Lomy pod Chocholíkem

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Taková divná zima
Taková divná zima
lupa

Pěšky. Protože zima se rozhodla naše končiny bojkotovat, místo použití ski nezbývá po svých. Po zamračených týdnech v ledna, které nijak zvlášť nelákaly k výletům do přírody se umoudřilo na chvíli sluníčko a obšťastnilo nás několika paprsky.

Za čím jedeme?

Od poldru rovně
Od poldru rovně
lupa

Když už je den o něco delší, zapíchl jsem to o půl hodiny dřív, ať se podívám do lesa, který nakonec máme kousek za městem. Výhody Šumperka jako maloměsta je nakonec to, že téměř odkudkoliv není zas tak daleko do přírody, a protože nejblíže od našeho konce je nejblíže dvojice vrcholů Háj a Chocholík, vypravím se tam.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Je to kousek, tak si neberu nic, ale kdo by chtl strávit v lese delší čas, může se řídit závěrečnou radou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Senová
Senová
lupa

Už jako kluci jsme sem chodili celkem často, protože předhoří Chocholíku tvoří zajímavá lokalita s několika zaniklými lomy. Ty už jsou dávno mimo provoz, nikdy to tedy nebyly žádné důležité těžební místa, takže žádná historická literatura se jimi neobírá, nicméně jako děcka jsme tato místa měli za velkolepé a důležité. K místu sice nevede žádná turistická značka, ale místním jsou dobře známé a i přístup pro cizince není příliš komplikovaný. Zájemci se můžou vypravit nejlépe od žluté TZ z Bludovské ulice, směrem na Háj (neboli Senovou), případně využít celý průběh až do lesa a až v lese dorazí na širokou lesní cestu, vydat se po ní směrem k Bludovu, případně od poldru pod Senovou vyrazit přímo po poli kolem potůčku směrem vlevo k malému předvrcholu.

Zmíněné návrší skrývá první ze zaniklých lomů, dál nad cestou pak objevíme ještě dvě těžební místa. Největší dolovací místo bývalo na zmíněném předvrcholu, dodnes zde najdeme stěny kolem poměrně rozlehlých plošin. Většinou se tu kutalo pro stavební kámen, případně písek pro potřeby stavebníků v nedalekém okresním městě. Nejvýraznějším lomem býval první lom nad cestou k Bludovu. Dodnes u něj můžeme najít pár betonových patek zbylých po těžbě, která tu zanikla. Kromě lomového kamene a písku tu narazíme na živce, které se používaly k přípravě keramických glazur. Horniny tu jinak tvoří většinou různé ortotuly, které jsou v Jeseníkách celkem běžné, ale narazíme i na nějaký granit nebo granodiorit (česky žulu). Zmíněný lom u cesty v minulosti zdobilo poměrně rozsáhlé jezírko, které zaplňovalo celé dno stěnového lomu, dnes už je ovšem značně zarostlé, a že by se v něm někdo utopil už celkem nehrozí. Ještě kousek od tohoto lomu směrem k Bludovu najdeme další těžební místo. Tento lom je vzhledově nejtemnější a asi i nejvíc zarostlý (jehličnany). Jak se dá vypozorovat, lomy pod Chocholíkem jsou stále oblíbeným výletním místem, dá se říci, že vždy to bývalo místo iniciační ba téměř kultovní pro všechny kluky (ale i holky) ze západních čtvrtí okresního města.

Ostatní informace

Výprava k lomům není nijak přehnaně unavující, vydáte-li se větší skupině, přibalte si nějaké špekáčky, protože nikde tak nechutnají jako v lese.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šumperk
(vzdálenost od místa: 2.84 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Lomy pod Chocholíkem

07.02.2014 11:57
No vida. Také pěkná a romantická příroda nedaleko města.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace