Loreta Kosmonosy

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná na Exitu 46 rychlostní silnice R10. odtud směřujeme dle ukazatelů na Kosmonosy. Projedeme 2 kruhové objezdy "rovně" a na třetím kruhovém objezdu vyjedeme první odbočkou a dále prokračujeme po hlavní silnci Po 1,1 kilometru odbočíme doprava, kde je parkoviště nad Loretou. Odtud pokračujeme přibližně 60 metrů pěšky k Loretě.

Za čím jedeme?

lupa

Kosmonosy leží zhruba 50 km severovýchodně od Prahy, těsně sousedí s Mladou Boleslaví. Přímo o Kosmonosích se poprvé píše v roce 1186. Kosmonosy změnily mnohokrát majitele, Roku 1650 stal pánem Heřman Černín z Chudenic z rodu Černínů, za jejichž vlády poznalo město značný rozvoj. Probíhala rozsáhlá stavební činnost. V roce 1673 byla postavena věž-kampanila, sýpky a panský hostinec, v roce 1674 kostel, v roce 1712 Loreta a další. V roce 1738 prodali Černínové Kosmonosy Hrzánům z Harasova,kteří jej vlastnili 20 let. Dalším majitelem se stává hrabě Josef de Bolzo, který zde v roce 1764 zakládá textilní manufakturu. Později zde vyrostla továrna na potiskování látek TIBA. V 18. století se majiteli stali Mirbachové. Posledním urozeným držitelem panství byl baron Klinger. Dne 25. června 1913 bylyKosmonosy povýšeny Františkem Josefem I. na město. Dalšího rozkvětu se město dočkalo v období mezi první a druhou světovou válkou. Roku 1924 zdebyla vybudována Svobodova továrna na výrobu elektromotorů a traktorů. K architektonickým skvostům Kosmonos patří Loreta. Byla postavena v letech 1702-1708 na místě dřevěného kostelíka svatého Martina. Loreta je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa. Jejím vzorem byla první stavba tohoto typu v italském městě Loretto. Ta byla schránkou pro domek, v němž údajně žila Pana Marie a který byl do Loretta převezen ve 13. století. Stěny Santa Casy jsou zdobeny reliéfy ze života Pany Marie a ve výklencích jsou umístěny sochy proroků. Vnitřek je zdoben imitacemi originálních fresek z italské Lorety. Santa Casa je obklopena ambity, které se otvírají do nádvoří řadou polokruhovitých arkád. Na východní straně je postavena barokní kaple sv. Martina, která má oválný tvar a je zaklenutá kopulí byzantského typu. Pod kaplí se nachází krypta. Severně od Lorety stojí čtyřpatrová zvonice z roku 1673. Areál Lorety je průběžně opravován a restaurován.

http://www.kosmonosy.cz/mesto/historie/pamatky/loreta-a-campanilla/

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme nevyužili žádné stravovací ani ubytovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je zde krásná archytektura a cel prostor je postupně restaurován.

Ostatní informace

Otevírací doba

Duben - Říjen

ČT, SO 12:00 - 17:00

NE 10:00 - 17:00Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mladá Boleslav město
(vzdálenost od místa: 2.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Loreta Kosmonosy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace