Litovelským Pomoravím k Čertovu mostu

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

CHKO Litovelské Pomoraví
CHKO Litovelské Pomoraví
lupa

Průjezd Litovelským Pomoravím je naší pravidelnou, většinou jarní, aktivitou. Litovelské Pomoraví je od roku 1990 Chráněnou krajinnou oblastí, nacházející se v okolí meandrů řeky Moravy mezi městy Olomouc a Mohelnice. CHKO tedy zasahuje do okresů Olomouc a Šumperk.

Za čím jedeme?

lupa

CHKO Litovelské Pomoraví patří mezi místa příjemná a atraktivní současně. Zejména v jarních měsících, tedy před tím, než je zde turista obtěžován nadstandardně vysokým počtem komárů.

Pod CHKO spadají nejen meandry řeky a okolní lužní lesy, ale toto území významného mokřadu je chráněno i jako ptačí oblast.

lupa

Kromě krásné krajiny a zajímavé přírody se zde nachází i mnoho historických památek – včetně mých oblíbených smírčích křížů - a romantických staveb, a to i v případě, že tradičně vynecháváme město Olomouc.

Výhodou této oblasti je i fakt, že oproti celorepublikovému průměru je zde vyšší teplota a méně srážek. Méně zdatný cyklisté a turisté jistě ocení takřka nulové převýšení.

lupa

Ze Šumperka (nebo Zábřehu) jedeme vlakem do Štěpánova (nebo Hlušovic) a odsud přes Horku, Litovel a Mohelnici na kole domů do Šumperka. Tento cyklovýlet většinou představuje ujetou vzdálenost kolem 90 kilometrů. Při pěší turistice se zde dá nalézt množství tras v rozsahu do 20 km.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

meangry Moravy
meangry Moravy
lupa

Vzhledem k tomu, že se jedná o akci, více méně, tradiční a my jsme, v podstatě, skupinou konzervativců, volíme i tradiční místa k napojení a nasycení. První zastávkou je vždy „Lovecká chata“ u Horky nad Moravou. Tady je to ale většinou jen o pivu, kávě nebo polévce a pohledu na koníčky. Hlavní menu nás čeká až v centru CHKO, tedy v Litovli. A zde volíme příjemné posezení v penzionu s hospůdkou „U starého mlýna“. A jak jsme začali, tak i končíme. Občerstvení i pohled na stáda koní nabízí také penzion Vila Háj v Třeštině.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Pobyt v Litovelském Pomoraví zahájíme tradičně pokoukáním na koně a jiné zvířectvo u Lovecké chaty, kde nás čeká i první občerstvení. Poté vyrážíme do hlavní částí CHKO kolem řeky Moravy a pštrosí farmy směrem na Litovel.

lupa

Bývalé královské město nabízí spoustu historických památek, včetně nejstaršího kamenného mostu na Moravě. Tentokrát se ale zastavíme pouze na náměstí Přemysla Otakara a u nedalekého Sochova domu, kde spolucestujícím ukážu pozůstatky litovelské renesance. Pak už jen oběd dle vlastního výběru a pokračujeme dál. Tentokrát směrem na Mladeč, kde nehodláme navštívit místní krápníkové jeskyně, ale romantickou stavbu zvanou Čertův most.

Čertův most je jednou z památek, vybudovaných na panství Lichtenštejnů počátkem 19. století. Jedná se o uměle sklenutou skalní bránu.

A když už jsme tady, přidáme si „prohlídku“ nedaleké Jeskyně Podkova, pozoruhodné chodby ve svahu Třesína.

Litovel - Sochův dům
Litovel - Sochův dům
lupa

Potom už nás čeká jen cesta do Šumperka. Kombinujeme lesní cesty i méně frekventované silnice a přes Moravičanya Mohelnici dorazíme do obce Třeština. Zde dáme tradiční občerstvovací pauzu, zastávku u krásné vodní elektrárny (dílo žáků pana Kotěry) a po hrázi jedeme dál. Poslední zastávku na ono známé „chodníčkové“ dáme v Dolních Studénkách a je večer …

Ostatní informace

lupa

Veškeré navštívené přírodní a historické památky měly volný vstup. V nejbližším okolí naší trasy se nacházejí Mladečské jeskyně (vstupné a ceník na internetových stránkách jeskyní) i několik zámků. Informace o zámku v Úsově naleznete na internetových stránkách šumperského Vlastivědného Muzea, zámek Nové Zámky je dnes sociálním zařízením a pro veřejnost je nepřístupný.

V navštívených podnicích jsou ceny „běžné“, i pro běžného turistu naprosto akceptovatelné.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mladeč jeskyně
(vzdálenost od místa: 1.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Litovelským Pomoravím k Čertovu mostu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace