Listopadový výlet na Žebrák a Točník

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Točník
Točník
lupa

Listopadový výlet do české přírody nemusí nutně být jen pochod nebarevnou krajinou po blátivých cestách a v dešti. Jeden moc zajímavý výlet, který vymyslela opět kamarádka Jarmila, mě svou malebností doslova překvapil.

Jeho trase je:

obec Žebrák
obec Žebrák
lupa

žel. stanice Praskolesy – po modré Chlustina – Žebrák – Točník, pod hradem – po červené Točník – po červené Pod zámeckým vrchem – Hředle – po žluté V Potocích rozc. - po žluté na Vraní skálu a zpět na rozcestí V Potocích - po zelené na modrou – po modré Knížkovice – Zdice

Žebrák
Žebrák
lupa

V železniční stanici Praskolesy se obvykle z vlaku vyhrne hromada turistů a to je známka toho, že jste tu dobře, tedy na začátku hezké turistické trasy. Do Žebráku po modré je to jen kousek a pokud budete mít čas, navštivte i rozsáhlou zříceninu hradu - obzvlášť, když není schovaná v listí, je na ni zajímavý pohled. Trochu se zadýcháte při výstupu na další hrad Točník, hned na nejbližším kopci, který byl vystavěn Václavem IV. po požáru Žebráku a částečnou ruinou se stal až po třicetileté válce. Dnes ho vlastní Klub českých turistů, i když právě teď to vypadá, že hrad vstal nenadále z mrtvých a proměnil se na minimálně stejně atraktivní hrad jako je např. Karlštejn. Uvnitř hradu se objevují nové gotické oblouky, nádvoří se zaplňuje středověkými povozy, je tu nová krčna a ze zdí hradu zmizely nevzhledné díry. To všechno proto, že tu bude nějaký čas vládnout Angelika - markýza andělů a čeští filmaři pro její pohodlí udělají vše, no nedivte se, je to pěkná ženská, ne?

Točník
Točník
lupa

Pokud budete pokračovat z hradu dále po červené, opět vás čeká příjemné překvapení v podobě nádherných výhledů do kraje s barevnými lesy a ještě zelenými loukami. V Hředlích se můžete stavit hned ve dvou hospodách a pak pokračovat po cestě lemované mohutnými buky, až k rozcestí V Potocích. Nevynechejte cca 3 km zacházku na Vraní skálu, přišli byste o nádhernou vyhlídku do kraje a o procházku mohutným bukovým lesem. Na vyhlídce se stojí fronta na úzké kamenné schody, ale trocha námahy za pěkný listopadový výhled do všech světových stran, za to určitě stojí.

vítejte na Točníku
vítejte na Točníku
lupa

Po zelené do Knížkovic řádila trochu lesní technika, ale rozježděné cestě se dá pohodlně vyhnout lesem. Na kopci se už rýsuje pohled do údolí na Zdice s tak dobrou dopravní dostupností, že se ani nestihnete zastavit na zaslouženém občerstneví po výletu. Nějaký vlak, ať už rychlík nebo ten pomalejší tu jezdí každou hodinu.

Za čím jedeme?

Točník
Točník
lupa

Jedeme se podívat na dva hrady, první, Žebrák, úspěšně kandiduje na ruinu už od roku 1552 a jeho věž v sočasnosti slouží jako rozhledna. Druhý, postavený českým králem Václavem IV., nyní obývaný francouzskými filmaři, uspěšně bojuje o své přežití ve správě Klubu českých turistů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V obci Hředle vyrostla nově zrestaurovaná restaurace U Madly, kávu vaří obstojně, domácí polévka není ošizená. Jen ta svatomartinská husa byla už zamluvená, a tak se na nás nedostalo.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

rekvizita?
rekvizita?
lupa

Rozhodně nejhezčí část cesty, hlavně pro fotografy, je výhledová červená značka od Točníku do Hředlí. I když, neplašte divoká prasata, je jich tu dost a místní myslivci na ně mají už políčeno. Za tříkilometrovou zacházku rozhodně stojí i Vraní skála. Turisté o ní už vědí, a tak je na romantickém místě trochu nezvykle živo.

Ostatní informace

po červené
po červené
lupa

Z Prahy se do Praskoles dostanete vlakem za příznivou cenu 50 CZK (s IN 25). Výborná je, jak už jsem psala, i doprava ze Zdic, doporučuji rychlíky v 15.35 nebo 17.35, jsou v Praze za pouhých 46 min.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praskolesy
(vzdálenost od místa: 2.8 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Listopadový výlet na Žebrák a Točník

20.11.2012 08:13

Moc hezký výlet, hned bych se na něj vydala..........a ještě více nádherné a kouzelné fotky, které přímo k tomu výletu nabádají!!!!!!! Díky za nápad, i když je ode mě z ruky a pokoukání fotek z krásného výletu!!!

21.11.2012 15:53

Ahoj Dášo,

moc hezké, nejvíc se mi líbí podzimní záběry, těch nikdy není dost :o)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace