Mikuláše
Věž kostela sv. Mikuláše
lupa

Parkovat lze přímo na náměstí. Muzeum bylo zavřené a jediné vstupné jsme platili na věž kostela. Částka to byla spíše symbolická. Louny jsou součástí mapy KČT č. 8 Lounsko a Džbán.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Louny střed
(vzdálenost od místa: 0.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Louny, město nad řekou Ohří.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace