Litovel, Konice, Jesenec a ještě něco navíc

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Svatojánský most v Litovli
Svatojánský most v Litovli
lupa

Tentokrát zůstáváme po nějaké době zase v Olomouckém kraji a pohybujeme se na „olomoucko – prostějovském pomezí“. V rámci nutnosti občas projet auto i z důvodu několika přesunů mezi městy a obcemi, volíme – celkem výjimečně - tento dopravní prostředek.

Za čím jedeme?

Néměstí Přemysla Otakara II.
Néměstí Přemysla Otakara II.
lupa

Mám naplánováno shlédnutí několika památek v městečkách a obcích na hranici obou, výše jmenovaných, okresů. Všechna navštívená místa mají co nabídnout a ne všude jsme v minulosti už byli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

interiér radnice
interiér radnice
lupa

Protože se celou dobu pohybujeme „v civilizaci“, není s výběrem možnosti posedět a pojíst žádný problém. My ovšem tentokrát volíme neplánovaně městečko Loštice a tamní tvarůžkové speciality.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hanácké Benátky
Hanácké Benátky
lupa

Desetitisícové město Litovel, zvané „Hánácké Benátky“, známe, alespoň si myslím, celkem dost dobře. I jeho památky – a že jich není málo. Takže takové to klasické kolečko. Třetí nejstarší most České republiky (a nejstarší most Moravy), tedy kamenný Svatojánský most z roku 1592. Náměstí Přemysla Otakara II. s renesanční radnicí (a současně nejvyšším mostem ČR) a Barokním morovým sloupem, gotická kaple sv. Jiří, kostel sv. Marka, pár drobných památek jako jsou renesanční náhrobníky a smírčí kříž a … pryč.

kostel sv. Marka
kostel sv. Marka
lupa

Opouštíme rovinu Hané a stoupáme do kopců Drahanské vrchoviny, Následuje totiž druhé největší město prostějovského okresu – jen třítisícové Konice. Hlavní památkou je zde někdejší gotická tvrz, dnes barokní zámek. Stále ve fázi rekonstrukcí, ale přesto nám byl představen dosti podrobně. Čtyřkřídlý zámek s barokním arkádovým nádvořím dnes může nabídnout prvky všech tří slohů z období 14. – 17. století i přestavby ve století devatenáctém. K tomu, coby bonus, jednolodní renesanční Kostel Narození Panny Marie v podobě barokních úprav

lupa

Poté ještě zajíždíme na skok do Přemyslovic. Zde se nachází pseudogotický trojkřídlý zámek, přesněji řečeno nevydařená imitace středověkého hradu architekta Prokopa. Při představě, že tento člověk měl navrhovat regotizaci Pernštejna, jsem rád, že řídím. To by bylo na hodně velkého panáka …

lupa

A čeká nás Jesenec, jedna z nejstarších obcí na Konicku, nalézající se téměř ve výšce 500 m.n.m. K vidění je zde pěkný barokní komplex zámečku a kostela sv. Libora. Obě stavby pocházejí z období let 1711 –1714 a byly údajně postaveny podle projektu slavného architekta J.B. Santiniho-Aichla. V zámku dnes sídlí domov důchodců a kostel byl nepřístupný, ale určitě se jedná o velmi hezké místo.

zámek Konice
zámek Konice
lupa

Cestou zpět ještě zastávka v Měrotíně, protože zdejší pozdně renesanční kostel sv. Martina s prvky gotiky a předsíní ve stylu italské lodžie určitě stojí za vidění a v Lošticích, protože zdejší tvarůžky zase za ochutnání.

Ostatní informace

kostel Narození P. Marie
kostel Narození P. Marie
lupa

Celkově jsme najeli něco přes 150 kilometrů, takže s různými zastávkami a obědem je to autem na regulérní celodenní výlet. Pohybovali jsme se převážně mimo interiéry. Většina z uvedených míst je běžně nepřístupná, ale vždy existuje jistá možnost dohody. A konický zámek v současnosti nabízí prohlídkovou trasu s expozicí zvyků a řemesel, zámeckou galerií a nádhernou obřadní síní.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Konice
(vzdálenost od místa: 0.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Litovel, Konice, Jesenec a ještě něco navíc

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace